اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

اقدامات وزارت صمت در راستای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب

مدیرکل دفتر صنایع و منسوجات وزارت صمت به تشریح اقدامات این وزارتخانه در راستای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و همچنین حمایت از تولیدات در این بخش پرداخت.

اقدامات وزارت صمت در راستای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، «حجاب» از گرانبها ترین نمودهای  فرهنگی، اجتماعی در تمدن ایرانی ـ اسلامی است، که پیشینه آن به قبل از ورود اسلام  باز می‌گردد، اما در فرهنگ اسلامی به اوج تعالی و منتهای ارزش و اعتبار خود رسیده است.

 حجاب و عفاف پدیده مذهبی‌ ـ ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است و توجه به زمینه‌های فرهنگی‌ ـ اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم است و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

 بنابراین در کنار شرایط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی کردن و الگوپذیری این فرهنگ، نیازمند درونی و نهادینه شدن آن در وجود افراد است. بدون شک رسیدن به این هدف نیازمند مشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است. 

لذا بر اساس مصوبه جلسه 472 شورای فرهنگ عمومی مورخ 13 دی 1384 وظایفی در این ارتباط بر عهده دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نهادها و ... گذاشته شده است که براساس این مصوبه سازمان ها و نهادها مکلف شده‌اند به وظایف تعیین شده در این حوزه عمل کنند. 

* برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید پارچه چادر مشکی در کشور

محسن گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اقدامات وزارت صمت در حوزه حجاب، توسعه حجاب و حمایت از تولید کنندگان و عرضه کنندگان، گفت: در کشور فقط یک واحد تولید پارچه چادر مشکی وجود دارد که این واحد یک واحد دولتی است، در حال حاضر این واحد تولیدی ظرفیت تولید 10 میلیون متر پارچه چادر مشکی را دارد که با توجه به مباحث تامین ارز سالانه حدود 8 میلیون متر مربع تولید می‌کند. یکی از اقدامات ما توسعه ظرفیت تولید این واحد است براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان امسال 6 میلیون متر به ظرفیت تولید این واحد اضافه می‌شود و تا پایان سال 1404 نیز 12 میلیون متر دیگر به ظرفیت تولید این واحد تولیدی اضافه می‌شود. بنابراین در مجموع 18 میلیون متر به ظرفیت تولید این واحد تولیدی اضافه خواهد شد. 

مدیرکل دفتر صنایع و منسوجات وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت:  در مورد تأمین ماشین‌آلات مورد نیاز برای افزایش تولید، تامین ارز انجام شده و همچنین ثبت‌سفارش‌های لازم انجام شده است، ضمن اینکه در تولید پارچه چادر مشکی زنجیره ما کامل است و گرید پلیمر مورد نیاز توسط پتروشیمی‌ داخلی تولید می‌شود و در کارخانه آن گرید تبدیل به نخ می‌شود و در کارخانه تولید پارچه چادر مشکی نیز نخ تولید شده با کیفیت خوب تبدیل به پارچه چادر مشکی می‌شود. 

وی اظهار داشت: در مسئله رنگ ما دو مسیر را پیش رفته‌ایم، اول اینکه از مجموعه‌های دانش بنیان و پژوهشی داخلی استفاده کرده‌ایم و این مجموعه‌ها فرمولاسیون مورد نیاز را در اختیار تولید‌کننده قرار داده‌اند و لذا تولید نیمه صنعتی آن را دنبال می‌کنیم. مسیر دیگر هم تبادل فناوری با کشور چین است که اقداماتی نیز در زمینه انتقال فناوری از این کشور به ایران در این زمینه انجام شده است. 

* برگزاری 30 رویداد منطقه‌ای و استانی مد و لباس حجاب

گرجی بیان داشت: یکی از اقدامات وزارت صمت در ماه‌های گذشته در خصوص حمایت از تولید پوشاک حجاب، برگزاری رویداد منطقه‌ای و استانی مد و لباس بوده است که بر اساس این رویداد 25 تا 30 نمایشگاه عرضه کالاهای حجاب در مکان‌های مختلف از جمله نمایشگاه‌ها و هتل ها برگزار شد؛‌ این نمایشگاه‌ها در شهرهای مختلف از جمله همدان، کرمانشاه، کاشان، شیراز، اصفهان و تهران و غیره برگزار شده است و اتفاقا با وجود اینکه نظارت چندانی هم بر روی قیمت‌ها صورت نگرفت، اما استقبال خوبی از آنها شده است. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمایت مالی برای این ویدادها نیز انجام شده است، گفت: خیر حمایت مالی نداشته‌ایم، ولی هماهنگی‌های استانی توسط سازمان‌های صنعت و معدن برای مکان برگزاری این نمایشگاه‌ها انجام شده و یک سری کارهای تبلیغی رسانه‌ای انجام شده تا برگزاری این رویدادها به اطلاع عموم برسد. البته در تهران این نمایشگاه در بهمن ماه در مصلی برگزار شد که چندان مورد استقبال واقع نشد و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت برپایی این نمایشگاه این بود که جای خوبی در اختیار این رویداد قرار داده نشد. 

گرجی بیان داشت: یک کار دیگری هم در زمینه عرضه پوشاک حجاب انجام شده است که این کار  با همکاری وزارت صمت و یکی از سازمان‌ها انجام شد و آن عرضه یک قواره پارچه چادر مشکی ایرانی با قیمت مناسب به دارندگان کارت حکمت بود که براین اساس دارندگان این کارت با مراجعه به فروشگاهی که به این منظور در نظر گرفته شده، می‌توانند یک قواره پارچه چادر مشکی با کیفیت  خریداری کنند که اتفاقا تجربه خوب و موفقی بود. 

به گزارش خبرگزاری فارس براساس قانون مصوب یاد شده وزارت بازرگانی وقت، 13 وظیفه به شرح ذیل بر عهده داشته است: 

1ـ حمایت عملی از طراحان و تولیدکنندگان پوشاک‌های ساده و اسلامی در جهت ایجاد تنوع در الگوهای پوشش اسلامی.

2ـ نظارت مستمر و مؤثر بر عملکرد واحدهای تولیدی پوشاک از طریق سازمان‌های مربوطه.

3ـ حمایت کامل  حتی یارانه ای از واحدهای تولیدی پارچه‌های چادری.

4ـ کنترل اماکن تجاری عمومی (شامل فروشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری، نمایشگاه‌ها و...) از نظر پوشش و بدحجابی.

5ـ تدوین قوانینی برای ممنوعیت عرضه لباس‌های دست دوم خارجی در کشور.

6ـ اجرای شیوه‌نامه و ملزم ساختن واحدهای تولیدی جهت نصب نام تجاری بر روی پوشاک تولید شده در داخل.

7ـ اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح دانش و بینش واحدهای تولیدی، توزیعی، آرایشگاه‌ها، دستگاه‌های عرضه لوازم بانوان در مورد حجاب و عفاف.

8 ـ حمایت همه جانبه از برگزاری جشنواره‌های ادواری و نمایشگاه‌های عرضه البسه و لوازم زنان منطبق با الگوهای ارزشی اسلامی و معرفی واحدهای نمونه در سطح کشور و خارج از کشور.

9ـ پیشنهاد قوانین مشخص در مدت 3 ماه برای نظارت بهتر بر تولید و توزیع پوشاک و نحوه برخورد با متخلفین واحدهای تولیدی و استانداردسازی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی.

10ـ اهتمام برای اجرای مناسب‌تر مقررات در چیدمان آرایش/ تزیین ویترین‌ها و استفاده از مانکن‌ها جهت حفظ حریم عفت عمومی.

11ـ نظارت بر رعایت اصل عفاف در نوع بسته‌بندی و عدم استفاده از تصویرهای نامناسب در تبلیغات تجاری کالا.

12ـ تهیه احکام شرعی مرتبط با اسناد و آموزش آن به اصناف توسط وزارت بازرگانی قبل از اخذ مجوز فعالیت.

13ـ برگزاری نمایشگاه‌های لباس ـ ملی و مذهبی ـ جهت ارائه الگوهای اسلامی و سالم به تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان .

مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویشی در سامانه فارس من با عنوان «حمایت از طراحان و تولید کننده های پوشاک ایرانی - اسلامی»  از مسئولان مربوطه خواسته‌اند تا با توجه به دغدغه مسئولان نسبت به موضوع حجاب از روش های مختلف از جمله جلوگیری از واردات و فروش پوشاک نامتعارف که ار شأن بانونی ایرانی نیست، از تولید کنندگان و طراحان پوشاک حجاب حمایت شود. 

پایان پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول