شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸

اجتماعی

با حكم ديوان عدالت اداري:

بازديد مسؤولان قضايي از پاسگاه‌ها و واحدهاي انتظامي مجاز شد

خبرگزاري فارس: ديوان عدالت اداري طي حكمي بخشنامه محدوديت بازديد مسؤولان قضايي از پاسگاه ها و واحدهاي انتظامي را لغو كرد.

بازديد مسؤولان قضايي از پاسگاه‌ها و واحدهاي انتظامي مجاز شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس پيرو شكايت رياست محترم دادگستري استان خوزستان نسبت به بخشنامه مورخ 10/9/76 ناجا در رابطه با بازديد مسؤولان قضائي از پاسگاه‌ها و واحدهاي انتظامي موضوع در جلسه مورخ 2/6/82 هيات عمومي ديوان عدالت اداري با حضور مديركل حقوقي ناجا بحث و بررسي شد. بر اساس اين گزارش بخشنامه مذكور با اكثريت قاطع خلاف قانون و اصول 156 و 174 آن و نيز خلاف اختيارات ناجا و نوعي دخالت در امر قوه قضائيه و خلاف قوانين آئين‌ دادرسي كل كشور از جمله فصل 2، 3 و 4 و مواد 18 و 18 مكرر و 20 و ماده 13 قانون تشكيل دادگاه هاي عمومي و انقلاب مصوب 15/4/73 و مواد 15، 16، 17، 24 و 42 آئين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 27/6/78 و بند 8 از ماده 4 قانون نيروي انتظامي مصوب 27/4/1369 و بند ب ماده 3 اصلاحي قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب معروف به قانون احياي دادسراها مصوب 7/9/1381 و با توجه به وظائف محوله به نيروي انتظامي در زمينه كشف جرائم و تعقيب مجرمان بعنوان ضابطين قوه قضائيه _ تشخيص گرديد و ابطال شد. در ادامه اين حكم آمده است: نيروي انتظامي در انجام وظائف خاص محوله به آن نيرو در زمينه كشف جرائم و تعقيب مجرمان بعنوان ضابطين عدليه و دادگستري مكلف به رعايت دستورات قوه قضائيه طبق مقررات مربوط خواهد بود. اين حكم در ادامه مي‌افزايد: نيروي انتظامي موظف به همكاري لازم در زمينه انجام وظائف محوله به قوه قضائيه مي‌باشد و هرگونه تخلف از مسؤوليتهاي محوله بر اساس قانون قابل پي گرد قضائي وفق ماده 576 قانون مجازات اسلامي خواهد بود.
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول