اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

‌میزگرد اقتصاد حجاب| غفلت از سلیقه بصری‌ جوانان در‌ محیط‌های عرضه کالای حجاب و ابزارهای تعدیل قیمت‌ پوشاک عفیفانه‌

در میزگرد اقتصاد حجاب مطرح شد که در کشور پوشش خاصی برای افرادی که از مرحله کودکی به نوجوانی وارد می‌‌شوند، طراحی نکرده‌ایم، فضا و محیط عرضه پوشاک حجاب برای قشر نوجوان و جوان ما جذابیت بصری ندارد، ضمن آنکه هنوز برنامه مشخصی برای حمایت اقتصادی از تولیدکنندگان پوشاک مرتبط با حجاب نداریم اما مشکل گرانی پوشاک مرتبط با حجاب قابل رفع است.

‌میزگرد اقتصاد حجاب| غفلت از سلیقه بصری‌ جوانان در‌ محیط‌های عرضه کالای حجاب و ابزارهای تعدیل قیمت‌ پوشاک عفیفانه‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از مسائل مطرح در جامعه امروز از سوی بانوان محجبه، کم بودن مراکز عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی است،  اغلب بانوان محجبه معتقدند تولید پوشاک متناسب با شئون اسلامی در کشور کم شده است و به همان نسبت عرضه پوشاک حجاب نیز بسیار کم است به همین دلیل پیدا کردن این نوع پوشاک در بازار تقریبا به کار سختی تبدیل شده است.

‌از سوی دیگر برخی دیگر از بانوان محجبه این گلایه را دارند که ‌پوشاک مرتبط با حجاب، نسبت به سایر پوشاک موجود در بازار گران‌تر است و‌ پوشاک مرتبط با حجاب از قبیل چادر، مانتو‌ بلند و غیره در نبود نظارت بر تولید و یا نبود حمایت‌ها، هزینه‌ زیادی بر دوش خانوار می‌گذارد.

مخاطبان خبرگزاری فارس در بخش فارسِ من نیز پویش‌های زیادی مرتبط با این موضوع ثبت کرده‌اند و مطالبه پیگیری و پاسخگویی مسوولان در این‌باره و رفع مشکلات دارند.

برای بررسی وضعیت تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی و همچنین بررسی وضعیت قیمت تمام شده این نوع پوشاک میزگردی در خبرگزاری فارس با عنوان «اقتصاد حجاب» برگزار شد.

در این میزگرد ‌‌غلامرضا حسن‌پور‌ «رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور»، علی توسطی‌ «رئیس پیشین اتاق اصناف تهران و نایب دوم اتاق اصناف ایران»، محسن گرجی «مدیرکل دفتر صنایع و منسوجات وزارت صنعت، معدن و تجارت» و مجید افتخاری «عضو هیأت‌مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی کشور» حضور داشتند.

در این جلسه مطالبات بانوان محجبه و مردم در موضوع پوشاک مرتبط با حجاب مطرح و به وضعیت تولید پوشاک حجاب و اقدامات بسیج اصناف، اتاق اصناف و وزارت صمت در زمینه تولید پوشاک مرتبط با حجاب پرداخته شد و همچنین انتظارات بخش خصوصی برای توسعه تولید و عرضه پوشاک حجاب مطرح شد‌ که در ادامه می‌خوانید.

 

 

فارس: ‌بانوان محجبه و اغلب مردم معقتدند که پوشاکی که در سطح بازار عرضه می‌شود برای بانوان محجبه مناسب نیست، این موضوع بارها توسط مخاطبان خبرگزاری فارس مطرح شده و حتی در سامانه (فارس من)‌ پویش‌های متعددی در این باره ثبت شده و از ما خواسته‌اند که مطالبات آنها را پیگیری کنیم. با توجه به این موضوع ‌ ابتدا از‌ جناب آقای حسن‌ پور‌ خواهش می‌کنیم که به  عنوان رئیس بسیج اصناف کشور و بازخوردهای مردمی، دیدگا‌هشان را درباره وضعیت تولید و عرضه پوشاک حجاب و به عبارتی پوشاک متناسب با شئون اسلامی ارائه کنند و بگویند ‌‌وظیفه بسیج اصناف در خصوص تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی چیست و  چه اقداماتی حمایتی را در این راستا انجام داده‌اند؟   

‌* مطالبه مردم از بسیج اصناف برای افزایش تولید و عرضه پوشاک متناسب با شئون اسلامی

حسن‌پور: همانطور که اشاره داشتید،‌ مسئله تهیه پوشاک متناسب با شئون اسلامی این روزها به دغدغه‌ای برای بانوان  محجبه جامعه ما تبدیل شده است. متأسفانه بانوان محجبه و عفیف ما برای تهیه مانتو و یا شلوار متناسب در جامعه اسلامی با مشکل مواجه هستند و در بازار به راحتی پوشاک مناسب  را نمی‌توانند پیدا کنند. لذا مطالبه مردم در مورد افزایش تولید و عرضه پوشاک حجاب مطالبه کاملا درستی است. در واقع خود ما نیز جزء همین مردم هستیم و خانواده‌های ما نیز برای یافتن پوشاک متناسب با شئون اسلامی با این مشکلات مواجه هستند. در مجموع وضعیت و شرایط تولید و عرضه پوشاک به گونه‌ای است که یافتن مانتو یا شلوار مناسب که یک بانوی محجب بتواند از آن استفاده کند دشوار است.  

بانوان محجب ما برای خرید یک مانتو با قد بلند، آستین بلند، ضخامت مناسب پارچه یا یک مانتوی دکمه‌دار، در سطح بازار با مشکل مواجه هستند زیرا کمتر پوشاک متناسب با این اقشار تولید و عرضه می‌شود. این موضوع فقط مختص مانتو نیست، اغلب شلوارهای موجود در سطح بازار کوتاه است و در مجموع پوشاک مناسب این قشر از جامعه کم است. 

 

 

‌همانطور که مخاطبان خبرگزاری فارس از شما مطالبه دارند که از مسئولان مربوطه در این حوزه بخواهید به وضعیت تولید و عرضه  پوشاک رسیدگی شود از ما نیز به عنوان بسیج اصناف که عضو هیات نظارت بر سازمان‌های صنفی هستیم این مطالبه وجود دارد تا شرایطی فراهم شود که تولید پوشاک متناسب با شئون اسلامی بیشتر و در نتیجه عرضه‌ها در این بخش حوزه بیشتر شود.

از دیگر مطالباتی که مردم از ما به عنوان بسیج اصناف انتظار دارند، تولید با کیفیت پوشاک است. به نظر من بانوان محجبه ما باید مناسب‌ترین، بهترین، با کیفیت‌ترین و شیک‌ترین پوشاک را داشته باشند ضمن اینکه قیمت این پوشاک باید به گونه‌ای باشد که برای تأمین هزینه‌ آن خانوارها دچار دغدغه نشوند. 

 فارس: جناب آقای حسن‌پور همانطور که فرمودید با توجه به بازخوردها شما  نیز قبول دارید که یافتن پوشاک متناسب با شئون اسلامی در بازار به کار سخت تبدیل شده است، برای حل این مشکل بسیج اصناف چه اقداماتی را انجام داده است؟ همچنین  برای مدیریت قیمت‌ها و یا کاهش قیمت‌ها بسیج اصناف برنامه‌ای دارد؟ 

حسن‌پور: ما در سازمان بسیج اصناف و فعالان اقتصادی کشور دوشادوش اتاق‌های اصناف فعالیت خود را انجام می‌دهیم به همین دلیل نیز در بحث نساجی و پوشاک ورود کرده‌ایم، کاملا مسلم است که هزینه تمام شده یک مانتوی بلند نسبت به یک مانتوی کوتاه اگر به لحاظ کیفیت دوخت و غیره یکسان باشند گران‌تر است، زیرا برای دوخت مانتوی بلند پارچه بیشتری مورد نیاز است، بنابراین قیمت مواد اولیه و به عبارتی قیمت پارچه نقش اساسی در قیمت تمام شده پوشاک دارد. 

‌در بسیج اصناف اقداماتی را آغاز کرده‌ایم و در ابتدا به شناسایی دلایل افزایش هزینه‌ها پرداختیم، همانطور که اشاره شد اولین موضوع اثر گذار بر قیمت تمام شده پوشاک مواد اولیه آن است و می‌دانید پنبه به عنوان ماده اولیه تولید نخ در کشور ما کالایی است که بخش زیادی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود و با توجه به مشکلاتی که در واردات پنبه وجود دارد قیمت تمام شده این محصول وارداتی بالا است و بالا بودن قیمت این محصول نیز به روی قیمت تمام شده پوشاک مؤثر است. 

در بخش نساجی و ریسندگی نیز تولید در کشور پرهزینه است، بنابراین هزینه تمام شده تولید نخ گران است و پیرو آن هزینه تولید پارچه نیز گران است. بنابراین تولید کننده کالایی مانند مانتو نه تنها پارچه را با قیمت گران خریداری می‌کند بلکه باید در کنار آن هزینه‌های سنگین اجاره مغازه یا واحد تولیدی را نیز در شرایطی که کسب و کار رونقی ندارد تحمل کند و همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد تا اینکه کالایی مانند مانتو، گران تولید و به بازار عرضه شود و خوب طبیعی است مانتویی که پارچه بیشتری مصرف می‌کند قیمت تمام شده آن نیز گران‌تر است.‌

*‌ برنامه‌ریزی برای افزایش کشت پنبه در کشور

فارس: یکی از مواد اولیه تولید لباس، پنبه است،‌ سال‌هاست که وزارت جهاد کشاورزی بر روی افزایش کشت و تولید پنبه تاکید دارد، اما همچنان ما یکی از واردکنندگان بزرگ این کالا هستیم، بسیج اصناف چه اقدامی را در راستای افزایش تولید و کشت این محصول انجام داده است؟ 

حسن‌پور: اگر ما پنبه را ارزان به دست تولید‌کننده برسانیم،‌ حتما شاهد کاهش قیمت کالاهایی خواهیم بود که مواد اولیه آن پنبه است. بنابراین برای افزایش کشت پنبه باید از ریشه مسئله را حل کنیم و به همین منظور برنامه‌ای را برای افزایش کشت این محصول در کشور آغاز کرده‌ایم. بر این اساس سازمان بسیج اصناف با گروهی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان وزارت صمت، انجمن پنبه کشور، نمایندگان کشاورزان جلسات متعددی را تشکیل داد تا راهکارهایی را برای افزایش تولید این محصول بیابیم. 

از جمله راهکارهایی هم که در این جلسات مطرح شد انعقاد قرارداد با پنبه‌کاران برای خرید تضمینی تولیداتشان بود و همچنین حمایت‌های دولتی از کشاورزان و پنبه‌کاران و لذا مکاتباتی نیز در این باره انجام شده که این مسائل نیازمند پیگیری رسانه‌ها است. البته مسئله تولید نخ نیز برای ما حائز اهمیت است زیرا همانطور که می‌دانید در کشور نخ به اندازه کافی تولید نمی‌شود و باید واردات آن را جبران کنیم. 

* فارس: نقش بسیج اصناف دقیقا در این مسائل چیست؟ بسیج اصناف چگونه نقش خود را برای دستیابی به این اهداف ایفا می‌کند؟ 

حسن‌پور: ما در بسیج اصناف نقش مشاوره‌ای داریم، در واقع ما اطلاعات کف بازار را داریم و  از آنجا که ارتباط ما با بازار کاملا مستقیم است لذا در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های وزارتخانه در اتاق اصناف دخیل هستیم. 

‌فارس: امروز یکی از موارد مهم در صنعت پوشاک بحث طراحی و مد است، در این زمینه بسیج اصناف چه اقداماتی را انجام داده است؟

حسن‌پور: قطعا طراحی و مد بسیار در جذب مخاطب مؤثر است، شاید این مقوله باعث شود که تا حدودی هزینه تمام شده پوشاک افزایش یابد اما یک مدل خوب و زیبا در جذب مخاطب بسیار تأثیرگذار است، البته نه مد غربی، بلکه مدی که خودمان آن را ایجاد کرده باشیم و به عبارتی ایرانی - اسلامی باشد. 

بنابراین با توجه به نقش مهم مد در صنعت پوشاک از مجموعه‌ای در حوزه  مد حمایت کردیم. در واقع در این بخش رویدادی را در حوزه نساجی، پوشاک و مد ایجاد کردیم تا بخشی از خلاء‌های موجود در حوزه تولید مبانی نظری مد ایرانی- اسلامی، طراحی لباس و پارچه ایران و تبادل نظر بین متخصصان، پژوهشگران و علاقمندان به این بخش مهم از اقتصاد و اشتغال کشور را فراهم آورد. 

* 100 طرح یا مدل به عنوان لباس‌های فروشندگان خانم در مجتمع‌ها‌ی تجاری طراحی شد

بنابراین از آنجا که نوع پوشش فروشندگان خانم در واحدهای صنفی برای ما بسیار دارای اهمیت است با کمک همین مجموعه‌ای که در حوزه مد فعالیت دارد از طراحان مد دعوت شد تا در یک جشنواره‌ای مدل‌های خود را ارائه دهند، لذا در این رویداد 100 طرح  یا مدل به عنوان لباس‌های فروشندگان خانم در مجتمع‌ها و پاساژهای تجاری طراحی شد. بعد از این اقدام، طرح‌ها را در اختیار مسئولان مجتمع‌های بزرگ تجاری (مال‌ها) قرار دادیم تا لباس فروشندگان خانم شاغل در مال‌ها را به اختیار خودشان انتخاب کنند  تا فروشندگان خانم از آن پس از یونیفروم طراحی شده برای آن مجموعه استفاده کنند که مجموعه‌های تجاری از این موضوع استقبال کردند البته بعد از آن شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور مانند (من و تو) و (اینترنشنال) در این زمینه خیلی به ما حمله کردند و اقدام ما را از آنجا که ما اقدام درستی انجام داده‌ بودیم مورد تمسخر قرار دادند. 

* پوشش خاصی برای دخترانی که از مرحله کودکی به نوجوانی وارد می‌‌شوند طراحی نشده است

‌فارس: برای پوشاک مناسب جوانان و نوجوانان ما چه کرده‌اید؟ در طرح‌هایتان به این قشر از جامعه نیز فکر کرده‌اید؟ 

حسن پور: ‌اتفاقا یکی از مسائل ما پوشش برای دختران نوجوان است که متاسفانه پوشش خاصی برای افرادی که از مرحله کودکی به نوجوانی وارد می‌‌شوند طراحی نشده است، لذا در این مجموعه به این افراد نیز پرداخته شد و مدل‌هایی برای آنها نیز طراحی شد. البته طراحی مانتوهای مدارس را نیز امسال در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا از طریق این مجموعه که روی موضوع مد لباس کار می‌کند در این زمینه هم به نتایجی برسیم. 

*‌ ضرورت تشکیل اتحادیه کشوری مد و لباس/ 100 سکوی فروش محصولات حجاب در کشور راه‌‌اندازی می‌شود

‌فارس: برای در دسترس بودن پوشاک مرتبط با حجاب  بسیج اصناف چه کرده است؟ 

حسن‌پور: یکی از طرح‌های ما عرضه پوشاک مرتبط با حجاب از طریق سکوهای فروش (محلی برای عرضه دائمی کالا) است براین اساس برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا حداقل 100 سکوی فروش مستقیم محصولات را در سراسر داشته باشیم تا در هم‌افزایی با اتحادیه‌های صنفی این کالاها را عرضه کنیم، در تهران نیز یک مجموعه‌ شناسایی شده و قرار است کارهای آن انجام شود. 

در این سکوها‌ی فروش‌، تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان می‌توانند با یکدیگر مرتبط شوند و مصرف‌کنندگان یا به عبارتی فروشندگان سفارش‌های خود را به تولید‌کنندگان بدهند. در مجموع عرضه از طریق این سکوهای فروش در برخی از استان‌ها آغاز شده است. در اتاق اصناف نیز به دنبال ایجاد رسته‌ای برای مد و لباس هستیم زیرا این خلاء وجود دارد که این رسته یا اتحادیه به عنوان سیاستگذار در بخش مد و لباس فعالیت کند و لذا پیشنهاد ما ایجاد یک اتحادیه کشوری در خصوص مد و لباس است. 

 

 

اگرچه مسائل مربوط به بی‌حجابی، مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است اما در کنار آن  یک فضای همدلی نیز ایجاد شده و مسئله حجاب به یک دغدغه برای خانواده‌ها و خیلی‌ها تبدیل شده و مردم در این ارتباط دغدغه‌مند شده‌اند و این در حالی است که در گذشته نیز آنچنان که باید برخی‌ها حجاب را رعایت نمی‌کردند. بنابراین به تعبیر شهید سلیمانی تهدید برای ما به فرصت‌ تبدیل شده است و در تهدیدها فرصت‌هایی است که در خود فرصت نیست. 

* در واحدهای صنفی‌ کشف حجاب کمتر شده است

در مجموع براساس گزارش‌های میدانی تهیه شده، در واحدهای صنفی، کشف حجاب کمتر شده و حتی در کیش که یک مقدار وضعیت نامناسب‌تر بود، متصدیان واحدهای صنفی به این موضوع توجه بیشتری دارند ضمن اینکه در واحدها و پاساژها که مجهز به وسایلی از جمله تلویزیون یا مانیتورهای بزرگ برای پخش فیلم و غیره هستند، محتوای عفاف و حجاب را برای پخش در اختیار آنها قرار داده‌ایم تا به این وسیله فرهنگ‌سازی‌هایی انجام شود. 

* 42 نهاد دارای ردیف بودجه متولی امور فرهنگی از جمله عفاف و حجاب در کشور هستند

فارس: ضمن تشکر از توضیحات جناب آقای حسن‌پور، ‌‌آقای توسطی، بخشی از تقاضا‌های مردمی در خصوص مسئله حجاب و عفاف، مستقیما از اصناف است‌، مردم معتقدند که یکی از دلایل عدم عرضه پوشاک مناسب با حجاب، اصناف هستند زیرا اگر فروشندگان این پوشاک را عرضه ‌کنند دسترسی به پوشاک نامتعارف کمتر می‌شود، لطفا در این مورد توضیح بفرمایید و نقش اصناف را در این زمینه شرح دهید؟ البته در صورت ضرورت در ابتدا بصورت کلی در خصوص اقداماتی که اصناف در حوزه عفاف و حجاب انجام داده‌اند را توضیح دهند؟ 

توسطی: از اینکه در این جلسه حضور دارم خوشحالم و امیدوارم که این قبیل جلسات بتواند بخشی از خلاء‌های اقدامات  آن دسته از افرادی که در ارتباط با مسائل فرهنگی مسئولیت دارند، اما از آن شانه خالی می‌کنند را پُر کند.

‌اگر بخواهم به صورت بسیار مستقیم وارد بحث شوم باید بگویم که 42 نهاد متولی امور فرهنگی از جمله عفاف و حجاب در جامعه هستند که این 42 نهاد، مؤسسه و مجموعه از ردیف و بودجه دولتی و به عبارتی بیت‌المال استفاده می‌کنند و بر این اساس باید برای امور  فرهنگی جامعه طرح، نقشه و سند چشم‌انداز داشته باشند و این برنامه‌ها و محتوای فرهنگی باید از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون و غیره در اختیار مردم قرار بگیرد. البته در اینجا قصد ندارم به بعد فرهنگی بپردازم ولی به این نکته اشاره می‌کنم که متأسفانه کارهای زیادی در این حوزه انجام نشده و در واقع جامعه ما و جوانانمان قربانی کم‌کاری‌ها هستند زیرا باید به مسائل فرهنگی علمی‌تر توجه می‌شد و کارهای فرهنگی منطبق‌تر با فرهنگ جامعه و خواسته‌های مردم انجام می‌شد. 

البته شاید نتوان انتظار داشت کارهایی که متولیان فرهنگی ما باید انجام می‌دادند مانند کشور هندوستان باشد که با فرهنگ‌سازی که انجام داده‌اند الان پوشیدن لباس خارجی ضد ارزش است اما به‌ هر حال متولیان فرهنگی ما که از دولت بودجه دریافت می‌کنند وظایفی را داشتند که باید به آن عمل می‌کردند. 

 

* کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد موفق نبوده است

از دو بُعد می‌توان به مسئله عفاف و حجاب پرداخت، یکی بُعد فرهنگی است و دیگری هم بُعد اقتصادی است. در بحث فرهنگی در قانون نظام صنفی هیچ مسئولیتی به صورت مستقیم برای اصناف در نظر گرفته نشده است؛ زیرا فرض بر این بوده که نهادهای متولی امور فرهنگی یعنی همان 42 نهاد مانند کارگروه مد و لباسی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد به این مسئله می‌پردازد. البته واقعا من نمی‌دانم که الان این کارگروه مد و لباس چه کاری انجام می‌دهد اما برآیند فعالیت‌هایشان نشان می‌دهد که موفق نبوده‌اند و یا حداقل هدف‌گذاری خوب انجام نداده‌اند. 

‌کشورهای‌ دنیا برای رسیدن به اهدافشان هدف‌گذاری می‌کنند، به عنوان مثال یک شرکت تولید پوشاک برای تولید پوشاک مربوط به سنین مختلف مثلا از 13 تا 19 سال، از 19 تا 30 سال و 30 به بالا طراحی و با برنامه‌ریزی بازار هدف خود را مشخص می‌کند و حتی سبک و مدل‌هایشان را به جوامع دیگر تحمیل می‌کنند و این در حالی است که این کشور‌ها آن 42 نهاد متولی بودجه بگیر را ندارند اما در کار و هدفشان عقلانیت حاکم است. 

* در همه جوامع برای پوشیدن پوشاک قوانینی وجود داشته است/ برخورد پلیس آمریکا با بانوانی که لباس کوتاه می‌پوشیدند

توسطی: در خصوص نحوه پوشیدن پوشاک در جوامع مختلف همواره قوانینی وجود داشته است به عنوان مثال در دهه 60 و ابتدای دهه 70 میلادی زنان آمریکایی باید در پوشیدن لباسشان مانند دامن یک قد مشخصی را رعایت می‌کردند و پلیس آمریکا در آن زمان بلندی لباس بانوان را با متر اندازه می‌گرفت و در صورتی که استاندارد مورد نظر رعایت نمی‌شد با آن فرد برخورد می‌شد، بنابراین این مسائل در همه جای دنیا کم‌ و بیش بوده است. 

در  دهه 60 میلادی پلیس ‌آمریکا بر اساس قانون، قد لباس زنان را متر می‌کرد و اگر از اندازه مورد نظر قد لباس کوتاهتر بود با آن فرد برخورد قانونی می‌شد. 

 

در هرم نیازهای انسانی نیز که به هرم مازلو معروف است بلافاصله بعد از نیاز اولیه انسان و فیزیولوژیک انسان مانند غذا و بعد سرپناه، پوشاک قرار می‌گیرد. لذا پوشاک جز نیاز‌های اولیه انسان از ابتدای تاریخ تاکنون بوده  است.  پوشاک کالایی است که هم از بُعد فرهنگی و اقتصادی می‌توان به آن پرداخت اما با توجه به اینکه بعُد فرهنگی آن در حوزه اصناف قرار ندارد به آن نمی‌پردازم اما باید بگویم از خروجی و برآیند اقدامات در حوزه پوشاک، عفاف و حجاب توسط نهادهای متولی برای مردم و مسئولان رضایتی وجود ندارد این در حالی است که ما در جامعه‌ای زندگی کرده‌ایم که برای پایین آوردن پیکر یک دختر شهید خوزستانی که متاسفانه توسط بعثی‌ها به تیرکی بسته شده بود در خرمشهر چند شهید دادیم تا پیکر آن دختر از آن تیرک پایین آورده و به خاک سپرده شود. اما الان می‌بینیم که در برخی خیابان‌ها متاسفانه حجاب رعایت نمی‌شود و واقعا برای من این موضوع قابل تعبیر و تفسیر نیست که چه اتفاقی افتاده که به این شکل عقده‌ گشایی‌هایی صورت گرفته است. 

* برهنگی در فرهنگ چندین هزار ساله ایران جایگاهی نداشته است

برهنگی فرهنگ ما ایرانی‌ها نیست. برهنگی در فرهنگ ما ایرانی‌ها برای مردان و زنان جایی نداشته است و این موضوع با مطالعه کتب تاریخی و مستندات تاریخی به جا مانده از گذشته به خوبی آشکار است. مشاهده و بررسی تصاویر حک شده در سنگ‌نگاره‌های چندین هزار ساله در تخت جمشید، معبد آناهیتا و سایر آثار باستانی کشور حاکی از آن است زنان و مردان ما پوشیده بوده‌اند و اصلا برهنگی جایی در فرهنگ ما نداشته است. لذا باید بررسی و مطالعه کرد که چه اتفاقی افتاده است که به یکباره ریشه‌های چند هزار ساله خودمان را از دست دادیم. 

‌برهنگی فرهنگ ما نیست نه مرد و نه زن، برهنگی در فرهنگ ما جایی نداشته است، به تازگی به سفر راهیان نور در کرمانشاه رفتیم، آنجا ‌در جاهایی که باستانی هستند شما سنگ نگاره‌هایی که می‌بینید که یک زن و مرد برهنه در معبد آناهید و کنگاور و همدان و ... وجود ندارد، لذا باید دید که چه اتفاقی افتاد که به یکباره ریشه‌های چند هزار ساله خودمان را از دست دادیم. تا اینجا من نظرات شخصی خودم را در خصوص بُعد فرهنگی پوشاک بیان کردم اما از اینجا به بعد به مسئله اقتصادی قضیه می‌پردازم‌.

* خط قرمز ما در اتاق اصناف ایران این است که فروشندگان واحدهای صنفی حجاب از سر بردارند

توسطی:‌ با شروع دهه 50 و افزایش درآمدهای نفتی و بخصوص از سال 1353 به بعد با افزایش قیمت مواد نفتی و بی‌توجهی به بخش خصوصی، بخش خصوصی رها بوده و تاکنون از این بخش فقط به عنوان یک ابزار استفاده شده است. 

‌در تهران در حوزه پوشاک چهار اتحادیه وجود دارد از جمله اتحادیه خیاطان، اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک،‌ اتحادیه کشباف و اتحادیه پیراهن دوزان که صنوف زیر مجموعه این اتحادیه‌ها برای گذراندن چرخ اقتصادی کارگاه‌های تولیدی‌ و چرخ زندگی‌شان مجبورند هر کالایی را ارائه کنند. البته منظور از هر کالایی، کالاهای حوزه پوشاک است مثلا اگر کالایی مثل کراوات که عرضه آن ممنوعیت قانونی ندارد و نه جزو کالاهایی است که در فرهنگ ما جایگاهی داشته باشد، اما اگر مشتری داشته باشد آن را عرضه می‌کنند و یا لبا‌س‌های مختلف زنانه و مردانه را ارائه می‌کنند. 

به هر حال یک فعال صنفی باید اجاره بهای واحد صنفی‌اش و همچنین هزینه‌های دیگر از جمله مالیات، هزینه‌های مرتبط به آب، برق، گاز، تلفن، حقوق پرسنل و غیره را تامین کند و راهکار تامین این هزینه‌ها عرضه کالایی است که مشتری داشته باشد. 

فارس: تخلفاتی در سطح عرضه وجود دارد و نمی توان منکر آن بود، با عرضه‌کنندگان پوشاک نامتعارف چه برخوردی می‌شود؟ 

توسطی: مشکلی که در حوزه عرضه پوشاک وجود دارد تعداد زیاد عرضه‌کنندگان پوشاک و منسوجات است. اگرچه فروشندگی پوشاک کاری تخصصی است اما از آنجا که در این صنف یک فرد با بودجه کمتری نسبت به سایر مشاغل می‌تواند به این حوزه وارد شود، لذا تعداد واحد صنفی در این حوزه بسیار زیاد است و همین موضوع نیز کار نظارت و پایش ما را سخت‌ کرده است و بعضا هم مشاهده می‌شود که دارندگان این واحدهای صنفی پوشاکی را عرضه می‌کنند که متناسب با فرهنگ و عرف نیست. بنابراین گاهی اوقات وقتی گزارشی از یک تخلفی به ما داده می‌شود تا فرآیند اداری را برای رسیدگی و اعمال قانون طی می‌کنیم و با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه بازرسی داریم،‌ می‌بینیم که دارنده آن واحد صنفی از آنجا رفته و یک کار دیگر در آن واحد صنفی راه‌اندازی شده است، بنابراین در مجموع شناسایی افراد متخلف و برخورد با آنها (حداقل از نظر من) کار سختی است. 

در ارتباط با حجاف و عفاف خط قرمز ما در اتاق اصناف ایران این است که فروشندگان واحدهای صنفی حجاب از سر بردارند، این خط قرمز ما است و بنده به عنوان مسئول به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از این موضوع چشم‌پوشی نمی‌کنیم. لذا با اعضای اتحادیه جلسات متعددی برگزار شده تا جلوی این موضوع گرفته شود و به هیچ عنوان اجازه ندهیم که فروشندگان و عرضه‌کنندگان واحدهای صنفی به مروجان فرهنگ بی‌حجابی تبدیل شوند.   

* طراحی و مد در حوزه کالاهای مرتبط با عفاف و حجاب ضرورت است

* فارس: برای پایین آوردن قیمت تمام شده پوشاک حجاب چه کاری از عهده اصناف برمی‌آید و آیا اصناف در این زمینه اقدام مؤثری انجام داده‌اند؟ 

توسطی: این موضوع که کالاهای مرتبط با حجاب ارزان‌تر و اقتصادی‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد به سیاست‌های دولت و همچنین تمهیدات مجموعه وزارت صمت برمی‌گردد. اما استفاده از ‌طراحی و استفاده از مد برای جذب مخاطب واقعیتی است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. به‌صورت ذاتی در طول تاریخ بشریت اینگونه بوده که مردان عموما افرادی قدرت طلب هستند و بانوان افرادی تنوع طلب و دوستدار زیبایی و زیورآلات هستند و این فطرت انسان‌هاست بنابراین برای جذب مخاطب باید لباس‌هایی تولید و عرضه شود که زیبا باشد و لذا صنعت مد و لباس نقش بسیار مهمی در جذب مخاطب به سمت کالاهای مرتبط به حجاب دارد. 

بنابراین همانطور که آقای حسن‌پور فرمودند امیدواریم با برنامه‌هایی که در زمینه طراحی و مد در حوزه کالاهای مرتبط با عفاف و حجاب وجود دارد، جذابیتی برای قشر خاکستری (افراد نه صرفا بی‌حجاب اما کم‌حجاب) در زمانه‌ای که بی‌حجابی شیوع یافته، به وجود آید تا به سمت کالاهای مرتبط با حجاب گرایش یابند و برای پوشش خود از این نوع پوشاک استفاده کنند و لذا با بهره‌گیری از مد با پدیده بی‌حجابی که در انتها کانون خانواده‌ها، تشرع، فرهنگ و تدین ما را نشانه گرفته مبارزه کنیم. این موضوع بیماری نیست و یک هجوم فرهنگی است، مقام معظم رهبری بارها و بارها از سالیان دور به بحث تهاجم فرهنگی اشاره فرموده‌اند اما متاسفانه به این موضوع بی‌توجهی شده است و اکنون شاهد پیامدهای بی‌توجهی به تهاجم فرهنگی هستیم. 

 

* تسهیل خرید اینترنتی پوشاک عفیفانه/ توزیع چادر با قیمت مناسب در یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای (اتکا)

حسن پور: اجازه بدهید این میان من موضوع را عرض کنم، یکی از اقداماتی که ما در حال انجام آن هستیم عرضه پوشاک حجاب از طریق فروشگاه‌های اینترنتی است، بنابراین در این رابطه با رئیس اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی کشور نیز مذاکراتی انجام شده و از آنها خواسته‌ایم تا سایت‌های مربوط به عرضه پوشاک عفیفانه را معرفی کنند لذا با معرفی این سایت‌ها خرید اینترنتی پوشاک عفیفانه نیز برای متقاضیان آسان‌تر می‌شود. 

در زمینه فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای نیز با مسئولان این فروشگاه‌ها به توافقاتی رسیده‌ایم تا در کنار سایر اقلام و کالاهای موجود در فروشگاه‌ها بخشی برای عرضه پوشاک مرتبط با حجاب در نظر گرفته شود تا در صورتی که خانواده‌ای برای خرید به فروشگاه‌های بزرگ مراجعه می‌کنند بتوانند حتما کالای مورد نظر خود را از این فروشگاه‌ها تهیه کنند، در حال حاضر نیز در یکی از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای (اتکا) توزیع چادر به قیمت مناسب در حال انجام است. 

همچنین ما شروع کرده‌ایم به شناسایی واحدهای صنفی عرضه کننده کالاهای مرتبط با حجاب که در حال حاضر حدود 50 واحد صنفی را شناسایی کرده‌ایم و در یکی از سایت‌های مربوط به مد این واحدهای صنفی را معرفی می‌کنیم این کار علاوه بر اقدامی است که در خصوص سکوهای فروش انجام داده‌ایم در زمینه سکوهای فروش در تلاش هستیم تا پایان سال 100 سکوی فروش کالاهای مرتبط با حجاب را راه‌اندازی کنیم و امیدواریم که به این مهم دست یابیم. 

* زیست عفیفانه هم باید در مورد پوشش بانوان باشد و هم ‌پوشش آقایان‌

نکته‌ای که در اینجا باید به آن تاکید کنم این است که موضوع عفاف فقط مربوط به بانوان نیست، ‌ما آنقدر به موضوع پوشش خانم‌ها اهمیت داده‌ایم که از پوشش عفیفانه آقایان غافل شده‌ایم و متأسفانه برخی از آقایان جوان به این موضوع توجهی نمی‌کنند بنابراین در مجموع ما در بحث زیست عفیفانه هم باید به پوشش بانوان و هم باید به پوشش آقایان توجه داشته باشیم و از آن غفلت نکنیم. 

*‌ فضای و محیط عرضه پوشاک حجاب برای قشر نوجوان و جوان ما جذابیت بصری ندارد

فارس: جناب آقای افتخاری، نظر شما به عنوان عضو هیأت‌مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان پوشاک و نساجی کشور در رابطه با شیوه‌های عرضه پوشاک مرتبط با حجاب و براساس فرمایش آقای حسن‌پور، پوشاک عفیفانه چیست؟ چطور این امکانات برای واحدهای صنفی فراهم می‌شود؟ چگ.نه باید عمل کرد که ‌یک واحد صنفی که به هر حال بخش خصوصی محسوب می‌شود بتواند یک بخش از عرضه فروشگاهی خود را مشخصا به این کالاها اختصاص دهد؟ ‌

افتخاری: ببینید امروز در این میزگرد درباره برنامه‌هایی صحبت شد که برای عرضه پوشاک حجاب در نظر گرفته شده است مثلا عرضه از طریق سکوهای فروش یا عرضه از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین برخی از واحدهای صنفی و یا عرضه از طریق مراکز تجاری؛ اما یک نکته بسیار با اهمیت وجود دارد که متاسفانه به آن توجه نمی‌شود و آن ایجاد جذابیت برای جذب نظر مشتری است. 

‌در مراکز تجاری جذابیت‌های زیادی برای مراجعه‌کنندگان وجود دارد و این مراکز اغلب مجهز به فوت‌کورت‌، ‌شهربازی و فضاهایی برای سرگرمی خانواده‌ها است و همچنین در فصول مختلف سال  با توجه به هوای مطبوع و خوب مراکز تجاری، افراد یا خانواده‌ها اگر قصد خرید کالایی از جمله پوشاک را داشته باشند به این مراکز مراجعه می‌کنند و ضمن تفریح و سرگرمی می‌توانند کالای مورد نیاز خود را نیز خریداری کنند. بنابراین اگر کالای حجاب در این مراکز عرضه شود طبیعی است که مردم به این مراکز مراجعه می‌کنند. اما متاسفانه این جذابیت‌ها در عرضه پوشاک مرتبط با حجاب وجود ندارد مثلا در نمایشگاه‌هایی که برای عرضه پوشاک برپا می‌شود نامناسب ترین مکان برای عرضه پوشاک حجاب در نظر گرفته می‌شود ضمن اینکه در این نمایشگاه‌ها هیچ امکاناتی در نظر گرفته نمی‌شود که افراد یا خانواده برای خرید از این نمایشگاه ها ترغیب شوند. 

فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز بعضا همین شرایط را دارند، همین فروشگاهی که آقای حسن‌پور به آن اشاره داشتند  و در حال حاضر نیز شرایطی فراهم آمده که پارچه چادر مشکی با قیمت مناسب در آن عرضه می‌شود، واقعا برای جذابیت بخشیدن به بخش عرضه پوشاک آن و بخصوص پوشاک حجاب آن چه کار خاصی شده است؟  البته ممکن است فضایی که برای عرضه پوشاک در نظر گرفته برای افراد میانسال مناسب باشد اما فضای عرضه پوشاک در این فروشگاه هیچ جذابیتی برای قشر نوجوان و جوان ما ندارد؛ قرار بود در یکی از مگامال‌ها یک فضای 5 هزار متری برای عرضه پوشاک بانوان و کالای حجاب در نظر گرفته شود به‌طوری که ورود آقایان به این بخش ممنوع شود تا بانوان بتوانند به راحتی از این فضا خرید خود را انجام دهند که این اتفاق نیفتاد.

در مجموع قصد من از بیان این مطالب آن است که ترویج استفاده از پوشاک حجاب علاوه بر فرهنگ‌سازی نیازمند زیرساخت‌هایی نیز هست و بخشی از این زیرساخت‌ها ایجاد جذابیت برای مخاطب است که متاسفانه به این موضوع توجهی نشده و مورد غفلت قرار گرفته است. 

 

 

افتخاری: اما همان جذابیتی که عرض کردم، در مزون ها برای مشتری وجود دارد و حداقل امکانات از جمله مختصر پذیرایی . فضایی آرام فراهم است و فرد با آرامش می تواند کالای خود را انتخاب کند.  

* رسانه به فرهنگ حجاب بیشتر توجه کند

فارس: آقای گرجی لطفا شما از اقدامات و حمایت‌های وزارت صمت برای تولید پوشاک حجاب بفرمایید؟ بر اساس قانون مصوب حجاب‌، وزارتخانه‌ها در این حوزه یک سری وظایف برعهده دارند شما بفرمایید که وزارت صمت در این حوزه چه کاری انجام داده است؟  

گرجی: امروز در این جلسه به یک سری مسائل از جمله لزوم فرهنگ‌سازی در این حوزه اشاره شد و آقای‌ افتخاری هم به این موضوع تاکید داشتند من هم به این موضوع معتقدم البته نه به منزله اینکه وزارت صمت وظیفه‌ای در این حوزه نداشته باشد اما حقیقت این است که فرهنگ‌سازی در این حوزه بسیار حائز اهمیت است.  

بعضا از نوع پوشاکی که نوجوانان و جوانان ما استفاده می‌کنند انتقاداتی مطرح می‌شود و پوشیدن برخی پوشاک ناهنجاری محسوب می‌شود که اتفاقا  ناهنجاری هم هست، بنابراین این توقع وجود دارد که جوانان و نوجوان ما آنچه که شایسته یک جامعه اسلامی است را بپوشند و استفاده کنند اما نکته این است که برای دستیابی به این هدف چه کرده‌ایم؟ آیا منشا فرهنگی جوانان و نوجوانمان را برای رسیدن به هدف مورد نظرمان تأمین کرده‌ایم؟

یکی از کارکردهای لباس و پوشاک این است که به‌وسیله آن نشان دهیم که متعلق به گروهی هستیم به عنوان مثال در ایام محرم افرادی که پیراهن مشکی بر تن می‌کنند به‌وسیله آن نشان می‌دهند که جزء جامعه بزرگ عزاداران امام حسین (ع) هستند، بنابراین نمی‌توان نقشی که فرهنگ در استفاده از پوشاک دارد را نادیده گرفت. اما نکته مهم آن است که در این حوزه فرهنگ‌سازی لازم صورت نگرفته است. رسانه ما کار خاصی در این زمینه انجام نداده است و در صدا و سیمای ما واقعا تعداد فیلم‌ها و سریال‌هایی که در آن یک بانوی محجبه چادری یک فرد قدرتمند، قهرمان و تأثیرگذار باشد بسیار کم ساخته شده و در حد چند مورد است. 

* ضرورت استفاده از ابزارهای تبلیغی برای ترویج پوشاک حجاب

گرجی: در دنیا؛ شرکت‌های بزرگ پوشاک وقتی می‌خواهند یک نوع لباس یا یک مدل لباس را رواج دهند آن لباس را سلبریتی‌هایشان در فیلم‌ها و سریال‌هایشان بر تن می‌کنند و یا با استفاده از ابزار تبلیغات توسط همین سلبریتی‌ها آن را در جامعه رواج می‌دهند زیرا با این کار 80 درصد احتمال آن وجود دارد که آن لباس در جامعه رواج یابد، اما متاسفانه ما از ابزارهای لازم در این حوزه استفاده نمی‌کنیم این در حالی است که می‌توان از این ابزارها بصورت بومی‌سازی شده استفاده کرد و اتفاقا تولید‌کنندگان ما نیز همین را می‌خواهند، در واقع وقتی برای رواج استفاده از یک پوشاک رسانه‌ ما از طریق نمایش آن در فیلم‌ها و سریال‌ها اقدام کند هزینه‌ تولید‌کننده از جهات مختلف کاهش می‌یابد و به جای اینکه تولید‌کننده ما در نمایشگاه‌های خارجی شرکت کند و کالایی را به ایران بیاورد و سپس برای آن تبلیغ کند تا بفروش برسد با استفاده از ابزارهای داخلی و آنچنان که متناسب با فرهنگ ما است می‌تواند آن کار را انجام دهد. 

نکته بعدی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که حاکمیت به‌طور کلی صنعت پوشاک را چقدر به رسمیت می‌شناسد که به ازای آن مطالبه دارد؟ در مورد ابعاد فرهنگی مسئله در اینجا بحث شود و تکرار آن نیز حائز اهمیت است ولی بحث اقتصادی این حوزه نیز باید مورد اهمیت قرار گیرد. صنعت پوشاک ما با تمام ظرفیتی که در ایجاد اشتغال، جلوگیری از خروج ارز از کشور و غیره دارد چقدر حاکمیت به آن بها می‌دهد که از آن مطالبه هم دارد؟ 

در صنعت خودرو ما شاهد آن هستیم که حاکمیت دائما از این صنعت حمایت کرده است است، برای حمایت از صنعت خودرو واردات ممنوع شده است، اگر لازم بوده، خودروساز تامین مالی شده است، اگر لازم بوده به مردم وام داده شده تا خودرو خریداری کنند، بعضا در صنایع دیگر نیز مثل پتروشیمی،‌ نفت و معادن نیز شاهد حمایت‌هایی از سوی دولت بوده‌ایم زیرا در واقع حاکمیت این صنایع را به رسمیت می‌شناسد اما واقعا در حوزه تولید پوشاک از تولید‌کننده یا صنف چه حمایتی شده است که آنگاه از تولید‌کنندگان پوشاک توقع می‌رود که به ایای آن برای فرهنگ کاری انجام دهد؟ 

* تولید‌کنندگان پوشاک حجاب اغلب واحدهای کوچک هستند 

نکته ای که در اینجا ذکر آن لازم می‌دانم این است که متاسفانه مجموعه‌های تولید کننده ما در حوزه پوشاک حجاب بسیار خرد و کوچک هستند و همین موضوع موجب شده که این مجموعه نتوانند تسهیلات جذب کنند و متاسفانه نهادهای صنفی آنها نیز از نظر کار تشکیلاتی بسیار ضعیف هستند و متاسفانه این موضوع نیز زمینه ساز بسیاری از مشکلات برای این واحدهای صنعتی است؛ براساس آمارها 13 درصد اشتغال صنعتی کل کشور به حوزه پوشاک مرتبط است، ارزش افزوده به ارزش ستانده آن از متوسط صنعت بالاتر است، این صنعت اشتغال‌زا و مردمی است اما بدون توجه به این شاخص‌ها هیچ حمایتی از آن نمی‌کنیم و فقط از آن توقع داشته‌ایم در واقع تقریبا حمایت از این حوزه در حد صفر است.

‌* فقط یک واحد تولید پارچه چادر مشکی در کشور داریم که از مالیات هم معاف نیست‌

گرجی: ‌فقط یک واحد تولید پارچه چادر مشکی در کشور وجود دارد که دانش بنیان نوع دو است، اگر این واحد به دانش بنیان نوع یک تبدیل شود از مالیات معاف می‌شود لذا وقتی از معاونت فناوری می‌خواهیم که به دلیل خاص بودن این صنعت که مورد توجه حاکمیت است واحد تولیدی را جزء‌دانش بنیان نوع یک محسوب کند تا به ازای آن این واحد تولیدی در تولیدات کاهش قیمت را اعمال کند می‌بینیم که هیچ‌گونه همکاری در این رابطه انجام نمی‌شود. 

* فارس: ایران یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان پارچه چادر مشکی است و در این شرایط انتظار می‌رود که یک تولید‌کننده بزرگ نیز در سطح جهان باشد اما برخلاف این انتظار ما یکی از بزرگترین واردکنندگان این کالا در سطح جهان هستیم، در زمینه توسعه تولید پارچه چادر مشکی از سوی وزارت صمت اقداماتی انجام شده است؟ 

گرجی: همانطور که اشاره کردم در کشور فقط یک واحد تولید پارچه چادر مشکی وجود دارد که این واحد یک واحد نیمه‌دولتی است، در حال حاضر این واحد تولیدی ظرفیت تولید 10 میلیون متر پارچه چادر مشکی را دارد که با توجه به مباحث تامین ارز سالانه حدود 8 میلیون متر مربع تولید می‌کند. یکی از اقدامات ما توسعه ظرفیت تولید این واحد است براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان امسال 6 میلیون متر به ظرفیت تولید این واحد اضافه می‌شود و تا پایان سال 1404 نیز 12 میلیون متر دیگر به به ظرفیت تولید این واحد تولیدی اضافه می‌شود. بنابراین در مجموع 18 میلیون متر به ظرفیت تولید این واحد تولیدی اضافه خواهد شد. 

در خصوص تأمین ماشین‌آلات مورد نیاز برای افزایش تولید تامین ارز انجام شده و  نیز ثبت‌سفارش‌ها انجام شده است ضمن اینکه ما در تولید پارچه چادر مشکی زنجیره ما کامل است و گرید پلیمر مورد نیاز توسط پتروشیمی‌داخلی تولید می‌شود و در کارخانه آن گرید تبدیل به نخ می‌شود و در کارخانه تولید پارچه چادر مشکی نیز نخ تولید شده با کیفیت خوب تبدیل به پارچه چادر مشکی می‌شود. 

 

* تولید نیمه‌صنعتی رنگ تولید پارچه چادمشکی را دنبال می‌کنیم

فارس: ظاهرا یکی از مشکلات ما در زمینه تولید پارچه چادر مشکی، مسئله رنگ است در این خصوص چه اقداماتی انجام شده است؟ 

گرجی: در مسئله رنگ ما دو مسیر را پیش رفته‌ایم اول اینکه از مجموعه‌های دانش بنیان و پژوهشی داخلی استفاده کرده‌ایم و این مجموعه‌ها فرمولاسیون مورد نیاز را در اختیار تولید‌کننده قرار داده‌اند و لذا تولید نیمه صنعتی آن را دنبال می‌کنیم. مسیر دیگر هم تبادل فناوری با کشور چین است که اقداماتی نیز در زمینه انتقال فناوری از این کشور به ایران در این زمینه انجام شده است. 

* برگزاری رویدادهای منطقه‌ای و استانی مد و لباس مرتبط با حجاب

یکی از اقدامات وزارت صمت در ماه‌های گذشته در خصوص حمایت از تولید پوشاک حجاب، برگزاری رویداد منطقه‌ای و استانی مد و لباس بوده است که بر اساس این رویداد 25 تا 30 نمایشگاه عرضه کالاهای حجاب در مکان‌های مختلف از جمله هتل‌ها برگزار شد؛‌ این نمایشگاه‌ها در شهرهای مختلف از جمله همدان، کرمانشاه، کاشان، شیراز، اصفهان و تهران و غیره برگزار شده است و اتفاقا با وجود اینکه نظارت چندانی هم بر روی قیمت‌ها صورت نگرفت اما استقبال خوبی از آنها شده است. 

فارس: برای برگزاری این نمایشگاه‌ها حمایت مالی نیز انجام شده است؟ 

گرجی: خیر حمایت مالی نداشته‌ایم ولی هماهنگی های استانی توسط سازمان‌های صنعت و معدن برای مکان برگزاری این نمایشگاه‌ها انجام شده و یک سری کارهای تبلیغی رسانه‌ای انجام شده تا برگزاری این رویدادها به اطلاع عموم برسد. البته در تهران این نمایشگاه در بهمن ماه در مصلی برگزار شد که چندان مورد استقبال واقع نشد و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت برپایی این نمایشگاه این بود که جای خوبی در اختیار این رویداد قرار داده نشد. 

یک کار دیگری هم در زمینه عرضه پوشاک حجاب انجام شده است که با همکاری وزارت صمت و یکی از سازمان‌ها انجام شد و آن عرضه یک قواره پارچه چادر مشکی ایرانی با قیمت 220 هزار تومان به دارندگان کارت حکمت بود که براین اساس دارندگان این کارت با مراجعه به فروشگاهی که به این منظور در نظر گرفته شده بود می‌توانند یک قواره پارچه چادر مشکی با کیفیت را در یک جعبه زیبایی که برای این کار طراحی شده بود تحویل بگیرند که اتفاقا تجربه خوب و موفقی بود. 

* ضرورت ایجاد مشوق‌هایی برای صادرات پوشاک مرتبط با حجاب

فارس: آقای دکتر افتخاری عنوان میزگرد ما اقتصاد حجاب است و البته به نوعی هدف ما از این عنوان این بود که بزرگوارانی که امروز در این این میزگرد حضور دارند درباره راهکارهای کاهش هزینه‌ها تولید بفرمایند که البته اشاره‌هایی هم شد، اما اقتصاد حجاب از بعد دیگر نیز قابل واکاوی است و اینکه ما به عنوان یک کشور مسلمان در منطقه چگونه می‌توانیم اقتصاد حجاب را رونق دهیم؟ 

افتخاری: در دنیا در حدود یک و نیم میلیارد مسلمان وجود دارد که بخش زیادی از این افراد از پوشاک حجاب استفاده می‌کنند. چند سال پیش در سفری که به کشور امارات داشتم به یکی از مراکز تجاری دبی مراجعه کردم که در یکی از فروشگاه‌های این مرکز تجاری به مساحت حدود 200 تا 300 متر کالای حجاب عرضه می‌شد که اتفاقا صاحب آن نیز یک فرد ایرانی بود، قیمت کالاهایی که در آنجا عرضه می‌شد بسیار قابل توجه بود و مثلا یک لباس به  قیمت سه هزار درهم و یا 5 هزار درهم عرضه می‌شد که اتفاقا مشتری خود را هم داشت بنابراین در حالی که این بازار در کشورهای مختلف از جمله عراق، عربستان، افغانستان و غیره می‌تواند وجود داشته باشد ما از آن غفلت کرده‌ایم و تمرکزمان در این خصوص به بازار داخل است. اما این نکته را می‌خواهم بگویم که برای رونق پوشاک حجاب در کشورهای دیگر لازم است با دادن برخی از مشوق‌ها از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران حمایت کرد مثلا فعال اقتصادی وارد این بازار بشود ولی شرایطی را برای آن فعال فراهم شود که نگران انتقال پول، اعتبارات اسنادی (ال‌ سی) و غیره نباشد. 

 

* تولید کنندگان پوشاک حجاب باید مشوق مالیاتی یا بیمه‌ای داشته باشند

فارس: پیشنهاد شما برای رونق عرضه پوشاک حجاب در شرایط فعلی جامعه چیست؟ 

افتخاری: وقتی دولت خواسته‌ای دارد باید شرایط تحقق آن را فراهم کند، در این راستا هم باید هزینه کند، باید از تولید‌کننده حمایت کند مثلا در بخش مالیات یا بیمه.

* مراکز تجاری خالی دولتی و نیمه‌دولتی‌ به عرضه پوشاک حجاب اختصاص یابد

پیشنهاد من در خصوص رونق عرضه کالاهای مرتبط با حجاب این است که مراکزی را برای عرضه در نظر بگیرد. در حال حاضر مراکز تجاری بزرگی وجود دارد که دولتی هستند و اغلب نیز واحدهای آنها خالی هستند لذا پیشنهاد من این است تعدادی از این مراکز را در اختیار عرضه کنندگان پوشاک حجاب قرار دهد و در کنار آن نیز در این‌ مراکز جذابیت‌های تفریحی برای مراجعه کنندگان ایجاد کند‌ تا مردم به این مراکز مراجعه کنند و از طرفی کارت‌های اعتباری در اختیار مردم قرار دهند تا متقاضیان این نوع پوشاک بتوانند با خیال راحت خرید خود را انجام دهند لذا وقتی تسهیلاتی در این زمینه فراهم شود که موجبات رضایت مردم را تأمین کند قطعا گرایش نسبت به استفاده از این کالاها نیز افزایش خواهد یافت. 

فارس: ‌از همه حضار بابت حضور در این میزگرد تشکر و قدردانی می‌کنیم.

‌پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول