اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

علم و پیشرفت  /  علم و فن آوری ایران

توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در علم و فناوری/ دستیار پوتین: توانمندی‌های ایران در علم و فناوری، اعتراف و تحسین کشورهای دنیا را برانگیخته است

نشست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علم و فناوری برگزار شد و بر افزایش همکاری‌ها در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی، فناوری و اقتصادی تأکید شد.

توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در علم و فناوری/ دستیار پوتین: توانمندی‌های ایران در علم و فناوری، اعتراف و تحسین کشورهای دنیا را برانگیخته است

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، نشست دوجانبه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علم و فناوری، امروز دوشنبه، 18 اردیبهشت‌ماه، برگزار شد. در این برنامه که با حضور هیأت علم و فناوری روسیه و به میزبانی معاونت علمی و فناوری ایران برگزار شد، بر همکاری‌های دوجانبه در زمینه موضوعات مختلف علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تأکید و گفتگو شد.

همکاری در بستر کمیته عالی همکاری‌های علمی و فناوری ایران و روسیه 

دهقانی در دیدار با همتای روسی خود اظهار داشت: دنیا در حال شکل‌گرفتن در قالب‌ها و قطب‌های علمی و فناوری است. کشور روسیه و کشور ایران، با توجه به قدمت علمی و تاریخی و فناوری آن‌ها دو قطب علم و فناوری منطقه هستند. دنیای امروز معترف به توانمندی‌های علمی و فناوری روسیه است و همین‌طور کشور ایران نیز توانسته است دستاوردهای مختلفی در زمینه علم و فناوری کسب کند. امروز با توجه به شرایط دنیا همکاری‌های استراتژیک ایران و کشورهایی مانند روسیه و چین مورد توجه است و بسیار علاقمند هستیم که در حوزه‌های علم و فناوری همکاری‌های مختلفی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلفی مانند نانوفناوری، زیست‌فناوری، مخابرات و فناوری‌های ارتباطات موفقیت‌های چشمگیری به دست آورده است و به نظر می‌رسد که زمان مناسبی برای شکل‌گیری همکاری‌های پایدار و واقعی است. در همین راستا، پیشنهاد می‌کنیم که کمیته عالی همکاری‌های علمی و فناوری ایران و روسیه به صورت جدی و با برنامه‌ها و زمان‌بندی‌های مشخص فعال شود و همکاری‌های مؤثری در این زمینه با کشور روسیه داشته باشیم. احیای این کمیته محور خیلی از همکاری‌ها آینده موفقیت‌های بیشتر خواهد بود.

کشورهای جهان معترف به توانمندی ایران در زمینه علم و فناوری هستند

فورسنکو، دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علم و فناوری اظهار کرد: یکی از مؤلفه‌های این دیدارها و همکاری‌ها این است که بتوانیم برنامه‌های همکاری دقیق در حوزه‌های مشخص تعریف کنیم. این حوزه‌ها مورد حمایت دولت روسیه نیز خواهد بود و همچنین دعوت می‌کنیم که با حضور در کشور روسیه، این همکاری‌ها را به صورت جدی‌تری دنبال کنیم. رئیس جهور روسیه نیز از این رویکرد همکاری حمایت و استقبال خواهد کرد.

وی تأکید کرد: رویکرد کشور روسیه در توسعه و پیشرفت فناوری در این کشور، تعیین اولویت‌های کشور در زمینه علم و فناوری است، چراکه امروزه هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که همه حوزه‌های فناوری را داشته باشد. در جریان دیدارها به ایران متوجه شدیم که این کشور دارای توانمندی‌های بسیاری است و می‌تواند فعالیت‌های خود را به صورت هدفمند به پیش ببرد. توانمندی‌های ایران در زمینه علم و فناوری، تحسین و اعتراف دنیا را برانگیخته است.

فورسنکو در مورد موضوعات مورد اولویت روسیه در همکاری با ایران عنوان کرد: در همکاری با ایران، به دنبال توسعه و پیشرفت علوم بنیادی و کاربردی و تحقق نتایج آن هستیم. برنامه‌های مدونی هم در این زمینه بر اساس اولویت‌هایی مانند زیست‌فناوری و فناوری‌های دارویی، انرژی و همچنین تغییرات آب و هوایی و اقلیم داریم. در مورد تغییرات اقلیمی، علاوه بر رصد تغییرات زیست‌محیطی، به دنبال رفع تأثیرات و این تغییرات بر زندگی انسان‌ها هم هستیم.

فورسنکو موضوعات مورد همکاری را نیازهای هر دو کشور دانست و اضافه کرد: در این دنیای پیچیده باید مستقل باشیم و بتوانیم مسائل خود را با حل کنیم و این مورد از اشتراکات ما با جمهوری اسلامی ایران است. همچنین توانمندی در عرصه‌هایی که دیگران در آن‌ها توانایی ندارند نیز مورد توجه است تا در این رویکرد، کشورهای دیگر نیز علاقمند به همکاری با ما باشند.

همکاری ایران و روسیه در 6 حوزه فناوری مختلف و مشترک

دهقانی در خصوص موضوعات اصلی همکاری‌ها اعلام کرد: معتقد هستیم که هر کشوری، ویژگی‌های اختصاصی خود را دارد و بهتر است که در زمینه‌ای از علم و فناوری فعالیت کند که دارای مزیت است. با توجه به فرصت‌های مشترک ایران و روسیه در زمینه‌های مختلفی چون 6 حوزه حمل و نقل، مسائل اقلیم و محیط زیست، انرژی، مسئله امنیت غذایی، فناوری‌های سلامت و تجهیزات پزشکی و همچنین هوش مصنوعی به عنوان نیاز آینده به عنوان محورهای همکاری‌های علم و فنائوری پیشنهاد می‌شود و هر دو کشور دارای توانمندی‌های چشمگیری در این زمینه‌ها هستند. در هرکدام از این حوزه‌ها نیز، همکاری‌های علمی، همکاری‌های فناورانه و همکاری‌های اقتصادی دنبال خواهد شد.

وی در تشریح فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سه حوزه اصلی توسعه علم، توسعه زیرساخت‌های فناوری و در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان و تجاری‌سازی علم و فناوری فعالیت دارد. برای مدیریت جریان علم و فناوری در این ۶ حوزه، ۶ ستاد مجزا با مأموریت‌های ویژه و مستقل داریم و ذیل هر کدام از این موضوعات، موضوعات علمی، توسعه فناوری و توسعه اقتصاد و بازار دسته‌بندی شده است. معاونت علمی و فناوری، در موضوعات علمی دانشمندان مرتبط و در حوزه فناوری نیازها، ترندها و توانمندی‌های مختلف را شناسایی کرده است و در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نیز علاقمندیم که علاوه بر فرصت‌های داخلی، فرصت‌های خارجی تجاری‌سازی را نیز مطالعه کنیم.

دهقانی در ادامه افزود: برای همکاری با کشور روسیه در زمینه‌های علمی و فناوری، فعالیت‌های عملیاتی محدود و مشخص دنبال خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای همکاری‌های علمی بین دانشمندها و دانشگاه‌های دو کشور پروژه‌های مشخص تعریف شود. در حوزه توسعه فناوری بین شرکت‌های ایرانی و روسی، کنسرسیوم‌های مشترک برای رسیدن به فناوری‌های پیشرفته صورت گیرد و همچنین در حوزه بازار همکاری در بین نیازهای مشترک و ایجاد بازار برای محصولات ایران و روسیه در خصوص نیازهای دو کشور شکل گیرد.

به گزارش فارس، در نتیجه نشست امروز بین هیأت‌های علم و فناوری ایران و روسیه، در آینده نزدیک تفاهمات مختلف در زمینه علم و فناوری بین ایران و روسیه تنظیم خواهد شد و در مراحل بعدی همکاری‌ها به مرحله انجام خواهد رسید. تأکید همکاری‌های فناورانه ایران و روسیه حول زمینه‌های مختلفی مانند حل فناورانه مسائل و نیازهای مشترک در زمینه‌های مسائل اقلیمی و محیط زیستی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، موضوعات مربوط به انرژی، زیست‌فناوری و سایر موضوعات خواهد بود.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول