اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده توانا فارس نوجوان

علم و پیشرفت  /  دانشگاه

لزوم جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین همراه با مسئولیت‌پذیری اجتماعی

سرپرست دانشگاه خوارزمی، در آیین معارفه خود که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معاون حقوقی و امور مجلس این وزارت برگزار شد، بر لزوم جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین همراه با مسئولیت‌پذیری اجتماعی تأکید کرد.

لزوم جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین همراه با مسئولیت‌پذیری اجتماعی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، علی حسن‌بیگی در آئین معارفه خود به عنوان سرپرست دانشگاه خوارزمی که با حضور وزیر علوم و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه رجب، گفت: خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که در آستانه چهل و چهارمین دهه فجر و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی نعمت خویش را بر این بنده خود ارزانی کرد و فرصتِ بزرگ خدمت به جامعه فرهیخته دانشگاهی که دل را به دانش برافروخته‌اند، عطا فرمود و در دانشگاه خوارزمی به پاسداشت و تعالی امانت الهی و میراثِ علمی و فرهنگی گران‌بهایی از میهن اسلامی موظف کرد.

وی ادامه داد: دانش و معرفت مواهبی الهی و فضایلی گران‌مایه و معنابخش در زندگی انسانند و البته در عصر حاضر  مولفه‌ای اساسی در کسب و حفظ اقتدار و جایگاه ملی و بین‌المللی کشورها محسوب می‌شوند؛ در این میان، دانشگاه نهادی بی‌بدیل و موثر در پیشرفت دانش و معرفت و پرورش نیروی انسانی متخصص و متعهد و آئینة تمام‌نمای هر کشور است. در سپهر علمی میهن عزیزمان ایران، دانشگاه خوارزمی ستاره‌ای تابان و دیرین با سابقه‌ای بیش از یک‌صد سال است و نخستین نهاد آموزش عالی در ایران شناخته می‌شود. تغییر نام‌های این دانشگاه در ادوار مختلف از «دارالمعلمین مرکزی» به «دارالمعلمین عالی» و از «دانشسرای عالی» به «سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی» و سپس «تربیت معلم» و سرانجام «خوارزمی» همچنان که یادآور دوام و دیرینگی این نهاد و اصالت فرهنگی و علمی آن است، ترجمان سرگذشتی پُر فراز و فرود و مقامه‌ای ممدود و مشحون از احوال و وقایعی گوناگون است.

حسن بیگی افزود: دانشگاه خوارزمی از ظرفیتی یگانه و موقعیتی خاص در تهران و استان البرز برخوردار است که در صورت هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی و اهتمام و تلاش بی‌وقفه استادان و همکاران محترم و دانشجویان عزیز به فضل الهی می‌تواند از روزمرگی خارج شود و با حضور مؤثر در چرخۀ تولید علم و فناوری بین‌المللی و جهان اسلام به دانشگاهی معتبر در تراز بین‌المللی و ایفاگر نقشی فعّال و تاثیرگذار در پیشرفت کشور ارتقاء یابد و با تقویت عناصر هویت‌ساز، پایه و منزلتی شایستة انقلاب اسلامی کسب نماید. ملتزم این هدف، بازنگری در رویکرد، مأموریت، محتوا و ساختار این دانشگاه در تمامی سطوح است. در این راستا لازم است شورای برنامه‌ریزی راهبردی متشکل از همکاران اندیشمند و صاحبِ فکر در دانشگاه تشکیل شود تا با شناخت ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و موقعیت دانشگاه و تعریف مأموریت اختصاصی دانشگاه خوارزمی در دو پردیس تهران و کرج و همچنین واکاوی وضعیت فعلی و چالش‌های موجود، به ارائه راهکارهای عملی پرداخته و با رصد دائمی مراحل پیشرفت، رشد متوازن و همه جانبه در ابعاد علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و موجبات ارتقای دانشگاه را در تراز فرهنگ و تمدن پیشرو اسلامی فراهم سازد.

سرپرست دانشگاه خوارزمی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در این راه، توجه به فناوری‌های نیازمحور، مزیت‌محور و اولویت‌محور با تأکید بر علوم انسانی تحوّلی؛ ارتقای توانمندی دانشگاه در شناسایی و حل مسایل راهبردی در چالش‌پذیری و تعامل با جامعه؛ مرجعیت علمی و توسعه اثربخش و الهام‌آفرین همکاری‌های علمی در سطح منطقه‌ای و جهانی؛ عبور از الگوی دانشگاه‌محور به الگوی جامعه‌محور در توسعه کارکردهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دانشگاه اسلامی؛ تقویت ارتباطات هم‌افزا و همگرا با نهادهای فرهنگی و علمی و دیگر دانشگاه‌ها و سرانجام تأمین و متنوع‌سازی منابع مالی دانشگاه‌ از مهم‌ترین مسایل پیش‌روی ماست که برای پیاده‌سازی آن نیاز به عزمی استوار، بینشی دقیق، تلاشی مضاعف و پیگیریِ مداوم است. 

وی افزود: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب تأکید فرموده‌اند: «دانشگاه محل رشد علمی و جایگاه انسان‌سازی و پرورش انسان‌ها و تحویل آنها به جامعه است.» نقش و وظیفه اصلی و اساسی همه ما معلمی و کشف و پرورش استعدادهای علمی و فرهنگی در جهت تحقق آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی است.

سرپرست دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی در پیشینه تاریخی خود همواره پرچمدار تعلیم و تربیت بوده است. ما در دانشگاه با جوانان برگزیده کشور سر و کار داریم و وظیفه داریم تمام سعی خود را به‌کار گیرم و با مهیّا نمودن محیطی سالم، آرامش‌بخش، علمی، متجلّی به فضایل و مکارم اخلاقی و معنویت اسلامی و توأم با تلاش و خلاقیّت و نشاط و سلامت، زمینة شکوفایی و رشد و بالندگی استعدادهای جوان را فراهم کنیم و با آموزش صحیح و صیانت و تکریم دانشجویان، بسترساز آینده‌ای روشن و درخشان برای میهن اسلامی خود باشیم.

حسن بیگی بیان کرد: حوادث و وقایع ناهنجار چند ماهه اخیر در کشور و دانشگاه‌ها به روشنی مویّد کم‌توجهی به امر مهم تربیت و تزکیه در کنار تعلیم و آموزش دانشجویان در ادوار گذشته است و اینک برای جبران و ترمیم صدمات و لطمات متأثر از تغافل‌ها و ناکارآمدی‌ها و اتلاف فرصت‌های پیشین باید با برنامه‌ریزی در ابعاد و وجوه مختلف و تلاش مجدّانه در مسیر جهادِ تبیین، حرکتی هوشمندانه، روزآمد، اثربخش و پُرشتاب را در پیش گرفت. دانشجویان باید در دورة تحصیل خود در دانشگاه، با تعالیم و آموزه‌های بلند اسلامی آشنا شوند و سبک زندگی اسلامی-ایرانی را تجربه کنند و از بینش و بصیرت دینی، فرهنگی و سیاسی لازم برخوردار شوند تا در آینده در قامت متخصصان و مدیرانی کاردان و متعهد آن را به سطوح مختلف جامعه انتقال و اشاعه دهند و البتّه لازمه این کار برخورداری از استادانی دانشمند، متدین، انقلابی، محقق و مولد علم نافع، کارامد و تربیت یافته در مکتب اسلام و انقلاب است و برای تحقّق این منظور لازم است در تمام ارکان دانشگاه بازنگری و تغییر رویکرد صورت گیرد.

وی گفت: در بخش آموزش باید تدوین برنامه‌های آموزشی و تهیه سازوکارهای لازم بر اساس موازین اسلامی و در جهت حفظ و ارتقای علم و فناوری‌های نوین و تاکید بر آموزش و تقویت خلاقیّت و نوآوری در علم و رشد مکارم اخلاق و فضایل انسانی باشد و با احتراز از نظام آموزشی عرضه‌محور و حرکت در جهت آموزش تقاضامحور از آموزش متمرکز بر توسعه کمّی، تخصص‌بسنده و فردمحور به سمت تربیت و پرورش متمرکز بر پیشرفت کیفی، ظرفیت اشتغال‌زایی، اخلاق‌مدار با معرفت دینی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی و خانواده‌محور حرکت کرد. تشکیل شبکه فارغ‌التحصیلان و استقرار نظام گردآوری و پایش آمار و اطلاعات وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان در رشته‌های مختلف و انتشار پیوسته آن، به‌منظور فرهنگ‌سازی در میان دانشجویان برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مورد نیاز  کشور از دیگر ضروریات حوزه آموزش است.

سرپرست دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: در بخش پژوهش، تغییر از رویکرد معطوف به توسعه صرفاً کّمی دانشگاه به رویکرد کیفیِ نیازمحور، مزیت‌محور و اولویت‌محور حیاتی است. جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین همراه با مسئولیت‌پذیری اجتماعی، توسعه و ارتقاء زیر ساخت شبکه فناوری اطلاعات، پیشرفت و ارتقای کیفیت و هدفمند کردن پژوهش‌های بنیادی و کاربردی، تسهیل و توسعه هدفمند و برنامه‌محور همکاری‌های علمی و فناوری بین‌المللی، ساماندهی پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی، رشد کیفی و کاربردی نشریات علمی، توجه جدّی به حوزه‌های میان رشته‌ای و اهتمام جدی به توسعه فناوری و تمرکز بر اثربخشی شرکت‌های دانش‌بنیان در حل مسایل اساسی کشور از دیگر ضروریات این حوزه است. در این زمینه، بیش از هر چیز به تأمین منابع مالی متنوع نیاز داریم که بخشی از آن باید با نهادهای حمایتی داخلی، بخشی در تعامل با صنایعِ های‌تک و بخشی با توسعه تعاملات پژوهشی بین‌المللی محقق شود.

وی افزود: در بخش اجتماعی تسهیل‌، تشویق و ترویج الگوهای خدمت داوطلبانه دانشجویان، دانش‌آموختگان، اعضای هیأت علمی، تشکل‌ها و گروه‌های سازندگی و جهادی در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، فناوری، کارآفرینی، صنعتی و کشاورزی با رویکرد مبارزه با بی‌عدالتی‌ها و محرومیت‌ها و افزایش دسترسی محرومان به فرصت‌ها و امکانات رشد و شکوفایی و افزایش فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت اجتماعی و بسیج ظرفیت‌های دانشجویی در خدمت‌رسانی جهادی به ملّت شریف ایران و همچنین ارتقای جایگاه ورزش عمومی و سلامت‌محور و دسترسی و بهره‌مندی دانشجویان و همکاران به ورزش همگانی و شناسایی استعدادهای قهرمانی از اهم اهداف پیش‌رو است.

سرپرست دانشگاه خوارزمی خاطرنشان کرد: در بخش اداری، حرکت در جهت تجلی فرهنگ اسلامی و انقلابی در نظام اداری؛ ارتقای کارایی، شفافیت و سلامت نظام اداری همراه با رضایت‌مندی و حفظ حقوق مراجعه کنندگان؛ ساماندهی یکپارچه و مبتنی بر خدمت و ساختار چابک بر اساس روش‌های کارآمد و اثربخش بر بستر فناوری‌های نوین، روزآمد و هوشمند؛ شایسته‌سالاری و عدالت‌گستری و رفع تبعیض در تصمیمات و انتخاب‌ها و انتصاب مدیران و مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی مدیران در برابر عملکرد خود؛ توجه به بهبود شرایط رفاهی و معیشتی کارکنان و استادان محترم و احتراز از تصمیم‌گیری بر اساس منافع فردی، محفلی، گروهی و توجه به مصالح و منافع دانشگاه و سرانجام ایجاد فضای انگیزشی توأم با همدلی، ثبات، آرامش بر اساس مکارم اخلاق اسلامی از اهداف مورد نظر خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: نظام مدیریتی که بنده و همکارانم بر اساس آن در دانشگاه خوارزمی انجام وظیفه می‌کنیم مبتنی بر مدیریتی خردورز و جهادی است؛ ما در این مسیر، مکتب شهید سلیمانی و شهیدان دانشمند هسته‌ای را که مکتبی ولایی و برخوردار از عقلانیت، عمل‌گرایی و معنویت اسلامی است، سرلوحه خود قرار می‌دهیم و با هنجار عقلانی، روحیه انقلابی، تلاش بی وقفه و پیروی از تعالیم اسلامی و مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری، اسناد بالادستی کشور، راهبردهای اساسی دولت مردمی و بر اساس برنامه‌های تفصیلی و مدبّرانه دکتر زلفی‌گل، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و مشارکت و همکاری استادان، کارکنان و دانشجویان گرامی، تمامی امکانات مادی و معنوی دانشگاه را جهت تحقّق دانشگاه پیشروی اسلامی به کار می‌گیریم. 

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول