اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

دیگر رسانه ها

چرا فقط «جمهوری اسلامی» به رأی گذاشته شد؟

کارشناس مسائل سیاسی گفت: برگزاری همه‌پرسی (رفراندم) پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای انتخاب نوع نظام آینده، یک اقدام نو، جدید و بی‌نظیر در جهان بود.

چرا فقط «جمهوری اسلامی» به رأی گذاشته شد؟

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- غلامرضا خواجه‌سروی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص روز "جمهوری اسلامی ایران" گفت: در تمام انقلاب‌های بزرگ جهان، حذف نظام پیشین و جایگزین کردن نظام جدید یک هدف بوده است.

وی افزود: البته روش‌های جایگزین کردن نظام جدید، متفاوت است، اما موردی مشابه آن اقدامی (برگزاری همه‌پرسی) که در ایران صورت گرفت، در انقلاب‌های بزرگ (کبیر) جهان سراغ نداریم.

خواجه‌سروی تصریح کرد: بنابراین برگزاری همه‌پرسی (رفراندم) پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای انتخاب نوع نظام آینده، یک اقدام نو، جدید و بی‌نظیر در جهان بود.

این استاد دانشگاه به ایرادی که نسبت به نحوه برگزاری همه‌پرسی فروردین 1358 نیز برخی وارد می‌کنند، اینگونه پاسخ داد: برگزاری انتخابات مبتنی بر آری و خیر بهترین روشی بود که در سال 58 اجرا شد. اگر هم وزارت کشور در آن دوره اعلام می‌کرد که هر فرد نظام مورد نظر خود را بنویسد و در صندوق بیاندازد، باز نتیجه نهایی همان بود.

وی ادامه داد: همه می‌دانند که خواست اکثریت مردم کشورمان نظام جمهوری اسلامی ایران بود؛ آن کسانی هم که ایراد می‌گیرند چرا انتخابات به صورت آری و خیر بود و خواسته نشد تا افراد نظام مدنظرشان را بنویسند هم این را می‌دانند.

خواجه‌سروی عنوان کرد: امام خمینی (ره) در اقدامی نو پیشنهاد دادند که نظام جمهوری اسلامی ایران (نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیشتر) جایگزین نظام شاهنشاهی شود و مردم کشورمان نیز با حضور گسترده در انتخابات دهم و یازدهم فروردین 1358 و رای آری به نظام جمهوری اسلامی ایران از این پیشنهاد استقبال کردند.

وی اضافه کرد: در برابر پیشنهاد امام خمینی (ره) پیشنهادات دیگری نیز مطرح بود که 5 پیشنهاد برجسته‌ و مطرح و الباقی خُرد و ناچیز بود. در اردوگاه سوسیالیست‌ها یکی دو پیشنهاد مطرح شد که برخی از سوسیالیست‌های آن دوره نیز به آن رای ندادند. لیبرال‌ها نیز جمهوری ایرانی و جمهوری دموکراتیک ایرانی را مطرح کردند که از آن‌ها استقبالی نشد.

این کارشناس علوم سیاسی تاکید کرد: بنابراین اگر تمامی 6 پیشنهاد مطرح نیز به رای گذاشته می‌شد، تغییری در نتیجه حاصل نمی‌شد و اکثریت مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران رای می‌دادند.

خواجه‌سروی گفت: تجربه و عملکرد سوسیالیسم و لیبرالیسم پیش روی مردم ایران بود. انقلاب اسلامی مردم ایران نیز در خلاف این دو بود. بنابراین مردم به این دو و ترکیبی از آن‌ها با اسلام (التقاط) توجهی نداشتند.

وی عنوان کرد: ایرادی که مطرح می‌شود، روشی است. روشی که برگزیده شد، نتیجه برگزاری ساعت‌ها جلسات کارشناسی، مطالعاتی و نخبگانی بود. تجربه برگزاری انتخابات‌ در کشورهای مختلف نیز بررسی شد. در سال‌های 57 و 58 بحث‌های زیادی درباره روش برگزاری انتخابات مطرح شد که برگزاری انتخابات به شکل آری یا خیر، کوتاه‌ترین و عقلایی‌ترین روش برای دستیابی به نظر مردم برگزیده شد.

این استاد دانشگاه بیان داشت: انتخابات همه‌پرسی در حالی برگزار شد که گروهک‌های ضدانقلاب و دشمنان به دنبال ایجاد تاخیر و تعویق در تعویض و استقرار نظام ایران بودند تا انقلاب را نابود کنند؛ همه حتی دولت موقت و گروه‌های غیرمذهبی نیز بدین موضوع اعتراف داشتند. بنابراین انتخابات باید در کمترین زمان و با استفاده بهینه از زمان برگزار می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار بود برای هر 6 پیشنهاد مطرح نیز انتخابات جداگانه برگزار می‌شد، هم زمان زیادی گرفته می‌شد و هم میزان مشارکت مردم به تدریج کاهش می‌یافت. بنابراین پیشنهاد مشهور و معروف به رای گذاشته شد و بنا شد که اگر مردم به گزینه خیر رای دادند به سراغ دیگر پیشنهادها بروند‌. پیشنهاد به رای گذاشتن همزمان 6 پیشنهاد نیز مطرح شد که با استدلال‌های کارشناسی پذیرفته نشد.

خواجه‌سروی در پایان تاکید کرد: همه گروه‌ها و افراد می‌گفتند که نیازی به برگزاری انتخابات همه‌پرسی (رفراندوم) نیست اما این انتخابات با اصرار امام خمینی (ره) برگزار شد. استدلال آن‌ها این بود که مردم در خیابان‌ها و در شعارهایشان همچون "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" نظرشان را اعلام کردند و دیگر نیازی به برگزاری همه‌پرسی نیست، اما امام اصرار داشتند که مستند و مکتوب نیز بشود.

پایان پیام/ت

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول