اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

دیگر رسانه ها

آیا جنگ اوکراین با طرح صلحِ چینی خاتمه می یابد؟

پایگاه خبری آسیا تایمز در گزارشی می نویسد: «آمریکا با دست کم گرفتن قدرت و نفوذ چین، تا حد زیادی نفود و اعتبار جهانی اش را از دست داده است. مساله ای که حتی اوکراین را به این درک راهبردی رسانده که بهتر است به سمت توافق با روسیه(از مجرای چین) حرکت کند.»

آیا جنگ اوکراین با طرح صلحِ چینی خاتمه می یابد؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- الف نوشت: پایگاه خبری "آسیا تایمز" در گزارشی با اشاره به برگزاری یک نشست اخیر اندیشکده "چاتم هوس" که با حضور شماری از مقام های سابق اطلاعاتی، نظامی و سیاسی آمریکایی و محققان حوزه روابط بین‌الملل این کشور برگزار شده و در قالب آن ابعاد مختلف جنگ اوکراین و سناریوهای مطرح در قالب آن بررسی شده، به این نکته اشاره می کند که یکی از شگفت انگیزترین بروندادهای نشست مذکور این بوده که طرفِ اوکراینی در ضعف مفرط است و حتی حمایت های غرب و آمریکا از آن نیز نتوانسته دست برتر را به آن در چهارچوب تقابل با روسیه بدهد. 

درست به همین دلیل نیز شانس زیادی وجود دارد که اوکراین به سمت پذیرش طرح صلحِ چینی جهت خاتمه‌دادن به نزاع با روسیه حرکت کند. مساله ای که عملا اعتبار و آبروی بین المللی آمریکا به ویژه نزد متحدانش را خدشه‌دار کرده است. 

پایگاه خبری آسیا تایمز در گزارش خود می نویسد:

«به تازگی و در جریان نشستِ جمعی از نظامیان ارشد سابق آمریکایی به همراه مقام های اطلاعاتی و محققان حوزه سیاست خارجی این کشور، ارزیابی های تیره و تاری در مورد چشم اندازهای موفقیتِ اوکراین در قالب جنگ با روسیه و حمایت های گسترده غرب از کیِف مطرح شده است. 

در این راستا، یکی از حاضران در جلسه مذکور استدلال کرده که کمبود پرسنل نظامیِ آموزش دیده و ماهر اوکراینی به همراه کمبود شدید مهمات و تجهیزات نظامی، سبب شده اند تا شاید ولادیمیر زیلنسکی رئیس جمهور اوکراین در نهایت مجبور شود به میانجی گری های چین در قابل جنگ اوکراین پاسخ مثبت دهد و توافق صلح با روسیه را امضا کند. این گزاره مخصوصا پس از میانجی‌گری موفقیت آمیز اخیر چین میان ایران و عربستان سعودی، از ابعاد جدی تری نیز برخوردار می شود. 

افراد حاضر در جلسه مذکور، اغلب در پُست های وزارتی و یا دیگر مناصب ارشد دولت آمریکا خدمت کرده اند. اندیشکده چاتم هوس نامِ افراد شرکت کننده در یکچنین نشست‌هایی را محفوظ می دارد اما محتوای مباحث را منتشر می سازد. 

در این راستا اینطور ذکر شده که شرکت کنندگان حاضر در این جلسه، فضای متشنجی را در مورد تشدید روند کمک های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین تجربه کرده اند. در این زمینه، یکی از حاضران در نشست، پیشنهاد تشکیل یک ارتش خارجی از مبارزانِ کشورهای مختلف جهان جهت اعزام به میدان های جنگ اوکراین و رفع کردن نقطه ضعف های اوکراینی ها در زمینه دارا بودنِ نیروهای نظامی با مهارت(چه از منظر کمی و چه کیفی) را مطرح ساخته است. 

برخی دیگر تاکید کرده‌اند که آمریکا و جهان غرب هر آنچه می توانند را باید انجام دهند و حتی دست به ریسک‌های قابل توجه بزنند تا زمینه را برای پیروزی اوکراین فراهم سازند. البته در این میان هیچ اشاره ای به احتمال وقوع جنگ اتمی در نتیجه جنگ اوکراین میان قدرت های بزرگ جهانی نشده است. 

در واقع، این مساله که جنگ اوکراین می تواند به منازعات و فجایع گسترده تر ختم شود، چندان مورد توجه حاظران در نشست اندیشکده چاتم هوس نبوده است. با این همه، تقریبا اغلب حاضران در نشست از اینکه شانس اوکراین جهت غلبه بر روسیه در چهارچوب جنگ با این کشور به شدت پایین است، ابراز ناامیدی و سرخوردگی کرده اند. این ناامیدی آن ها در شرایطی مطرح می شود که غرب مدت هاست کمک های سنگین مالی و تسلیحاتی را به اوکراین ارائه می کند. 

در این رابطه، یکی از حاضران در نشست تاکید کرده که چندان بعید نخواهد بود اگر در آینده نزدیک، ولادیمیر زیلنسکی رئیس جمهور اوکراین طرح صلح پیشنهادی چین را بپذیرد. باید توجه داشته باشیم که هیچکس در غرب این پیش بینی را نداشت که در نهایت این چین باشد که میان دو رقیب مهم منطقه ای یعنی ایران و عربستان میانجی گری موفقیت آمیزی را انجام دهد. موضوعی که می تواند در قضیه جنگ اوکراین نیز تکرار شود. 

اگرچه دولت آمریکا طرح صلح پیشنهادی چین برای جنگ اوکراین را رد کرده با این حال، باید بدانیم که رئیس جمهور اوکراین دست به چنین کاری نزده است. در این راستا، روسیه دریای آزوف و اغلب بخش های منطقه دونباس را در کنترل خود خواهد داشت. گزاره ای که به طور خاص با توجه به کمبود مهمات و نیروهای نظامی اوکراینی بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک است. حاضران در نشست اندیشکده چاتم هوس معتقدند که نگاه آمریکا به چین به شدت مبتدیانه و ساده لوحانه است و عملا پیچیدگی های این کشور و سیاست خارجی آن را دست کم می گیرد. 

یکی از سخنگویان سابق شورای امنیت ملی آمریکا گفت که پذیرش طرح صلح چینی از سوی دولت اوکراین به معنای تایید و تثبیت حضور نیروهای ارتش روسیه در مناطقی است که آن ها تصرف کرده اند. اوکراین تقریبا به اندازه دو سوم تلفات روس ها، در جریان جنگ با این کشور تلفات داده است با این حال، با توجه به اینکه جمعیت کشور اوکراین یک سوم تا یک چهارم جمعیت روسیه است، کیِف عملا ضربات سنگینی را در قالب جنگ مذکور متحمل شده و این مساله طبیعتا موضع آن در میدان های نبرد را نیز تضعیف کرده است. 

بر اساس ارزیابی ها، اوکراین تقریبا تمامی نیروهای نظامی را که در فاصله میان سال های 2014 تا 2022 توسط ناتو برای مقابله با روسیه در این کشور آموزش دیده بودند را از دست داده است. این مساله سبب شده که اکنون نیروهای نظامی اعزامی به جبهه های جنگ با روسیه، تنها ظرف 3 هفته آموزش های ابتدایی، به این میدان ها اعزام شوند. مساله ای که در نوع خود از فقرِ شدید آموزشی و مهارتی در آن ها حکایت دارد. 

ارتش اوکراین صرفا از حیث کمی در جریان جنگ با روسیه تضعیف نشده بلکه از نظر کیفی نیز این ارتش با کمبود تعداد مقام های میانی نظیر افسران و غیره مواجه است. باید توجه داشت که با تشدید روند عضوگیری در میدان های جنگ از سوی ارتش اوکراین، افراد فعال در دیگر بخش های مهم اقتصادی اوکراین به سمت بخش نظامی رانده می شوند و این مساله تبعات اقتصادی بسیار بدی را نیز برای اوکراین به دنبال خواهد داشت. تخمین زده می شود که تاکنون چیزی میان 120 تا 150 هزار نفر از نیروهای نظامی اوکراینی در میدان های جنگ با روسیه کشته شده باشند. این تخمین ها برای روسیه در حدود 150 تا 200 هزار نفر است. 

البته که برخی تخمین ها نیز بر این باورند که آمارهای تلفات نیروهای اوکراینی به مراتب بالاتر از آن چیزی است که اعلام می شود با این همه، همگی این آمارها یک نتیجه گیری راهبردی دارند: روسیه با توجه به برتری کمی و کیفی ارتش خود، از شانس بیشتری جهت کسب پیروزی در جنگ با اوکراین برخوردار است. یک گردان از ارتش اوکراین در ماه ژانویه، 600 نیروی خود را از دست داد و 700 نیروی جدید، جایگزین آن ها شدند و مجدد همان گردان، 800 تن دیگر را از دست داد. مساله ای که حاکی از عمق خسارات جانی وارد آمده به ارتش اوکراین در جریان جنگ با روسیه است. 

بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند که اگر اوکراینی ها می خواهند در میدان های جنگ تغییر محسوسی را به نفع خود ایجاد کنند نیاز به 650 تانک رزمی و 1000 نفربر دارند. البته که باید توجه داشت که روس ها مواضعی را که تسخیر کرده اند با موانع دفاعی قابل ملاحظه ای نیز مجهز ساخته اند. 

در جریان نشست اندیشکده چاتم هوس، یکی از فرماندهان ارتش آمریکا استدلال کرده که آمریکا باید 1000 تانک آبرامز را به اوکراین بفرستد اگر چه وی در این رابطه توضیحات دقیق تر و جزئی تری را نیز نداده است. وی افزوده که اوکراین باید به تسلیحاتی دست پیدا کند که می توانند به عمق خاک روسیه نفوذ کنند. فرد مذکور تاکید کرده که آمریکا باید این نگاه که اوکراین در حمله به روسیه باید به شدت محتاط باشد را رها کند. 

 برخی تحلیلگران نظامی آمریکایی حاضر در نشست چاتم هوس تاکید کرده اند که اگر آمریکا برنامه مشخصی را برای تداوم ارائه کمک هایش به اوکراین نداشته باشد، بهتر است که از همین حالا کمک هایش را قطع کند و ترتیبات جدیدی را بپذیرد. 

 برخی نیز بر این باورند که آمریکا جدای از تحریم های خود علیه روسیه که البته کارآمدی چندانی را نیز از خود نشان نداده اند، باید چین را تحریم کند. استدلال آن ها این است که برخلاف روسیه، چین تا حد زیادی در اقتصاد جهانی ادغام شده است. در این میان این طیف بر این باورند که با تحمیل هزینه به چین باید مردم این کشور را علیه روسیه و حمایت کشورشان از مسکو شوراند. در واقع، باید به مردم چین فهماند که آن ها به دلیل حمایت دولت کشورشان از روسیه، متحمل سختی شده اند. 

در چهارچوب نشسیت اخیر چاتم هوس، برخی ناظران و تحلیلگران بر این باور بودند که اشتباهات راهبردی آمریکا در جریان جنگ اوکراین، سبب شده تا برخی متحدان بین المللی آمریکا در دیدگاه ها  و رویه های خود در رابطه با آمریکا تجدیدنظر کنند. نمونه واضح این مساله نیز رویگردانی عربستان سعودی از آمریکا و همراهی آن با روسیه و به طور خاص توافق اخیر آن با ایران است. 

آمریکا با دست کم گرفتن قدرت و نفوذ چین، تا حد زیادی نفود و اعتبار جهانی اش را از دست داده است. مساله‌ای که حتی اوکراین را به این درک راهبردی رسانده که بهتر است به سمت توافق با روسیه(از مجرای چین) حرکت کند.»

پایان پیام/غ

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول