اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

هنر و رسانه  /  سینما و تئاتر

شکوه سینمای مقاومت روی آب‌های خلیج‌فارس/ تجلیل از خانواده رئیسعلی دلواری

آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم مقا‌ومت»، امشب (چهارشنبه، ۱۷ اسفند) و همزمان با نیمه شعبان میلاد امام زمان (عج) با حضور سردار سرلشکر «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه، روی ناو جنگی شهید عبدالله رودکی در آب‌های خلیج فارس برگزار شد.

شکوه سینمای مقاومت روی آب‌های خلیج‌فارس/ تجلیل از خانواده رئیسعلی دلواری

به گزارش خبرگزاری فارس، آیین اختتام هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت عصر امروز روی ناو شهید رودکی با معرفی برگزیدگان  برگزار شد.
سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، بهروز افخمی کارگردان سینما و رئیس هیئت داوران جشنواره، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران، عبدالعلی علی‌عسگری مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سردار حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه تهران بزرگ، سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه جامع امام حسین (ع) سیدمحمد یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، علی‌اکبری تهیه کننده سینما، روح‌الله سهرابی معاون شورای پروانه و ارزشیابی سازمان سینمایی، جلال غفاری‌قدیر دبیر جشنواره، ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم شماره ۱۰، محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم غریب، محمدرضا شرف‌الدین تهیه کننده سینما، علی غفاری کارگردان فیلم تک تیرانداز، سعید سعدی تهیه کننده فیلم گل‌های باورده، محمدتقی فهیم منتقد سینما، هادی مقدم‌دوست کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما، انسیه شاه‌حسینی، عبدالحسین قدیریان نقاش و صحنه‌پرداز سینما، محسن قصابیان بازیگر فیلم منصور، مرتضی شعبانی، مصطفی شوقی مدیر خانه مستند، سید محمد حسینی مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، سید محمد صادق هاشمی معاون فرهنگی بنیاد شهید، لیلی عاج کارگردان فیلم سرهنگ ثریا، یوسف منصوری دبیر جشنواره فیلم ۱۰۰ و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در این مراسم حضور داشتند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در ۳۵۴ نقطه از ۳۲ استان کشور به صورت سراسری و همزمان با برگزاری مرحله نهایی آن در خلیج فارس به دبیری جلال غفاری قدیر برگزار شد.

* تجلیل از خانواده رئیسعلی دلواری و حبیب والی‌نژاد

بخش اول این مراسم با اهدای جوایزی به خانواده توانایی به تجلیل از خانواده شهید رئیسعلی دلواری و حبیب والی‌نژاد تهیه کننده سینما اختصاص داشت. سپس گروه سرود تنگسیر سرودی درباره شهیدان رئیسعلی دلواری و نادر مهدوی اجرا کردند.

*سینمای دفاع مقدس مهم‌ترین بخش هویت فرهنگی ماست

در ادامه، جلال غفاری‌قدیر دبیر جشنواره با بیان اینکه مراسم امروز یک اختتامیه نیست چراکه با جنس برگزاری جشنواره، می‌توانیم این مراسم را یک افتتاحیه قلمداد کنیم، اظهار داشت: ما در جشنواره فیلم مقاومت زمینه هم‌گرایی و هم‌افزایی را ایجاد کرده‌ام لذا در آغاز راه هستیم و باید گفت تازه همدیگر را پیدا کرده‌ایم.

وی با تاکید براینکه در جشنواره امسال با حضور در خلیج فارس به‌دنبال تحقق یک رویکرد در برگزاری جشنواره‌های فیلم بودیم، افزود: شش دستاورد در این جشنواره هدف‌گذاری شده است که اولین دستاورد تحول در رویکرد برگزاری جشنواره‌های فیلم است. دستاورد دوم کشف و استعدادیابی و حمایت و شکل‌دهی به نسلی از فیلمسازان گفتمان گام دوم انقلاب اسلامی است. اکران سراسری فیلم مقاومت در ایران و جهان، کمک به ائتلاف فیلمسازان جریان مقاومت، طرح موضوع مقاومت در یک تراز بین‌المللی و طرح ایده صنعت فیلم مقاومت در برابر سینمای هالیود و سینمای غرب‌زده و شرق‌زده است، مطرح شد؛ قطعا می‌توان این اختتامیه را شروعی برای تحقق این اهداف دانست.دبیر جشنواره پرداختن به متن و فیلمنامه در سینمای ایران و مقاومت را دغدغه این جشنواره دانست و گفت: متن ریشه در قصه و درام دارد که وابسته به شناخت لذا باید سینما را هدفمند کرد.

غفاری‌قدیر اقتدار امروز کشورمان در خلیج فارس را ناشی از درکی دانست که از سینما وجود دارد و تاکید کرد: ما در جشنواره مقاومت از ایده سینمای شهید و شهادت، سینمای خلیح فارس و امید صادق، سینمای افول آمریکا و آزادی قدس و نابودی اسرائیل، سینمای زنان و جوانان و مقاومت و مقابله با امپریالیزم صحبت می‌کنیم که معتقدیم شعاری توخالی نیست بلکه از یک امکان صحبت می‌کنیم؛ همان‌طوری که ژانر دفاع مقدس مهم‌ترین بخش هویت ماست.

وی به گزارشی از روند جشنواره پرداخت و گفت: حضور آثاری در بخش‌های بلند، کوتاه و انیمشن با ۲ هزار و ۵۰۰ اثر از ۴۰ کشور نشان دهنده آن است که ایده مقاومت یک ایده جهان شمول برای سینماست. در بخش فیلم‌نامه در قالب‌های کوتاه، بلند و اقتباسی اتفاقات مهمی رخ داد که به‌نظر می‌رسد جشنواره در نگاهش برای ترویج ایده مقاومت به موفقیت رسیده است و نوید اینکه سینمای مقاومت با حضور آثار بیشتر یک سینمای بهتر در برابر سینمای غرب‌زده باشد.

دبیر جشنواره ادامه داد: اکران شش روز در جشنواره در ۷۳۵ سانس و ۷۰۰ نقطه اکران مردمی اتفاق افتاده است و کارگاه‌های آموزشی در طول جشنواره برای تربیت نسل جدید فیلمسازان اتفاق افتاد. حضور فیلمسازان در جزیزه فارسی رقم خورد تا هرکشوری قصد عبور از خلیج فارس داشته باشد باید به زبان فارسی از ایران اجازه بگیرد. این جشنواره آغازی برای یک دوره ۱۰ ساله طراحی کرده است که نیازمند حمایت است.

در ادامه، بهروز افخمی رئیس هیأت داوران هفدهمین جشنواره فیلم مقاومت بیانیه هیئات داوران را قرائت کرد.

*صهیونسیت‌ها به‌دنبال حذف عکس و تصویر‌اند

سپس، ناصر ابوشریف نماینده جنبش اسلامی نماینده جنبش‌ حماس به تشریح اهمیت عکس و تصویر در مبارزه فلسطینی‌ها علیه رژیم صهیونسیتی پرداخت و گفت: فیلم و تصویر سلاح‌های کارآمد امروز است؛ تصویر و فیلم در مبارزات علیه صهیونسیت‌ها موجب می‌شد ما در فلسطین زمان جنگ را کاهش دهیم لذا رژیم صهیونسیتی از افراد فعال این حوزه می‌ترسد و فعالان رسانه را ترور می‌کند.

وی با تاکید براینکه رژیم صهیونیستی قاتل عکس و تصویر است، عنوان کرد: از نظر‌من عکس و تصویر مهم‌ترین سلاح‌ها در برابر جنگ امروزی است. جنبش صهیونیست با هزینه‌های سنگین واقعیت‌ها را دگرگون می‌کند درحالی که ما امکانات صهیونیست‌ها را نداریم و با تصویرهای صادقانه و بدون مونتاژ و روتوش روایت درست را منعکس می‌کنیم.

در بخش اهدای جوایز، در بخش های اصلی جوایز زیر اهدا شد:

بخش اصلی
*بهترین فیلم مستند بلند: تقدیر از حسین الهام کارگردان «عملیات المپیک» و اهدای جایزه به سمیه ذاکری خطیر کارگردان مستند «اگولانتینگ»
*بهترین مستند نیمه بلند: مهدی آخوندی کارگردان مستند «به رنگ انار»
*بهترین فیلم داستانی کوتاه: تقدیر از حسین دارابی برای «محافظ» و جایزه به «هانه» ساخته میثم ملکی پور
*بهترین مستند کوتاه: نعمت الله سرگلزایی کارگردان مستند «مادر»
*بهترین پویانمایی: سید محسن پورمحسنی شکیب برای پویانمایی «پوتین»

*بهترین سریال: تقدیراز سریال «حارس القدس» به کارگردانی زیاد علی

بیشترین جایزه برای «موقعیت مهدی»
فیلم «موقعیت مهدی» ساخته هادی حجازی‌فر با ۴ جایزه رکورددار کسب جوایز هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت شد و «غریب»، «اتاقک گلی»، «ضد» و «سرهنگ ثریا» پس از این فیلم قرار گرفتند.
*فیلم‌های بلند:
بهترین جلوه‌های ویژه: اسد نجفی برای فیلم «دسته دختران»
بهترین فیلمبرداری،: عبدالله عبدی نسب برای فیلم «غریب»
بهرین صدابرداری: روح الله حد پور سراج برای فیلم «موقعیت مهدی»
طراحی گریم: شهرام خلج برای فیلم «غریب»
طراحی بهترین طراحی صحنه: محسن خدابخشی برای فیلم «اتاقک گلی»
بهترین موسیقی متن: مسعود سخاوت دوست برای فیلم «موقعیت مهدی»
بهترین بازیگر زن: تقدیر از ژیلا شاهی برای «موقعیت مهدی» و جایزه بهترین بازیگر زن به ژاله صامتی برای «سرهنگ ثریا»
بهترین بازیگر مرد: تقدیر از تورج الوند برای «اتاقک گلی» و جایزه بهترین بازیگر مرد به مهدی نصرتی برای «ضد»
بهترین فیلمنامه: حسین تراب‌نژاد برای فیلم «ضد»
بهترین کارگردان اول: محمد عسگری برای «اتاقک گلی»
بهترین کارگردانی: هادی حجازی‌فر برای «موقعیت مهدی»
بهترین فیلم: «غریب» به تهیه‌کنندگی حامد عنقا
جایزه ویژه هیئت داوران: لیلی عاج برای کارگردانی «سرهنگ ثریا»

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول