دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷

هنر و رسانه

سفر به كلن(8)

اولويت مسائل اقتصادي و تحرك شوراي شهر كلن

آنچه بر اثر تعليمات كتب دبيرستان و مدرسه از جامعه كمونيستي در ذهن من نقش بسته بود ، تفكري بود كه مبناي آن بر كار گروهي و جمعي گذارده شده بود و در عوض جامعه سرمايه‌داري جامعه اي متكي به فرد و فردگرايي است.

اولويت مسائل اقتصادي و تحرك شوراي شهر كلن
آموخته بودم كه در دنياي سرمايه داري اين افرادند كه جامعه را با خود به جلو برده و ارتقا مي‌دهند ، اما در جامعه كمونيستي افراد به مثابه قطره آبي مي باشند كه از تجمع آنها ، رودي تشكيل مي شود و هر مانعي را از پيش پاي بر مي‌دارد. بعدها طي دوران دانشگاه و مطالعه بيشتر بر مبنا و طرز فكر هر دو جامعه كمونيستي و كاپيتاليستي، اندكي از اين تفكرات فاصله گرفتم. تا اين كه اينك به سرزميني وارد شده بودم كه مهد تولد كمونيست و قلب غرب كاپيتاليست محسوب مي شد. آنچه در وهله اول در ذهن هر تازه واردي نمود مي‌يافت ، تزريق تدريجي تفكر جمعي بود. به گونه‌اي كه از بدو ورود با كمي دقت مي‌شد فهميد كه همه افراد اين شهر در يك جهت مشخص و هدفي معين گام بر مي‌دارند. پرورش مدير دفتر هما در فرانكفورت مي‌گفت: دولت جديد ايالت نورد راين وست فالن وشوراي شهر كلن طي مدت روي كار آمدن، خود را بسيار فعال نشان داده‌اند و از اين رو مردم نيز از آنها نهايت حمايت را مي‌كنند. خط پروازي تهران - كلن دومين خط پروازي بود كه دولت جديد اين ايالت ، طي چند ماه گذشته برقرار نموده بود كه بسيار نيز مورد توجه اهالي اين شهر قرار گرفته است . همراهي مردم بامسافرين و ارايه بهترين خدمات به آنها ، مؤيد توجه مخصوص اهالي شهر به اين امر است. همه به خوبي مي دانند و دريافته اند كه رشد و توسعه شهر و افزايش درآمد مردم شهر ، در گرو جلب هرچه بيشتر توريست و پذيرايي هرچه بهتر از ميهمانان مي باشد. پيش از اين نيز يك خط پروازي از كشور چين به كلن برقرار شده بود و همين امر موجب شده بود كه روزانه تعداد زيادي چيني در شهر ديده شوند و همه اين جريانات در محيطي اتفاق مي‌افتاد كه هتلها، و خدمات عمومي شهر همه و همه در خدمت مسافرين اين شهر بود. مردم شهر كلن خود را در رقابت كامل با شهرهايي چون هامبورگ ، برلين ، مونيخ و فرانكفورت مي بينند و به هيچ وجه نيز حاضر نيستند كه رقابت در جذب توريست و كسب درآمد از اين محل را به همسايگان خود واگذار نمايند. آنچه من برداشت نمودم اين بود كه ادب، احترام و برخورد توام با وقار و متانت افراد اين شهر با مسافرين تنها به خاطر رسيدن به اهداف اقتصادي بود و بس. به عبارتي مي‌توان گفت فرق اساسي مابين، آلمانيها و ايرانيها در اين است كه آنها فقط و فقط به اقتصاد فكر مي‌كنند و با اقتصاد زندگي مي‌كنند، حركات فرد فرد آنها به سود جمعي منتهي مي شود. در حالي كه در ايران تفكر سياسي بر تفكر اقتصادي غالب است و سود فردي بر سود جمعي ارجحيت پيدا كرده است.
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول