پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۷

بین الملل  /  سایر حوزه ها

يك ژنرال آمريكايي :‌

آمريكا نمي تواند به طور همزمان در دو جبهه مبارزه كند

خبرگزاري فارس: يك ژنرال بازنشسته نيروي دريايي ارتش آمريكا اظهار داشت: آمريكا قادر نيست به طور همزمان در دو جبهه مبارزه كند.

آمريكا نمي تواند به طور همزمان در دو جبهه مبارزه كند
«برنارد اي ترينر» در مصاحبه اي كه سايت اينترنتي شوراي روابط خارجي آمريكا منتشر كرد ، گفت: درست است كه ارتش آمريكا با حمله اي برق‌آسا توانست عراق را در مدت زمان بسيار كوتاه اشغال كند اما در امر برقراري امنيت در اين كشور بايد نمره بسيار پايين‌ يعني «دي» به ارتش آمريكا داد. وي تمامي تقصيرها را متوجه افكار اميدوارانه پنتاگون در اين زمينه دانست كه از نمونه هاي آن مي توان به شمار كم نيروهاي آمريكايي عازم شده به عراق اشاره كرد. ترينر افزود: مسئله اصلي در حمله به عراق مرحله جنگ نبوده بلكه مربوط به زمان اشغال اين كشور است كه آمريكا قادر نبوده است مشكلات در اين كشور را به حداقل برساند. وي تصريح كرد: ما قادر به تامين امنيت در عراق نبوديم زيرا نيروي كافي براي انجام دادن اين كار در عراق در اختيار نداشتيم، شما بايد شاهد غارت و چپاول‌هاي فراوان در عراق باشيد. ژنرال بازنشسته نيروي دريايي ارتش آمريكا گفت : درست پس از پيروزي از اين نوع، شما بايد قادر باشيد فوراً امنيت را برقرار نماييد يعني امنيت، ثبات و برقراري خدمات در منطقه اشغال شده را به حالت عادي درآوريد اما آمريكا نتوانست هيچكدام از اين فاكتورهاي مهم را در عراق به اجرا در آورد زيرا به نظر من آمريكا و پنتاگون براي اين سه فاكتور بسيار بسيار مهم هيچگونه تدبيري نينديشيده بودند. ترينر ضمن ابراز نگراني از ناتواني آمريكا در حفاظت از خطوط تماس و ارتباط در عراق گفت: همين مسئله نيز عامل اصلي مشكلات آمريكا در عراق است. البته اين نيرو براي شكست دادن ارتش عراق كافي به نظر مي‌رسيد و همين طور هم بود اما در امر حفاظت از خطوط مراسلاتي در عراق،‌ ما نيروي كافي اعزام نكرده بوديم. ما قادر به انجام دادن اين كار در عراق نبوده و نيستيم زيرا نتوانستيم نيروهاي مورد نياز خود را براي اين منظور به عراق اعزام كنيم و صرفاً به اعزام نيروي رزمي اكتفا كرديم. وي با اشاره به اينكه ‌دولت آمريكا و پنتاگون، فرضيه‌هاي بسيار نادرستي را در سر پرورانده بودند، اظهار داشت: آنها فكر مي‌كردند كه با ورود ارتش آمريكا به خاك عراق، شيعيان اين كشور قيام كرده و از آنها حمايت خواهند كرد و آمريكا همچنين فكر مي‌كرد كه قادر است سريعاً دولتي دست نشانده در عراق ايجاد كرده و مردم اين كشور نيز از اين دولت حمايت كامل مي كنند كه اين فرضيه كاملا نتيجه غلط داد. وي گفت: ما در زمان جنگ سرد براي ساليان متمادي اعتقاد داشتيم كه ارتش آمريكا قادر است به صورت همزمان دو جنگ مختلف را اداره نمايد. ژنرال بازنشسته نيروي دريايي ارتش آمريكا خاطرنشان كرد: ما فقط از درگير شدن در يك جنگ و پيروز شدن در آن سخن گفتيم؛ اينها همه سخنان سحرآميز است. ما هرگز داراي چنين توانايي نبوده‌ايم حتي در زمان جنگ دوم جهاني نيز ما قادر نبوديم در آن واحد در دو جبهه درگير شويم. بهترين چيزي كه ما مي‌توانستيم انجام دهيم، آغاز يك جنگ و پيروز شدن در آن و سپس فكر كردن به جنگ ديگر بوده است. اما براي وارد شدن در دو جبهه هرگز ما توانايي آنرا نداشته و نداريم. انتهاي پيام/.
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول