اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  تعاون و اشتغال

سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد تعیین نشد/ ارائه گزارش بُعد خانوار و میزان کالری مصرفی

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در دومین جلسه کمیته تخصصی مزد هم سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشد.

سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد تعیین نشد/ ارائه گزارش بُعد خانوار و میزان کالری مصرفی

محمدرضا تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد دومین جلسه کمیته تخصصی مزد اظهار داشت: دومین جلسه کمیته تخصصی مزد ذیل شورای عالی کار در روز سه‌شنبه 25 بهمن برگزار شد، اما هنوز سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشده است.

وی افزود: براساس تبصره دو ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید براساس محاسبه هزینه زندگی یک خانوار کارگری براساس اقلام مهم خوراکی و غیر خوراکی و بعد خانوار و همچنین نرخ تورم تعیین شود.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، در این جلسه آمارهایی از سوی مراجع رسمی از نظر میانگین جمعیت خانوار کارگری و اطلاعات اقلام خوراکی و غیر خوراکی با حضور نماینده معاونت رفاه وزارت کار، انستیتو تغذیه ایران، مرکز آمار و نماینده اقتصاد برگزار شد تا اطلاعات مربوط به تعیین سبد معیشت خانوار ارائه شود، اما سبد معیشت خانوار در این جلسه هم تعیین نشد.

تاجیک همچنین یادآور شد: طبق گزارش نماینده انستیتو تغذیه آماری از میزان نیاز کالری خانوار کارگری ارائه شد و همچنین نماینده معاونت رفاه وزارت کار هم اطلاعاتی از بعد خانوار به اندازه‌گیری هزینه اقلام خوراکی و غیر خوراکی ارائه کرد. نماینده مرکز آمار هم اطلاعاتی از خانوار کارگری و بعد خانوار ارائه کرد و چون این جلسه کارشناسی است، باید بررسی لازم توسط شرکای اجتماعی انجام شود تا به یک سبد معیشت میانگین برای خانوار کارگری برسیم.

وی افزود: امروز سه شنبه دومین جلسه کمیته مزد ذیل شورای عالی کار برگزار شد و هفته آینده سه‌شنبه هم جلسه بعدی برگزار می‌شود. در این جلسات میانگین بعد خانوار کارگری در مناطق شهری و روستایی از سوی مراجع رسمی به صورت مکتوب گزارش می‌شود و محاسبه میزان حداقل دستمزد کارگران براساس این مؤلفه‌ها در شورای عالی کار تعیین خواهد شد.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار ، سال گذشته بعد خانوار کارگری 3.3 نفر در نظر گرفته شد که احتمالاً امسال این رقم به  3.6 نفر افزایش یابد.

تاجیک در مورد هزینه مسکن در سبد معیشت کارگری اظهار داشت: هزینه مسکن جزو اقلام خوراکی می‌شود و در سبد معیشت خانوار کارگری محاسبه نمی‌شود.

وی در مورد تعداد کارگران بیمه شده در کشور عنوان کرد: 14 میلیون نفر کل جمعیت بیمه شده با احتساب بازنشستگان است و به نظرم بیش از 11 میلیون نفر بیمه شده کارگر در کشور وجود دارد. البته این اطلاعات تعداد کارگر به جلسه کمیته مزد ربطی ندارد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد بحث مزد منطقه‌ای گفت: یک بحث کارشناسی در جلسات قبل توسط مؤسسه پژوهش‌های تأمین اجتماعی ارائه شد که مقرر شد، این گزارش اصلاح شود. اصلاحات در آن انجام شده و نتیجه آن ارائه خواهد شد.

تاجیک در مورد اینکه تا چه تعداد جلسات کمیته مزد برای تعیین سبد معیشت خانوار کارگری شکل می‌گیرد، بیان داشت: بالاخره مباحث کارشناسی مطرح می‌شود و به نظر من طی حداکثر دو جلسه آینده به یک سبد معیشت معقول می‌رسیم. اطلاعات مربوط  آن را شرکای اجتماعی ارائه می‌کنند و تغییر سبد معیشت نسبت به سال گذشته را بررسی می‌کنیم و امیدوارم اوایل اسفندماه جمع‌بندی جلسه کمیته مزد به جلسه اصلی شورای عالی کار ارائه شود.

وی در مورد شیوه تعیین حداقل دستمزد کارگران عنوان کرد: براساس دو معیار این حداقل مزد مشخص می‌شود که یکی براساس سبد معیشت خانوار کارگری یا هزینه زندگی یک کارگر معمولی که قانون‌گذار گفته است که این هزینه زندگی با نگاه به تورم باشم و در تبصره 2 قانون کار الزام شده است که حداقل مزد کارگر باید بتواند هزینه زندگی خانوار کارگر را پوشش دهد که هنوز سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشده است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تأکید کرد: در جلسه کمیته تخصصی مزد هم نمایندگان کارگر، هم نمایندگان کارفرما و هم نماینده مؤسسه کار و تأمین ا جتماعی، مرکز آمار ایران، وزارت تعاون، وزارت اقتصاد و انستیتو تغذیه ایران برای تعیین سبد معیشت خانوار کارگری حضور دارند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول