اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاست خارجی

کنعانی در پاسخ به علی‌اف: اظهارات پشت تریبون‌ها کمکی به حل و فصل اختلافات نمی‌کند/ سفر امیرعبداللهیان به مسکو

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات غیردوستانه الهام علی‌اف با بیان اینکه اظهارات پشت تریبون‌ها کمکی به حل اختلافات نمی‌کند، گفت: درباره موضوعات اختلافی بین 2 کشور هم‌چنان مایل هستیم فرصت را به دیپلماسی بدهیم.

کنعانی در پاسخ به علی‌اف: اظهارات پشت تریبون‌ها کمکی به حل و فصل اختلافات نمی‌کند/ سفر امیرعبداللهیان به مسکو

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۸ اردیبهشت ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

* سفر رئیسی به دمشق

وی درباره سفر رئیس جمهور به سوریه گفت: این سفر یکی از رخدادهای مهم در تحولات مرتبط با روابط دو کشور دوست و برادر و شریک ایران و سوریه است و بعد از پیروزی پرشکوه محور مقاومت در مقابل جبهه متحد تروریسم در سوریه حائز اهمیت بود. این سفر فرصت مغتنمی بود که ریل گذاری جدید روابط دو کشور در مرحله پساتروریسم صورت بگیرد. این سفر از بعد اقتصادی و تجاری حائز اهمیت بود و در مذاکرات صورت گرفته، مورد اهتمام مشترک دو رئیس جمهور، هیأت همراه و وزرای دو کشور بود.

کنعانی با بیان اینکه ۶ وزیر دولت آقای رئیسی را در این سفر همراهی کردند، گفت: تمرکز بر این بوده که دو کشور علاوه بر حوزه‌های سیاسی، در حوزه اقتصادی و تجاری نیز زمینه‌های لازم را فراهم کنند که اهداف و منویات دو کشور در این بخش فراهم شود. در این سفر اسناد مهمی امضا شد که از جمله سند همکاری‌های راهبردی و بلندمدت که به امضای روسای جمهور دو کشور رسید.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: انجام این سفر در این مقطع پیام و مفهوم خاص خود را دارد و عملا به معنای جشن پیروزی مشترک بر تروریسم بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دیدارهای رئیس جمهور با رهبران مقاومت لبنان و فلسطین نیز گفت: این نشانگر استمرار حمایت ایران از محور مقاومت بود.

* بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

وی با اشاره به بازگشت مجدد سوریه به اتحادیه عرب هم گفت: با درک فضای جدید و تحولی که در سوریه رخ داد و اثبات پیروزی مقتدرانه سوریه و محور مقاومت بر جریان تروریسم و همچنین ثبات و استقرار و حمایت مردمی از دولت سوریه شاهد این تحول جدید بودیم که اعضای اتحادیه عرب با فعالیت رسمی دولت سوریه در نشست‌های اتحادیه موافقت کردند. 

کنعانی ادامه داد: ما به عنوان جمهوری اسلامی از اینکه کشورهای منطقه با رفع اختلافات و پشت سر گذاشتن صفحات گذشته بتوانند ریل گذاری‌های جدیدی در مسیر تقویت همگرایی‌های منطقه‌ای و ممانعت از استمرار مداخلات خارجی در منطقه بردارند، استقبال می‌کنیم و ما به صورت رسمی از این تحول استقبال کردیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: امیدواریم شاهد تقویت همکاری‌‌ها و همگرایی کشورهای منطقه باشیم.

* سفر امیرعبداللهیان به مسکو برای شرکت در نشست چهارجانبه

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست وزرای خارجه چهار کشور سوریه، روسیه، ترکیه و ایران در مسکو درباره سوریه نیز بیان کرد: وزیر خارجه ایران در رأس هیأتی در این نشست مشارکت می‌کند. پیش از این شاهد برگزاری نشست چهارجانبه معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه چهار کشور در ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ در مسکو بودیم و همچنین نشست چهارجانبه وزرای دفاع و مسؤولان عالی امنیتی چهار کشور در مسکو برگزار شده بود.

وی افزود: قرار است ۲۰ اردیبهشت شاهد برگزاری نشست چهارجانبه وزرای خارجه چهار کشور ایران، سوریه، ترکیه و روسیه در مسکو باشیم. به عنوان ایران همواره بر حل و فصل سیاسی اختلافات موجود بین سوریه و ترکیه تأکید داشتیم و این را هم در چارچوب تماس‌ها و گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای که با مقامات سوریه و ترکیه داشتیم و هم در چارچوب نشست‌های ضامن روند آستانه برگزار می‌شد، از جمله نشست سه جانبه سران در تهران بر این موضوع تأکید کردیم. همواره می‌گفتیم که ضمن درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه در سوریه معتقد بوده و هستیم که این موضوعات راهکار نظامی ندارد و باید گفت‌وگوهای سیاسی مبنای عمل قرار بگیرد.

کنعانی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده پیشرفت‌های خوبی در این مسیر حاصل شد و این اتفاق نظر شکل گرفت که نشست‌های سه جانبه روند آستانه به نشست چهارجانبه تبدیل شود. معتقدیم نشست وزرای خارجه می‌تواند با اراده سیاسی چهار کشور شرکت کننده بتواند خروجی خوبی داشته باشد که به تحکیم صلح و ثبات در منطقه و تکمیل روند سیاسی و استقرار در سوریه کمک کند و اختلافات سوریه و ترکیه ان‌شاءالله در همین چارچوب حل و فصل شود.

* روابط ایران و کشورهای منطقه در روند صعودی و جهشی

وی درباره روابط ایران با کشورهای عربی بعد از توافق ایران و عربستان نیز بیان کرد: جهش‌های خوبی را در حوزه تجاری و اقتصادی داشتیم و تبادل هیأت‌های ما به صورت مستمر در سطوح مختلف با کشورهای حوزه عربی برقرار بوده است. اتفاق بسیار مثبتی که در روند مناسبات دوجانبه ایران و عربستان، ایران و امارات و ایران و کویت و دیگر کشورها در منطقه رخ داد، شواهدی در اثبات این مدعاست که روابط ایران و کشورهای عربی منطقه در روند صعودی و جهشی جدید قرار گرفته است. در هر جا فرصتی ببینیم که منافع مشترک ایران و کشورهای مقابل و منافع دسته جمعی کشورهای منطقه قابل تأمین باشد، در آن مسیر اقدام خواهیم کرد.

به گزارش فارس، کنعانی گفت: برای ما اصل و اولویت در استفاده از دیپلماسی برای پیشبرد اهداف مشترک و رفع سوءتفاهم‌هاست. این را به عنوان اصل جدی قرار می‌دهیم. درباره کشورهایی که روابطمان در سطح نازلی قرار دارد، همین رویکرد را داریم و در این زمینه تلاش خود را خواهیم کرد. افق‌های مناسبات ایران در همکاری با کشورهای منطقه افق روشن‌تری است و امیدواریم با تلاش‌های مشترک و گفت‌وگوها در سطوح مختلف بتوانیم گام‌های جدید را در راستای ارتقای مناسبات فیمابین برداریم.

* سیاست جدی ایران حل و فصل مشکلات و سوءتفاهم با آژانس

سخنگوی وزارت خارجه درباره نصب دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: قبلا توضیح دادم و نمی‌توانم بیش از این توضیحی بدهم. ولی مایلم عنوان کنم که سیاست جدی ایران حل و فصل مشکلات و سوءتفاهم با آژانس است و ایران در همین چارچوب همانطور که مقامات سازمان انرژی اتمی اعلام کردند سیاست بر این است که اجازه ندهیم موضوعات مرتبط با فعالیت هسته‌ای ایران در قالب موضوعات ادعایی که مطرح می‌شود، تبدیل به مانع در روند همکاری‌های ایران با آژانس شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب نقشه راهی که در سفر گروسی مدیرکل آژانس به تهران انجام شد، در حال حرکت است و در همین زمینه اقدامات اجرایی و عملیاتی تعریف شده و داریم به جلو می‌رویم. اطلاعات جزیی را سازمان موقعی که مقتضی بداند اطلاع رسانی می‌کند. ولی ما روند را به سمت پیشرفت و رو به جلو می‌بینیم.

* انتظارات ایران از عراق

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره توافق ایران و عراق در خصوص تامین امنیت مرزها در اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: در چارچوب سندی که بین روسای دستگاه‌های امنیتی ایران و عراق حاصل شد چارچوب مشخصی برای رفع نگرانی‌های امنیتی ایران تعریف کردیم و در همان چارچوب ارتباطات و مشورت‌ها برقرار است و ادامه دارد و انتظار داریم بر مبنای توافق امضا شده و همچنین اراده سیاسی مشترک اعلام شده از سوی مقامات دو کشور، این مسیر با جدیت و با سرعت کافی به پیش برود و شاهد تامین نیازهای ایران و رفع نگرانی‌های امنیتی ایران باشیم.

وی گفت: پناهندگی نمی‌تواند مبنای حضور مسلحانه و انجام فعالیت‌های ضدامنیتی در جغرافیای کشور دیگری علیه کشور همسایه باشد. این انتظار ایران بر حق و درست است و با درک مشترکی که با مقامات دولت عراق شکل گرفت، امیدواریم در این مسیر در اجرای توافق به صورت کامل پیش برویم.

*  در مرحله نهایی آماده سازی ساختمان‌های ایران در ریاض و جده هستیم

وی درباره بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران و عربستان گفت: در چارچوب توافق طرفین و اراده عملی از سوی دو دولت، پیشرفت‌های بسیار خوبی در روند آماده سازی اماکن دیپلماتیک برای از سرگیری فعالیت‌های رسمی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور داشتیم. به دلیل سنوات طولانی تعطیل بودن این اماکن و استهلاک در بنا و تجهیزات، نیازمند بازه زمانی بیشتری برای آماده سازی اماکن دیپلماتیک هستیم. 

کنعانی اضافه کرد: در مرحله نهایی آماده سازی ساختمان‌های ایران در ریاض و جده هستیم. هیأت ما حضور دارد و امیدواریم با تفاهم خوب که بین طرفین وجود دارد، شاهد بازگشایی رسمی سفارتخانه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشیم. جمهوری اسلامی ایران در اجرای تعهد خود جدی است و در عربستان نیز شاهد این اراده سیاسی به صورت جدی هستیم.

وی گفت: از سرگیری روابط و فعالیت هیأت‌های دیپلماتیک دو کشور را لزوما نمی‌توانیم به فعال سازی ساختمان‌ها و اماکن گره بزنیم. امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن موانع را برطرف و شاهد بازگشایی نمایندگی‌ها باشیم. روند را در مجموع مثبت می‌بینیم.

* روابط ایران و مصر

سخنگوی وزارت خارجه درباره خبر منتشر شده در خصوص میانجیگری عراق و عمان بین ایران و مصر هم گفت: درباره اصل خبر نظری ندارم. روابط ایران و مصر در سطح دفاتر حفاظت از منافع فعال است و همواره فعال بوده و تیم دیپلماتیک دو کشور در قاهره و تهران حضور دارند و به انجام فعالیت مشغولند و امکان تبادل پیام و گفت‌وگو از طریق دفاتر برقرار بوده و هیچ مانع و محدودیتی برای این گفت‌وگوها نداشتیم. ایران اعلام کرده برای گسترش روابط با کشورهای عربی و اسلامی هیچ محدودیتی ندارد و بلکه در اولویت سیاست خارجی ما قرار دارد و اراده قاهره برای افزایش سطح همکاری‌های دو کشور می‌تواند این مسیر را تسهیل کند.

* صدور روادید برای تجار ایرانی به منظور سفر به عربستان

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره صدور روادید برای تجار ایرانی به منظور سفر به عربستان اظهار داشت: براساس توافق دو کشور به ویژه در نشست وزرای خارجه و بیانیه مشترک ایران و عربستان عملا محدودیتی برای سفر اتباع و شهروندان دو کشور به ویژه تجار و فعالان اقتصادی دو کشور نداریم و امکان صدور روادید را با وضع فعلی داریم و می‌توانیم اقدام کنیم. هیأت‌های دو کشور از کانال‌های دیپلماتیک روادید را دریافت و سفر کردند. محدودیتی برای سفر این‌گونه هیأت‌ها وجود ندارد.

* به هرگونه اقدام متجاوزانه‌ای به صورت قاطع و پشیمان کننده پاسخ می‌دهیم 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به اظهارات «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: ایشان خوشبختانه به سیاست کاملا اشتباه دولت آمریکا در خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام اعتراف کرد و به عبارتی اشتباه خودساخته دولت آمریکا را مورد اذعان و اعتراف قرار دارد ولی در کنار آن به جای اینکه به موضعی سازنده در ارتباط با نوع اراده دولت آمریکا برای جبران خطای گذشته بپردازد، متاسفانه از ادبیات غیرمناسب استفاده کرده و به هیچگونه برنامه جدی و واقع بینانه‌ای برای جبران خطای دولت آمریکا در خروج از برجام اشاره نمی‌کند.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: درباره فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز ایران ایشان اظهارات مغایر با فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد و اظهارات ایشان با گزارش‌های عدیده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (۱۵ گزارش قبلی آژانس) سازگاری ندارد. 

وی افزود: درباره اظهارات نسنجیده و تحریک آمیز ایشان مبنی بر به رسمیت شناختن آزادی عمل رژیم صهیونیستی برای مقابله با برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، دلیل دیگری است مبنی بر اینکه متاسفانه دولت آمریکا مسؤولیت ناشی از اقدامات مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه و مشخصا در ارتباط با ایران را به نحو مستقیم و غیرمستقیم تقبل می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: دولت آمریکا و مقامات این کشور باید متوجه مسؤولیت‌های حقوقی و بین‌المللی ناشی از اینگونه اظهارات غیر مسؤولانه خودشان باشند. لازم است یک بار دیگر تأکید کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز است و عضو آژانس، معاهده ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان هستیم و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس در حال انجام است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ادعاهای بی اساس درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را نمی‌پذیریم. جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با هیچ‌گونه تعرضی نسبت به منافع، امنیت و دارایی‌های خودش مسامحه نخواهد کرد و ضمن تأکید بر حقوق مسلم فعالیت‌های هسته‌ای خودش، در قبال هرگونه اقدام متجاوزانه‌ای به صورت قاطع و پشیمان کننده اقدام کرده و پاسخ خواهد داد.

* اخراج چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان از ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقدام غیرسازنده دولت جمهوری آذربایجان به صورت متقابل و در چارچوب تعریف شده دیپلماتیک، چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان دو عضو سفارت این کشور در تهران و دو عضو سرکنسولگری در تبریز را بلافاصله بعد از عمل طرف آذری از ایران اخراج کرد.

* پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی و ژاپن

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و ژاپن گفت: اتفاق قابل توجهی که رخ داده باشد ندارم که عرض کنم. تماس‌ها ادامه دارد و ایران برای آزادسازی دارایی‌های خود از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

* روابط ناگسستنی دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره اظهارات غیردوستانه الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان علیه ایران علیرغم تماس‌های برقرار شده بین وزرای خارجه و اینکه گفته شده بود گشایش‌هایی در پی سوءتفاهمات اخیر ایجاد شده، گفت: دیدگاه‌ خود را درباره روابط با آذربایجان به صورت صریح و شفاف اعلام کردیم. روابط بین دو ملت ناگسستی است و عمق فرهنگی و تاریخی ریشه‌داری دارد و اینکه نباید اقدامی انجام دهیم و یا مواضعی اتخاذ کنیم که در مسیر منافع دو کشور نیست و بلکه تامین کننده منافع طرف‌هایی است که مایلند به ایجاد تنش و بحران در روابط دو کشور دامن بزنند.

وی افزود: در مورد موضوعات به اصطلاح اختلافی بین ایران و آذربایجان به ویژه در مبحث مربوط به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و اتفاقی که رخ داد، ما همچنان مایل هستیم فرصت را به دیپلماسی بدهیم و در اختیار دیپلماسی قرار دهیم که موضوعات را حل و فصل کنیم و اینکه با بستن صفحات تلخ گذشته به سمت جلو و آینده حرکت کنیم.

*‌ اظهارات پشت تریبون‌ها به ویژه در موضوعات مورد اختلاف کمکی به حل و فصل آنها نمی‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: مجددا تأکید می‌کنم که اظهارات پشت تریبون‌ها به ویژه در موضوعات مورد اختلاف کمکی به حل و فصل آنها نمی‌کند. قبلا تأکید کردیم مبتنی بر گفت‌وگوهای دو وزیر خارجه، گام‌های اجرایی و مسیرهای مذاکراتی دو طرفه برای رفع سوءتفاهمات و حل و فصل اختلافات تعریف شده و در این مسیر نیز اقداماتی صورت گرفته و هیأت‌هایی مبادله و گفت‌وگوهایی انجام شده است.

کنعانی ادامه داد: روایت‌های یک طرفه و غیردقیق از پشت میکروفون‌ها و تریبون‌ها نشانه درستی و صحت آنها نیست و باید اجازه دهیم در چارچوب نقشه راه تعریف شده گفت‌وگوها صورت بگیرد و طرفین بتوانند مشکلات را حل و فصل کرده و گام‌هایی به سمت جلو بردارند.

وی گفت: ما بر ضروت حفظ منافع و مصالح دو کشور و حفظ روابط فیمابین مبتنی بر حسن همسایگی همچنان بر روش‌های دیپلماتیک تأکید و پافشاری می‌کنیم و تأکید می‌کنیم نباید اجازه سوء استفاده به طرف‌هایی بدهیم که به دنبال ایجاد خلل، تنش و بی ثباتی در مناسبات دو کشور هستند.

* ایجاد دفتر حفاظت منافع ایران در آلبانی

خبرنگار خبرگزاری فارس درباره گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه مبنی بر موافقت ایران برای ایجاد دفتر حفاظت منافع ایران در آلبانی توسط ترکیه و روند کار از سخنگوی دستگاه دیپلماسی سؤال کرد که وی در این باره اظهار داشت: با توجه به مناسبات خوب ایران با ترکیه و همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای، این کشور برای این اقدام اعلام آمادگی کرده و ایران مبتنی بر دیدگاه اصولی خود که باید فرصت را به دیپلماسی بدهد و از مسیرهای دیپلماتیک برای عبور از شرایط نامناسب استفاده کند، از این پیشنهاد دولت ترکیه استقبال کرد و امیدواریم کار در مسیر درست پیش برود و در زمان مقتضی درباره روند کار اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.

* گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها از طریق کانال‌های متنوع ارتباطی برقرار است

وی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و احیای برجام نیز بیان کرد: گفت‌وگوهایی با  طرف‌های برجام صورت گرفت و توافق‌های خوبی هم حاصل شد که طرفین می‌توانستند به مرحله جمع بندی مذاکرات و اجرای آن برگردند، اما طرف‌های مقابل و مشخصا دولت آمریکا در این زمینه تعلل‌هایی انجام دادند. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: هم اکنون گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها از طریق کانال‌های متنوع ارتباطی برقرار است. نفس استمرار گفت‌وگوها و پیام‌ها از طرق واسطه و طرف‌های موثر به این معناست که همه طرف‌ها از منظر فنی بازگشت طرف‌ها به توافق را امکانپذیر می‌دانند. امیدواریم اراده سیاسی به این امکان فنی ملحق شود و شاهد بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها مشخصا دولت آمریکا به روند اجرای برجام باشیم.

* از خطوط قرمز خود عبور نکرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در صورت افزایش میزان غنی سازی گفت: مایل نیستیم با پیش فرض‌ها و پیش بینی ‌ها راجع به اتفاقاتی که ممکنن است بیفتد یا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، قضاوت و پیشداوری کنیم. ایران نشان داده در حفظ و صیانت از حقوق ملت ایران جدیت و قاطعیت لازم را دارد و همواره خطوط قرمز خود را در روند مذاکرات و دستیابی به حقوق حقه ملت ایران مورد توجه قرار داده و از آن عبور نکرده است. فعالیت هسته‌ای ایران صلح ‌آمیز و در چارچوب‌های تعریف شده در چارچوب آژانس است.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اسناد نقشه راه همکاری های جامع با دیگر کشورها گفت: امضای این اسناد ابتکار عمل بسیار خوبی است، به این معنا که این اسناد نقشه راه همکاری‌های جامع و بلندمدت بین جمهوری اسلامی ایران و شرکای دوست را تعریف می‌کند و می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور را در مسیر تعریف شده برای دستیابی به اهداف تعریف شده هدایت و جهت دهی مناسب کند.

* در مسیر نهایی کردن سند نقشه جامع همکاری‌ها با روسیه هستیم

وی درباره برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله با چین هم اظهار داشت: این یک برنامه است که دارای جزئیات و بخش‌های مختلفی است و بر مبنای آن حوزه‌های مختلف ذیربط اقتصادی و تجاری می‌توانند براساس نقشه راه گام‌های اجرایی تعریف کنند. این تجربه را در ارتباط با برخی کشورها تکرار کردیم. در مورد ارتباط با روسیه در مسیر نهایی کردن سند نقشه جامع همکاری‌ها هستیم. در مورد سوریه در سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان امضا شد. این نقشه راه می‌تواند تسهیل کننده باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین بیان کرد: آفریقا هم جزو اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران به ویژه دولت سیزدهم است و بر این مبنا تلاش‌های خوبی صورت می‌گیرد، سفرهای خوبی انجام شده و سفرهای در سطح عالی هم تعریف شده حتی در سطح رئیس جمهور هم مبتنی بر سیاست دولت و هم مبتنی بر دعوت‌های رسمی به عمل آمده از رئیس جمهور برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تلاش برای تحقق رویکردهای اقتصادی دولت سیزدهم گام به گام با کشورهای مختلف هم در حوزه پیرامونی و همسایگان مرزی و کشورهای منطقه‌، هم در حوزه آسیا و هم با کشورهای حوزه آفریقا تعریف شده است.

کنعانی همچنین بیان کرد: اروپا از مجموعه هدفگذاری‌های روابط خارجی ایران به ویژه در حوزه تجاری و اقتصادی مستثنی نیست، ولی باید ببینیم تصمیم و اراده طرف مقابل در کجاست.

* نمایشگاه ایران اکسپو

وی در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو گفت: پنجمین نمایشگاهی است که برگزار می‌شود و رئیس جمهور نیز در مراسم افتتاحیه شرکت کرد. دستگاه دیپلماسی در کمک با وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت متفاوت از سال‌های گذشته نقش جدی برای سازماندهی و مقدمه سازی برگزاری موفق نمایشگاه داشته است. خوشبختانه شاهد شروع بسیار خوبی در این نمایشگاه بودیم.

کنعانی اضافه کرد: ۷۵۰ شرکت برتر صادراتی ایران محصولات خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند و بیش از ۱۲۰۰ فعال اقتصادی و تاجر از ۶۵ کشور در این نمایشگاه حضور دارند. ظرفیت‌های صادراتی ایران در حوزه‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. ان‌شاءالله این نمایشگاه در بازاریابی تولیدات ایران موفق عمل کند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول