اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

زندگی  /  خانواده

بُرد این غذای سیاسی تیزتر از تیر است!/ مقلوبه‌های مادرانه با آرزوی نابودی اسراییل پخته شد

از میانه فروردین ماه و روز جهانی قدس، گردهمایی افطاری فعالان تشکل مادرانه؛ آیین دشمن ستیزانه مقلوبه‌پزی اجرا شده است و مقلوبه های مادران در کنار هم بر سر سفره مقاومت و میان صدای تکبیر و مرگ بر اسراییل کودکان واژگون شدند. این بار مادران از مسجد خرمشهر تهران، در کنار باغ‌ موزه دفاع مقدس، قلب اسراییل را نشانه رفتند.

بُرد این غذای سیاسی تیزتر از تیر است!/ مقلوبه‌های مادرانه با آرزوی نابودی اسراییل پخته شد

گروه زندگی - مژده پور محمدی :تشکل مادرانه، مجموعه‌ای ۲هزار نفری از مادران انقلابی در سراسر کشور است که برای تحقق الگوی زن مسلمان و با نگاهی متفاوت به فعالیت اجتماعی بانوان، در هر دو بستر مجازی و میدانی دورهم جمع شده‌اند و فعالیت‌های گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف دنبال می‌کنند و امسال در روز قدس با برگزاری آیین مقلوبه پزی در مراسم افطاری فعالان تشکل مادرانه در کنار زنان و کودکان فلسطینی ایستادند.‌چطور و چرایش را در ادامه می خوانید.

«آمینه بابایی» مسئول مادرانه «فرامرزی» در این برنامه  می گوید: «درد مادر و کودک فلسطینی درد ماست. ما خودمان را در کنار مرابطات مسجدالاقصی، این بانوان مجاهد فلسطینی می‌بینیم.  با  پیدا کردن راه‌های ارتباطی قوی‌تر با زنان دنیای اسلام در بخش مادرانهٔ فرامرزی، امسال حرکت نمادین مقلوبه پزی را برای افطاری فعالین مادرانه در نظر گرفتیم». اما ریشهٔ این حرکت به کجا می‌رسد؟

*مرابطات اولین بار مقلوبه را به یک غذای سیاسی بدل کرده‌اند

مقلوبه یک غذای سنتی فلسطینی است که شبیه غذای ته‌چین ما ایرانی‌هاست و قابلیت برگرداندن در یک ظرف را دارد. این غذا به نمادی برای مبارزه با رژیم اشغالگر قدس و کابوس اسراییلی‌ها تبدیل‌شده است. از سال ۲۰۱۷ که ترامپ قدس را به‌عنوان پایتخت اسراییل رسمیت بخشید، مرابطات که زنان خادم قدس و آرمان فلسطین هستند، با قابلمه‌های مقلوبه در صحن مسجدالاقصی حاضر شدند و آن‌ها را با صدای تکبیر، چشم در چشم سربازان اسراییلی به علامت سرنگونی اشغالگران، واژگون کردند. حرکتی که سکوت خبری قدس و تحریم آن را در آن روزها به‌یک‌باره شکست. حتی چند نفر از این زنان خادمِ، به همین دلیل بعدها دزدیده و زندانی شدند. این سنت مبارزه زنان فلسطینی در سال‌های بعد و در ماه مبارک رمضان ادامه پیدا کرد و با مقابلهٔ اسراییلی‌ها به پشت درهای مسجد کشیده شد، اما صدای این حرکت آزادی خواهانه، در کل جهان پیچید و زنان ایرانی را هم با خودش همراه کرد. نمونهٔ این همراهی درحرکت مجموعه مادرانه مشهود است.

*پرچم بزرگ دوستی ایران و فلسطین در دست‌های کودکانهٔ تو

 در حاشیه این مراسم، پرچم بزرگ دوستی ایران و فلسطین، در حیاط بزرگ مسجد پهن شد و کودکان با دست‌های رنگی، پرچم این دو کشور را سینه‌به‌سینهٔ یکدیگر رنگ‌آمیزی کردند تا به علامت دوستی و همدردی برای دوستان فلسطینی‌شان بفرستند. وقت اذان که نزدیک‌تر شد، مادران با قابلمه‌های مقلوبه دور سفره نشستند و بچه‌ها هم پرچم بزرگ شان را بر دوش کشیده و حاضر شدند. دقایقی بعد، صدای تکبیر و مرگ بر اسراییل بود که با برگرداندن هر مقلوبه، همچون تیری بر دل دشمن، روانه قدس شریف می‌شد.

 *پویش مقلوبه پزی تا روز قدس در مادرانه ادامه دارد

این حرکت اعضای تهرانی مادرانه که به نمایندگی از دیگر شهرستان‌ها در مسجد خرمشهر باغ‌موزه دفاع مقدس کلید خورد، در دیگر شهرهای کشور هم در قالب پویش مادران اجرا شد. پویش‌های میدانی مادرانه را می‌توان با عنوان «مادران میدان» در فضای اینستاگرام، ایتا و بله جستجو کرد. مادران میدان، بخشی از فعالیت‌های تشکل مادرانه در ارتباط با بدنه مردم است. این گروه از دل مادرانه، در زمان انتخابات برای افزایش مشارکت در پارک‌های سطح شهر به همدلی با مردم نشستند، بعدها با پویش جمع‌آوری خشکاله برای دام‌ها و فرستادن غذا برای کرونایی های سراسر کشور در قالب نهضت احسان مادرانه شناخته شدند. این روزها نیز مادران میدان با پویش مقلوبه پزی و افطاری مقاومت در خدمت آرمان فلسطین هستند. آرمان این قبله قدیمی مسلمین که تحقق آرزوی نمازخواندن در صحن آن، بسی نزدیک است. آلیس الصبح بقریب؟

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول