اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

سیاسی  /  مجلس

قالیباف: باید همه ابعاد لایحه عفاف و حجاب را بررسی کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در سومین نشست هم اندیشی بررسی لایحه عفاف و حجاب گفت: به عنوان یک نماینده، شهروند، بسیجی و کسی که میراث دار شهدا هستیم باید بررسی همه ابعاد این لایحه را دنبال کنیم تا ان‌شاء‌الله به قانونی به تمام معنا و دارای تمامی ساحت‌های لازم برسیم.

قالیباف: باید همه ابعاد لایحه عفاف و حجاب را بررسی کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، صبح امروز (جمعه ۲۶خردادماه) سومین نشست هم اندیشی بررسی لایحه عفاف و حجاب با حضور جمعی از علما، روحانیون و نخبگان حوزوی و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

جلسه برگزار شده امروز سومین نشست تخصصی از نشست‌های بررسی زوایای مختلف لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب است، این نشست‌ها به منظور دریافت نظرات، دیدگاه‌ها، انتقادات و نقطه نظر نخبگان برگزار می‌شود.

در ابتدای این نشست، شایسته خو مدیر مکتب نرجس و فعال فرهنگی گفت: برای تضمین اجرایی قانون عفاف و حجاب به ساختار نظارتی قوی نیازمند است. تسامح در برابر جریان برهنگی، جامعه را به سوی شکست در برابر سرمایه داری سوق می دهد.

همچنین؛ حجت الاسلام سید محمدمحسن دعایی استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که لایحه عفاف و حجاب به شکلی صددرصدی ناکارآمد است گفت: چرا در لایحه حجاب هیچ امر ایجابی و فرهنگی در نظر گرفته نشده است؟ لایحه حجاب راه بی حجابی را برای ثروتمندان هموار می کند و قاطبه متدینین از این لایحه سرخورده می شوند.

وی افزود: روایات به ما می گویند که اساس دین، حیا بوده و امروز دشمن همین موضوع را هدف قرار داده است.

در ادامه، حجت الاسلام رضا دانشور ثانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی افزود: قانون حجاب باید به شکلی نوشته شود که قابلیت اجرا داشته باشد، در حالی که در لایحه اخیر حدود حجاب و عفاف مشخص نشده است.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی نمی تواند ضابط مناسبی از سوی قوه قضائیه برای اجرای این قانون باشد، ادامه داد: بی حجابی نمی تواند همزمان هم جرم باشد و هم تخلف و معتقدم به جای قانون جدید باید قوانین گذشته درباره حجاب را اصلاح اساسی کنیم.

گفتنی است؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد نظافت عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: در امر حجاب باید به ریشه ها توجه کنیم، دختر بدحجابی که می بینید، مظلوم است زیرا گرفتار آموزش و پرورش و دیگر نهادهای ناکارآمد ما بوده است.

وی با اشاره به اینکه باید از اجرا نشدن سیاست های فرهنگی پیشین عبرت گرفت، افزود: جمهوری اسلامی یعنی حکومت بر دل های مردم و نه تحمیل امور بر آن‌ها.

این استاد برجسته حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: هر کاری که قصد داریم برای حجاب انجام دهیم، باید خط قرمز ما، انسجام اجتماعی باشد.

حجت الاسلام صاحبقرانی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی در نشست رئیس مجلس با حوزویان و صاحب نظران در عرصه خانواده عنوان کرد: آسیب جدی لایحه عفاف و حجاب، تک بُعدی بودن آن است. 

وی افزود: تا وقتی که به بهانه برهم نخوردن آرامش از گفت و گو جلوگیری کنیم، صرفاً صورت مسئله را پاک کرده ایم، باید بتوانیم با نوجوانان گفت وگو کنیم.

حجت الاسلام محمد حسن وکیلی استاد حوزه و دانشگاه نیز در این نشست گفت: خلأهای فکری نسل جوان با گفت وگوهای کارآمد حل می شود، مسئله حجاب بیش از آنکه ریشه در حیا و عفاف داشته باشد به مسائل کلان اعتقادی مربوط است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مهمترین و اصلی ترین راهکار حجاب، افزایش آگاهی دینی و اعتقادی است، امروز تنها مسیر دسترسی به نسل جوان آموزش و پرورش بوده و اگر جوانان را اقناع نکنیم، صرفاً به دوقطبی سازی ها دامن زده ایم.

در این نشست، راضیه خدیوی فعال حوزه عفاف و حجاب نیز گفت: رفتارهای شتاب زده و تنش زا به نفع دشمنان تمام می شود و در عین حال سهل انگاری ها می تواند از بی حجابی قبح زدایی کند.

وی با تأکید بر اینکه نه رویکرد امنیتی به تنهایی کارآمد است و نه اکتفا به رویکردهای تربیتی، عنوان کرد: یکی از ضعف های بزرگ لایحه عفاف و حجاب ناعدالتی در برخورد با خانم های بدحجاب در قیاس با دستگاه های فرهنگی به عنوان مسئولان حقیقی بی حجابی است.

این فعال حوزه عفاف و حجاب تاکید کرد: هر طرحی نوشته می شود جامعه را نباید دچار دوقطبی کند.

حجت الاسلام مروارید استاد حوزه نیز در نشست رئیس مجلس با حوزویان و صاحب نظران عرصه خانواده گفت: هیچ سیاستگذاری واحد و استراتژیکی در لایحه مذکور دیده نمی شود. برخورد کیفری حتما لازم است، اما اکتفا به ابزار قضائی و کیفری پاسخگو نیست.

وی افزود: نکته مثبت لایحه برخورد محکم با سلبریتی های اشاعه دهنده بدحجابی است اما جریمه های مالی در نظر گرفته شده هیچ بازدارندگی خاصی برای کشف حجاب ندارند.

وی تاکید کرد: نتیجه قانون حجاب باید این باشد که حاکمیت در حال پایش و نظارت است.

گفتنی است حجت الاسلام محمد الهی خراسانی مدیر پروژه تحلیل راهبردی ساماندهی وضعیت حجاب نیز در این نشست عنوان کرد: برای قانون حجاب به تفاهم اجتماعی نیاز داریم و معتقدم در شرایط کنونی اقدام مجلس برای تصویب لایحه ارتقای امنیت زنان یک شاهکار بود.

وی با تأکید بر این که در لایحه عفاف و حجاب باید هدف بلندمدت را از هدف کوتاه مدت، تفکیک کنیم، عنوان کرد: نگاه ما در قانون حجاب نباید صرفاً مردانه باشد، بلکه زنان باید در این حوزه میدان داری کنند.

مدیر پروژه تحلیل راهبردی ساماندهی وضعیت حجاب عنوان کرد: به پشتوانه عرفی قانون ها باید توجه کرد، مقابله با ناهنجاری در پوشش سطوح مختلفی دارد که از برخورد فوری و جریمه تا جرم انگاری را شامل می شود و در قانون گذاری باید به این موضوع توجه کرد.

در ادامه این نشست موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم هم با بیان اینکه باید فرصت امروز را مغتنم بدانیم و پیشنهادات عملی برای اصلاح اشکالات لایحه ارائه شود، عنوان کرد: باید تا جایی که امکان دارد مسائل فرهنگی را در لایحه عفاف و حجاب بیاوریم و از همه صاحب نظران می خواهم کمک کنند تا این لایحه آبرومند و موثری باشد.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: به عنوان یک نماینده، شهروند، بسیجی و کسی که میراث دار شهدا هستیم باید بررسی همه ابعاد این لایحه را دنبال کنیم تا ان‌شاء‌الله به قانونی به تمام معنا و دارای تمامی ساحت‌های لازم برسیم.

رئیس قوه قانون گذاری با تاکید بر اینکه جنس این کار به گونه‌ای است که تنها با کمیسیون قضایی و حقوقی و کمیسیون فرهنگی نمی شود به یک قانون جامع رسید، عنوان کرد: این یک کار جمع سپاری است و در این مسیر باید دیدگاه های همه افراد صاحب نظر را جمع آوری کرده و در تدوین لایحه استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات مجلس در قم امکانات خوبی را در اختیار دارند، ادامه داد: باید اجازه دهیم هر کسی هر حرفی دارد، موافق و مخالف در صحن علنی آزادانه بیان کند و به جمع بندی خوبی برسیم.

گفتنی است؛ عبدالرضا مصری نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی، فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی در این جلسه حضور داشتند.

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول