اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  امنیتی و دفاعی

بازخوانی «رزمایش نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس»/ از عملیات نوین با موشک کروز تا آزمایش زیرسطحی جدید

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دی‌ماه سال 1401 توانست رزمایش شهید شفیعی را در بوشهر و هرمزگان برگزار کند.

بازخوانی «رزمایش نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس»/ از عملیات نوین با موشک کروز تا آزمایش زیرسطحی جدید

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سال 1401 همچون سال‌های پیش نیز اقدام به برگزاری رزمایش‌های متفاوتی کردند. رزمایش‌هایی که تنوع بسیاری داشت؛ از رزمایش‌های پهپادی تا رزمایش‌های مرکب دریایی و بیمارستانی.

نیروهای مسلح در این رزمایش‌ها توانستند علاوه بر آزمون توان رزم فعلی، دستاوردهای جدیدی را هم آزمایش کرده و به سازمان رزم‌ خود الحاق کنند. البته این رزمایش‌ها پیام‌های مهم و واضحی نیز برای دوستان و دشمنان جمهوری اسلامی ایران داشت و به گفته سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، «پیام رزمایش‌های نیروهای مسلح برای مخاطبان مختلف کاملا رسا، روشن و صریح است.»

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سال 1401، چند رزمایش را در عرصه‌های مختلف برگزار کردند و گروه دفاعی خبرگزاری فارس در سلسله گزارش‌هایی آن‌ها را بازخوانی می‌کند.

چهارمین گزارش از این مجموعه به بازخوانی رزمایش شهید نصرالله شفیعی نیروی دریایی سپاه در بوشهر و هرمزگان اختصاص دارد.

 

 

27 دی‌ماه؛ رزمایش شهید نصرالله شفیعی نیروی دریایی سپاه

نیروی دریایی سپاه پاسداران روز 27 دی‌ماه سال 1401 با استعداد خود در منطقه یکم و دوم دریایی ندسا یک رزمایش را به نام شهید نصرالله شفیعی در استان‌های بوشهر و هرمزگان برگزار کرد.

محوریت برگزاری این رزمایش، تمرین دفاع از جزایر ایرانی در خلیج فارس بود. برآیند نهایی ارزیابان از رزمایش نیروی دریایی سپاه ابن بود که این نیرو برای دفاع از جزایر ایرانی در خلیج فارس آمادگی کامل دارد.

 

 

 

عملیات‌های پهپادی، موشکی، بالگردی و تکاوری در رزمایش ندسا

نیروی دریایی سپاه پاسداران یکی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است که به انواع تسلیحات و تجهیزات مجهز بوده و در این رزمایش نیز بخش اصلی توان خود را مورد ارزیابی قرار دارد.

اجرای عملیات توسط موشک‌های کروز دریایی با ماموریت و انواع مختلف، پهپاد‌های بمب‌افکن و نقطه‌زن، سامانه‌های هوشمند بدون سرنشین زیرسطحی، شلیک راکت بالگرد‌ها، هلی‌برن تکاوران ویژه بر موقعیت‌های متحرک و شناور و رژه اقتدار بسیج دریایی بخش‌های اصلی این رزمایش بود.

 

 

آتش سنگین نیروی دریایی سپاه بر سر دشمن

مهم‌ترین تاکتیک در هنگام هجوم به دشمن استفاده از آتش سنگین علیه قوای آن است. در رزمایش شهید شفیعی نیروی دریایی سپاه نیز شاهد تنوع و حجم زیاد آتش و انفجار در سواحل جزیره فارسی برای تمرین دفاع مستحکم از جزایر و سواحل بودیم. 

نیروی دریایی سپاه برای اجرای ماموریت فوق از سلاح‌های هوشمند زیرسطحی استفاده و به اهداف مورد نظر تهاجم کرد که طی آن، پایگاه‌ها و تأسیسات دریایی و ساحل دشمن منهدم شد.

 

 

مین‌ریزی یگان‌های ندسا در خلیج فارس و موشک‌باران دشمن

در بخش دیگری از رزمایش شهید شفیعی نیروی دریایی سپاه، شناورهای تندرو ندسا مجهز به انواع موشک‌های کروز و راکت‌ها وارد عمل شده و اهدافشان را منهدم کردند. 

همچنین، اجرای عملیات مین‌ریزی گسترده آفندی و پدافندی در محدوده رزمایش دیگر بخش این رزمایش بود.

