اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

افزایش رشد تولیدات صنایع بورسی در مردادماه با ثبت نرخ 9.2 درصد

تولیدات صنایع بورسی در مرداد ماه 1402 در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته 9.2 درصد افزایش داشته است.

افزایش رشد تولیدات صنایع بورسی در مردادماه با ثبت نرخ 9.2 درصد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از روش‌هایی که می‌تواند وضعیت کلی تولید کشور را پیش از نهایی شدن گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران توضیح دهد، گزارش‌های ماهانه عملکرد تولیدات صنایع بورسی است. 

مرکز پژوهش‌های مجلس و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به صورت ماهانه این گزارش را منتشر می‌کنند. در اینجا به بررسی آمارها و جداول منتشر شده در گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانکی بانک مرکزی می‌پردازیم. 

براساس این گزارش، تولیدات صنایع بورسی در مرداد ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل 9.2 درصد افزایش داشته است. 

بیشترین افزایش تولید در مرداد ماه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، مربوط به محصولات فلزی با 45.7 درصد، خودرو و قطعات با 25.9 درصد، صنایع دارویی 23.9 درصد، ماشین آلات و تجهیزات 18.3 درصد، تولید دستگاه‌های برقی 17.1 درصد و تولید کانی های غیرفلزی 10 درصد رشد داشته است.

یکی از بخش‌های بسیار تاثیرگذار در تغییرات شاخص، بخش صنایع شیمایی است چرا که 28.1 درصد از کل تولیدات مربوط به این بخش می‌شود. تولیدات صنایع شیمایی برخلاف ماه‌های گذشته در مرداد ماه رشد 1.5 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است.

استمرار رشد بالا در صنایع تولیدکننده ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی یکی از نشانه‌های امیدبخش نسبت به استمرار رشد مثبت تشکیل سرمایه در حوزه صنعت است.

* کاهش 1.3 درصدی موجودی انبار در یک سال اخیر

افزایش در موجودی انبار، یکی از نشانه‌های رکود در فروش محصولات و از دست رفتن بازار مصرف است. براساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، در یک سال منتهی به مرداد ماه امسال، موجودی انبار در صنایع شیمایی1.4 درصد، فلزات اساسی 2.3 درصد، خودرو و قطعات 0.7 درصد، کانی های غیرفلزی 1.1 درصد کاهش و در صنایع غذایی 1.9 درصد و صنایع دارویی 4.8 درصد افزایش یافته است. در مجموع موجودی انبار در یک سال منتهی به مرداد ماه امسال 1.3 درصد کاهش یافته است.

اما در مرداد ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، تغییر در موجودی انبار صنایع بورسی 8 درصد کاهش یافته است به‌طوری که موجودی انبار صنایع شیمایی 12.5 درصد، فلزات اساسی 32.7 درصد و صنایع غذایی 6 درصد کاهش داشته اما موجودی انبار در بخش خودرو و قطعات 27.9 درصد، کانی‌های غیرفلزی 1.5 درصد و صنایع دارویی 7.5 درصد رشد داشته است.

* ثبت بالاترین شاخص تولید صنایع بورسی سال‌های اخیر

گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد، معمولا روند تولید صنایع بورسی در مرداد ماه کمتر از تیر ماه است و به‌طور معمول شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه 1402 هم کمتر از تیر ماه 1402 است اما روند تولیدات همواره با دوره مشابه سال قبل مقایسه می‌شود و بنابراین باید شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه امسال را با ماه‌های مشابه سال قبل مقایسه کرد. براساس جدول تهیه شد توسط این نهاد پژوهشی، شاخص تولید صنایع بورسی در مرداد ماه در سطح 99.9 قرار گرفته که بیشترین سطح در طول 7 سال گذشته است.

پایان پیام/

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول