گروه : سیاسی
حوزه : احزاب و تشکل ها
شماره : ۱۳۹۱۰۳۲۴۰۰۱۳۱۹
تاریخ : ۱۳۹۱/۳/۲۵ - ۹:۲۸ ق.ظ
روزشمار ایام فتنه - 25 خرداد از حضور فائزه هاشمی در بین فتنه‌گران تا حمله به پایگاه بسیج خیابان آزادی خبرگزاری فارس: حمله فتنه‌گران به پایگاه نظامی بسیج نینوا در خیابان آزادی موجب درگیری مسلحانه نیروهای نظامی و اغتشاشگران شد؛ خانواده‌های قربانیان از مسببین اغتشاشات بعد انتخابات و شخص میرحسین موسوی اعلام شکایت کردند.

* پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای میرحسین موسوی با ایشان، بر پیگیری مسائل از طریق مراجع قانونی تأکید کردند. در این دیدار که عصر دیروز انجام شد آقای میرحسین موسوی ضمن ارائه گزارشی، دیدگاه خود را درباره روند انتخابات بیان کرد. رهبر معظم انقلاب با تأکید بر لزوم حفظ آرامش و متانت خاطرنشان کردند: "در دوره های قبلی انتخابات نیز برخی افراد و نامزدها، مسائلی داشتند که از طریق شورای نگهبان به عنوان مرجع قانونی رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پیگیری کردند و طبعاً در این دوره نیز مسائل باید از طریق قانونی دنبال شود." ایشان با اشاره به نامه آقای موسوی به شورای نگهبان افزودند: "به شورای نگهبان تأکید شده که با دقت به این نامه رسیدگی شود." رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریکات دشمن و برخی طراحیهای پشت صحنه برای به آشوب کشاندن خیابانها خطاب به آقای موسوی افزودند: "جنس شما با این گونه افراد متفاوت است و لازم است کارها را با متانت و آرامش پیگیری کنید." ایشان با تحسین از حضور بی سابقه مردم در انتخابات 22 خرداد افزودند: "به یاری پروردگار انتخابات با اتقان، صحت و آرامش خوبی برگزار شد و شما هم مسائل مورد نظر را از طریق قانونی پیگیری کنید."

* روزنامه اعتماد ملی به نقل از محسن هاشمی فرزند هاشمی رفسنجانی نوشت: "استعفای آیت الله هاشمی از ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام کذب محض است و این خبر از پایه و اساس تکذیب می شود."

* علی کشتگر از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "آمریکا و اسرائیل دنبال تغییر رئیس جمهور در ایران بودند اما اکنون مجبورند با شرایط موجود کنار بیایند. بسیاری از کشورهای غربی از جمله آمریکا و اسرائیل خواستار این بودند که فرد دیگری جای آقای احمدی نژاد بر سر کار بیاید اما تردیدی نیست که کشورها ناچار هستند رئیس جمهوری احمدی نژاد را در شرایط فعلی بپذیرند و کاری نمی توانند انجام دهند."

* رجانیوز: «شب گذشته اغتشاشات پراکنده‌ای در کوی دانشگاه تهران و خیابان های اطراف آن رخ داد. همزمان با تاریک شدن هوا تعدادی از دانشجویان ساکن کوی دانشگاه که در میان آنان افراد غیر دانشجو نیز حضور داشتند، با حضور در خیابان کارگر شمالی (امیرآباد) اقدام به آتش زدن سطل های زباله، شکسن شیشه های بانک ها و مغازه ها نموده و سپس با حضور در محوطه کوی دانشگاه، به سربازان نیروی انتظامی مستقر در خیابان های اطراف، سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند. متعاقبا نیز نیروی انتظامی با حضور در محوطه کوی دانشگاه به برخورد فیزیکی و بازداشت تعدادی از این افراد اقدام کرد. هم چنین خبرهای رسیده از دانشگاه اصفهان و شیراز نیز حاکی از آن است که بسیاری از افراد غیر دانشجو با پوشش دانشجویی و به کمک برخی چهره های افراطی، اقدام به آتش زدن امکانات دانشگاه و برخی خوابگاه ها کرده اند.»

* روابط عمومی قوه قضائیه: آیت‌الله سید محمد هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضائیه گفت: "این انتخابات بازتاب بسیار خوبی در جهان داشت و به تعبیر مقام معظم رهبری روز جشن ملی است و باید به مردم عزیز، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تبریک گفته و امیدواریم رئیس جمهور منتخب بتواند در دور دوم با هماهنگی نیروها و سایر مسئولان موفقیت بیشتری داشته باشد و دستگاه قضایی هم مانند بقیه دستگاه‌های نظام در خدمت مردم و مسئولان نظام آماده خدمت است. سایر کاندیداها هم اگر اعتراضی دارند باید از راه‌های قانونی آن را دنبال کنند و از آمدن هواداران به خیابان‌ها که موجب سوء استفاده عده‌ای از افراد سودجو و اراذل و اوباش می‌شود خودداری کنند. هواداران کاندیداها باید با کرامت برخورد کرده و نگذارند از اعتراضات قانونی کاندیداها سوء استفاده شده و شیرینی انتخابات تلخ شود."

* سید محمد خاتمی در بیانیه ای خطاب به هواداران میرحسین موسوی اعلام کرد: "حضور شاداب و پرنشاط شما با روشهای مسالمت آمیز حق شما است که آن را رعایت کرده اید و توصیه می‌کنم که همچنان رعایت کنید و از چارچوب قانون خارج نشوید و آرامش و متانت خود را حفظ کنید ."

* اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت با صدور نامه ای سرگشاده خطاب به هاشمی رفسنجانی، اعلام کردند: "شما را چه شده است که اینگونه آب در آسیاب دشمن می ریزید و خود را مقابل رأی و اراده مردم قرار داده اید؟ مگر نه اینکه مردم در این انتخابات دست رد به سینه کاندیدای مورد حمایت شما زده اند؟ آیا بایستی از مردم به واسطه این انتخاب انتقام گیری شود و بدترین حملات روانی و فیزیکی توسط افرادی که اکنون پشت سر شما سنگر گرفته اند به ایشان و اموال عمومی وارد شود؟ بدانید آنان که امروز به پشت گرمی حمایت شما کمر به سرنگونی انقلاب بسته اند، ذره ای شما را قبول ندارند و این را نیز در گذشته ثابت نموده اند."

* آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در اطلاعیه ای اعلام کرد: "در پی بیانات رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی در دیدار با میرحسین موسوی نامزد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و مستند به تبصره‌های 1 الی 3 ماده 80 قانون انتخابات ریاست جمهوری این شورا آمادگی خود را برای رسیدگی به کلیه شکایات و اعتراضات مطرح شده در وقت قانونی اعلام می‌دارد. از کلیه نامزدان نیز که اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات دارند، تقاضا دارد شکایات مستند خود را هر چه سریع‌تر به دبیرخانه این شورا ارسال نمایند تا در سرعت رسیدگی‌ها خللی وارد نیاید."

* رجانیوز: «راهپیمایی غیرقانونی هواداران موسوی از میدان انقلاب تا آزادی برگزار شد. در این راهپیمایی موسوی، کروبی، خاتمی، فائزه هاشمی، مجید انصاری، غلامحسین کرباسچی، محمد رضا خاتمی و ... حضور داشتند. در انتهای این مراسم آشوب گران تعدادی  اتوبوس، بانک، موتور سیکلت و دیگر اموال عمومی و شخصی را به آتش کشیدند. هم چنین حمله به پاگاه نظامی بسیج مقداد در خیابان آزادی موجب درگیری مسلحانه نیروهای نظامی و اغتشاشگران شد. متاسفانه در این درگیری ها یک مادر و دختر (سرور برومند و فاطمه جب پور) در مهدکودکی در اثر اصابت گلوله به شهادت رسیدند. هم چنین داوود صدری 26 ساله و شاغل در شرکت دارو سازی،  مسعود خسروی 45 ساله کارمند تاکسیرانی و عضو بسیج و حسام حنیفه 19 ساله و کارمند شرکت نقشه کشی از افرادی بودند که به ضرب گلوله های غیرسازمانی به شهادت رسیدند و به همین علت خانواده های آنان از مسببین اغتشاشات بعد انتخابات و شخص میرحسین موسوی اعلام شکایت کردند.»

* شبکه تلوزیونی بی بی سی فارسی: «تظاهرکنندگان در تهران با بر پا کردن آتش در خیابان ها و شکستن شیشه های چند بانک، اعتراضات خود را ادامه دادند.»

* رادیو زمانه: «میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در جمع هوادارانش، برای شرکت در انتخاباتی جدید اعلام آمادگی کرد. وی گفت: "حضور امروز مردم نشان می‌دهد که آنها قانع نشده‌اند و خواهان پاسخگویی هستند." وی که از روی سقف یک اتومیبل و با بلندگوی دستی با مردم سخن می‌گفت، از هوادارانش خواست تا با حفظ آرامش خود، در صحنه باقی بمانند. میرحسین موسوی تاکید کرد که تا زمان ادا شدن حق مردم صحنه را ترک نخواهد کرد. محمدرضا خاتمی، برادر رئیس جمهور سابق ایران نیز در جمع تظاهرات کنندگان به نقل از محمد خاتمی خواستار ابطال نتایج انتخابات شد. وی دولت را متهم کرد که در آراء مردم «دستکاری» کرده ‌است. این عضو جبهه مشارکت گفت: "ما تا زمان ابطال نتایج و برگزاری انتخاباتی تازه به حرکت خود ادامه خواهیم داد."»

* فایل صوتی سخنان فائزه هاشمی در اجتماع معترضین در خیابان آزادی منتشر شد. وی در بخشی از سخنانش می گوید: «اگر تاریخ را نگاه کنید رهبری در زمان ریاست جمهوری، نخست وزیرش از سوی آقای خمینی تحمیلی بود. زمانی که هاشمی رییس جمهور شد، او رییس جمهور آقا نبود. خاتمی هم همین طور. تنها دوره ای که رهبر واقعیست الانه. یکی از مشکلات اساسی مربوط به خاتمی بود. او کاره ای نبود. عامل اصلی این دیکتاتوری ها را خاتمی می دونم چون در 18 تیر مسیر را به سمت تندی برد که همه چهره ها را لو داد و رو کرد و دست همه ی اصلاح طلب ها رو شد و رسید به 18 تیر. آقای خامنه ای هم هوشیار شد و از اونجا کابوس ما شروع شد و از انتخابات بعدی دیگه اصلاح طلب ها قدرت نگرفتند و سر بابام هم اونطوری شد ... این اعتراضات باید ادامه پیدا کنه. اینا باید بفهمن مردم کوتاه بیا نیستن. از بس خاتمی بی عرضه بود، (در انتخابات قبلی) اون همه تقلب شد و بابا نتونست رای بیاره. خاتمی آخرش گفت انتخابات سالم بوده، چون خودش برگزار کرده بود و به نام خودش نوشته می شد. خاتمی خیلی خیانت کرد ... خاتمی مشکلات زیادی دارد واگر هم می آمد نمی توانست کاری بکند، مگر خاتمی دفعه قبل چکار کرده بود؟ فقط رأی داشت و گرچه رأی آورد اما دشمنانش هم زیاد بودند اما موسوی چون نبوده دشمن هم نداشته است و اصولگرایان هم حامی او بودند و حامی خاتمی نبودند. اصلاً موسوی خیلی بهتر است. چهره های دیگه باید میومدن که نیومدن. حسن روحانی باید میومد، لاریجانی باید میومد. باز به هر حال بهتر از احمدی نژاد می شد.» وی در پایان درباره صحبتهای پدرش با احمدی نژاد هم گفت: «پدرم در حرم امام به احمدی نژاد گفته که هم درباره من و هم درباره بچه هایم و دیگران اشتباه می کنی یا این حرفهایت را خودت اصلاح کن یا اگر بخواهی شعار بدهی، پیگیری می کنم و ما ول نمی کنیم.»

* مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین با صدور بیانیه ای خطاب به معترضان به نتایج انتخابات در ایران، به ویژه تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران که به دعوت انجمن اسلامی این دانشگاه در مسجد دانشگاه تهران تحصن کرده بودند، نوشت: "مقاومت قهرمانانه و اشرف نشان خود را به هر قیمت ادامه بدهید."

* حزب مشارکت با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری تماماً مخدوش و غیرقابل دفاع است و خواستار ابطال انتخابات هستیم."

* روزنامه آمریکایی بوستون گلوب: «پیروزی احمدی نژاد بدترین نتیجه ای است که حاصل شده و آمریکا باید نگران باشد.»

* سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد در جمع خبرنگاران گفت: "شورای نگهبان از نامزدهای معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری رسماً دعوت نمود صبح فردا سه شنبه (26 خرداد) در شورای نگهبان حضور داشته باشند تا در جلسه‌ای مطالب خود را بیان کرده و نحوه پیگیری‌ها و چگونگی رسیدگی شورای نگهبان برای این کاندیداها توضیح داده شود و علاوه بر دعوت مکتوب و رسمی از نامزدهای انتخابات، تلفنی نیز با آنها صبحت کردیم تا در این جلسه حاضر شوند."

* حزب اعتمادملی با صدور بیانیه ای ضمن درخواست ابطال انتخابات اعلام کرد: "نتیجه انتخابات، حذف گفتمان امام و انقلاب و آزادیخواهی و کرامت انسانی و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و میزان بودن رای ملت و توهین به شعور رای‌دهندگان است."

* لیبرمن وزیر امور خارجه رژیم‌صهیونیستی در گفتگو با روزنامه هاآرتص از انتخاب مجدد احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران گفت: "حداقل امیدی به تغییرات در سیاست ایران داشتیم، با انتخاب مجدد احمدی‌نژاد از بین رفت."

* روزنامه کیهان: شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی فرزند مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی گفت: "پیروزی بزرگ ملت عظیم الشان ایران را به همگان خصوصا رئیس جمهور منتخب تبریک می گویم. باید توجه داشته باشیم که نگذاریم عظمت این حماسه دستخوش برخی از امور قرار گیرد و مبادا دشمنان انقلاب و اسلام به خیال خام خود چشم طمعی به این حوادث بدوزند. از آنجا که این انتخابات مورد تایید مراکز قانونی و از همه مهمتر به تایید رهبر معظم انقلاب رسیده است نباید هیچ گونه مناقشه ای در آن نمود و دوستان انقلابی بدانند حفظ و حرمت منصب منیع ولایت و رهبری بر همه امور مقدم است."

* کلمه در فراخوانی از هواداران میرحسین موسوی خواست تا از امشب در پشت بام منازل خود حاضر شده و فریاد الله اکبر سر دهند.

* رادیو زمانه: ماکسیم فرهاخن وزیر خارجه هلند، مشروعیت انتخابات ایران را زیر سؤال برد و گفت: "بدون شک در این انتخابات تقلب شده ‌است."

* میرحسین موسوی در پیامی خطاب به مردم، نوشت: "توصیه مؤکد و مجدد این خدمتگزار شما آن است که... مخالفت های مدنی وقانونی خود را در سراسر کشور ادامه دهید ... از رنگ سبز و شعار ا... اکبر دست برنداریم."

* رادیو فردا: «آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان خواستار بررسی شفاف نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.»

* علیرضا پویا، رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما  با حضور در برنامه تلوزیونی ایران88 شبکه سه سیما گفت: "از شش ماه پیش همه نظرسنجی های ما نشان می داد که یکی از نامزد ها -آقای محمود احمدی نژاد- همواره بیش از 50 درصد آراء را به خود اختصاص داده است و این به معنای انتخاب او در دور اول انتخابات است. پیش بینی ما برای میزان آراء دو رقیب اصلی یعنی آقایان موسوی و احمدی نژاد در تهران و در سطح ملی با اختلاف بسیار اندکی در حد 2 تا 5 درصد تحقق پیدا کرد. نظرسنجی های ما نشان می داد که در تهران از زمان آغاز تبلیغات رسمی بتدریج آقای موسوی از احمدی نژاد پیش گرفته است ولی در سطح ملی آقای احمدی نژاد همچنان با یک فاصله حدود 25 درصدی پیش بود. " وی همچنین در نمودارهایی که از طریق این برنامه تلویزیونی به نمایش درآمد، به جهش 12 درصدی آراء احمدی نژاد و افت یکباره 10 درصدی آراء موسوی در روز پس از برگزاری مناظره یعنی 14 خرداد اشاره کرد. نکته دیگر در نظرسنجی های ارائه شده، میزان رأی دو رقیب اصلی در مناطق غیر شهری و روستاها بود که احمدی نژاد در تمام نظرسنجی های مرکز تحقیقات صدا و سیما در مناطق غیرشهری و روستاها نزدیک به 5 برابر موسوی رأی داشته است و آمار ارائه شده حاکی از 75 درصد رأی احمدی نژاد در برابر 15 درصد رأی موسوی در این مناطق است. پویا در پایان در پاسخ به مجری برنامه که پرسیده بود چرا باید نتایج این نظرسنجی ها از طریق رسانه ها در اختیار مردم قرار نگیرد، گفت: "شائبه این هست که اعلام نتایج در جهت گیری و گرایش مردم به سمت یک کاندیدای خاص اثر داشته باشد لذا ما از انجام این کار امتناع کردیم ولی بسیاری از مدیران و مسئولان از نتایج نظرسنجی های ما مطلع بوده اند."

* عبدالحسن برزیده، کمال تبریزی، مجید مجیدی و سیدرضا میرکریمی طی نامه ای سرگشاده خطاب به میرحسین موسوی نوشتند: "همه توفیق بزرگ شما که از دیده‌های ملت بزرگ ایران منتخب محبوب ملتید، آن بود که بخش عظیمی از جمعیت خاموش را به صحنه آوردید، جمعیتی که نامردی‌ها و ریاکاری‌ها را به چشم می‌دید و لاجرم سکوت پیشه کرده بود. اما هنر بزرگ شما این بود که چنین جمعی را که ایرانی‌اند و عاشق ایران به پای صندوق‌های رأی کشاندید. از دیده ما هنر آن نیست که به هر ترفند صاحب قدرت شد، بل آن است که قدرت حقیقت و صداقت را به مردم که سرمایه اصلی انقلابند نمایاند و شما چنین کردید. پایان سخن ما تبریک مجدد این سرافرازی و همنوایی با جان پاک شماست که ما نیز دلیل احساس خطر شما را با تمامی جان و دل درک کردیم و حتی به چشم دیدیم."

* خبرگزاری فرانسه: «وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواستار انجام تحقیقات بر روند انتخابات ریاست ‌جمهوری در ایران شدند. این وزرا که در لوکزامبورگ گرد هم آمده‌ بودند، هم‌چنین از سرکوب معترضان در ایران ابراز نگرانی جدی کردند.»

* شیخ یوسف صانعی با با نامه ای سرگشاده خطاب به میرحسین موسوی نوشت: "همه ملت را به آرامش و حفظ نظم دعوت می نمایم تا بتوانند حقوق و مطالبات خود را که از اعظم آنها رای و انتخابشان می باشد از مجاری قانونی و آگاهی دهنده عینیت بخشند."

* ایلنا: در پی بروز برخی اتفاقات ناگوار در برخی از نقاط از جمله کوی دانشگاه تهران، دکتر علی لاریجانی هیاتی را به سرپرستی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد مامور رسیدگی به این امر کرد. در متن حکم علی لاریجانی آمده است : "جناب آقایان حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی‌فرد، دکتر الیاس نادران، دکتر حمیدرضا کاتوزیان، دکتر علی عباسپو تهرانی، دکتر کاظم جلالی، دکتر علیرضا زاکانی. پس از مشارکت کم نظیر ملت ایران در انتخابات روز بیست و دوم خرداد ماه 88، اینک که مردم شریف ما، در جشن حضور خود به سر می‌برند، بعضا اخباری از اتفاقات ناگوار در برخی نقاط از جمله کوی دانشگاه تهران می‌رسد و دست‌هایی درصدد تهیه خوراک تبلیغاتی برای رسانه‌های بیگانه می‌باشند و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر برخورد با مردم به مجلس شورای اسلامی واصل شده است. بدین منظور به شما ماموریت داده می‌شود با مدیریت جناب آقای ابوترابی نایب رییس محترم مجلس شورای اسلامی در اسرع وقت گزارش جامع و بی‌طرفانه‌ای در مورد آنچه اتفاق افتاده تهیه و به اینجانب ارائه نمایید."

* محسن سازگارا از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با رادیو فردا گفت: "رئیس جمهور قانونی مملکت ، با وجود رای بزرگ ملت آقای موسوی است و حالا خبرهایی هم به گوش می رسد که او را وادار به حبس خانگی کرده اند. احتمال دستگیری ایشان هم هست." وی ادامه داد: "قطعا مردم برنده این ماجرا خواهند بود. به این شرط که آقای موسوی که این نفوذ کلام را مابین مردم دارد و به حق در جایی ایستاده است که اکثریت مطلق مردم پشت او هستند رهبری این مبارزات را به دست بگیرد و برای احقاق حق مردم مبارزه کند و مبارزه را ادامه دهد و البته باید مراقب باشد که کسانی را که از دسترس حکومت خارج هستند و در خارج از ایران زندگی می کنند بعنوان جانشین معرفی کند تا اگر دستگیر شد آن افراد بتوانند کار رهبری مردم را به عهده بگیرند . به شرط آنکه آقای موسوی و آقای کروبی به رهبری آقای موسوی که رئیس جمهور قانونی ایران است ایستادگی کنند و مبارزات مردم را هدایت کنند."

منبع: کتاب روزشمار 8 ماه نبرد مقدس

انتهای پیام/