 

 

عملیات تاخت آبی-خاکی و شلیک موشک از دو نقطه به یک هدف دستور مهم ندسا

برخی دیگر از یگان‌های ندسا برای اولین‌بار یک تاکتیک را جدید اجرا کردند. در این تاکتیک، دو یگان مختلف در دو نقطه متمایز از یکدیگر توانستند موشک‌های کروز را به سوی یک هدف واحد در دریا شلیک کنند. 

عملیات دسته‌جمعی پهپادها علیه یک هدف مشخص نیز تمرین مهم نیروی دریایی سپاه بود. مزیت این عملیات، امکان ایجاد یک فوج یا دسته پرتعداد علیه دشمن و کاهش توان دشمن در مقابله با آن است. به نحوی که اگر به طور مثال، تعداد 100 فروند پهپاد به سوی یک هدف مانند ناو هواپیمابر پرواز کند آن‌گاه دشمن به سختی می‌تواند با همه آن‌ها مقابله کند.

تمرین تاخت آبی-خاکی علیه پایگاه و تأسیسات دریایی دشمن و هماهنگی و هم‌افزایی با به‌کارگیری شبکه یکپارچه پدافند هوایی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از تمرینات رزمایش شهید شفیعی نیروی دریایی سپاه بود.

 

 

آزمایش یک زیرسطحی جدید و پهپاد رادارگریز ندسا

رزمایش‌ها در همه نیروهای مسلح در سطح جهان عمدتاً برای آزمایش تسلیحات جدید، ارزیابی و ارتقای توان رزم به کار می‌روند. در رزمایش شهید شفیعی نیروی دریایی سپاه نیز دو سلاح جدید آزمایش شد. 

نسل جدید شناور ذوالفقار در این رزمایش یک فروند اژدر یا زیرسطحی هوشمند را شلیک و طبق تصاویر منتشرشده آن را تخریب کرد. در واقع، این سلاح در تعامل با سیستم‌های جنگ دریایی به تست عملیاتی گذاشته شد و کاربرد آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

دیگر تمرین اجرا شده، شلیک همزمان دو موشک از یک پهپاد رادارگریز به دو هدف در دو جغرافیای متفاوت و انهدام آن‌ها بود. یکی از این اهداف در آب‌های خلیج فارس و دیگری در منطقه‌ای بیابانی واقع در استان هرمزگان بودند.

 

 

پرنده‌ای مشابه با F-35 در رزمایش ندسا

 

حضور پرنده‌ای مشابه با F-35 در رزمایش ندسا

هنگامی که به تصاویر رزمایش شهید شفیعی نیروی دریایی سپاه نگاه می‌اندازیم، پرواز یک پرنده مشابه با جنگنده‌های F-35 و F-22 توجه را جلب می‌کند. با توجه به اینکه پرنده مذکور پیش از این در یک رزمایش نیز حاضر بود می‌توان احتمال داد که این پرنده یک هواپیمای رادیوکنترلی(RC) به عنوان هدف شبیه‌سازی شده برای تمرین انهدام پهپادهای متجاوز باشد.

 

 

 

حضور تجهیزات مختلف نیروی دریایی سپاه؛ از انواع پهپاد تا شناورهای مختلف

پهپادهای مهاجر 6 و ابابیل 3، دوش‌پرتاب میثاق 3، توپ‌های 35 میلی‌متری ضد هوایی، راکت‌های توپخانه‌ای فجر 1، موشک‌های ضد زره دهلاویه، بالگردهای Mi-17، شناورهای تندرو ذوالفقار مجهز به موشک‌های کروز، شناور تندروی سراج، سامانه‌های موشک کروز ساحل به دریا مجهز به موشک‌های ظفر و نصر، پهپادها و شناورهای تهاجمی باور، شناورهای شهید رودکی و شهید سلیمانی جزو تجهیزات حاضر در این رزمایش بودند. 

 

 

سردار تنگسیری: هندسه قدرت رزم نیروی دریایی براساس تهدیدات طراحی شده است

سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان رزمایش نیروی دریایی سپاه گفت: در این رزمایش تمامی مراحل عملیاتی پیش‌بینی شده با زمان‌بندی مشخص با موفقیت کامل انجام شد. 

وی افزود: هندسه قدرت رزم نیروی دریایی سپاه براساس تهدیدات و فعالیت‌های نظامی دشمن طراحی و ساخته شده است و به برکت انقلاب اسلامی توسط دانشمندان جوان و متعهد کشور تولید و تکثیر شده و کاملاً بومی و ملی است.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول