گروه : یادداشت
حوزه : تاریخ نگار
شماره : ۱۳۹۳۰۶۱۵۰۰۱۶۲۲
تاریخ : ۱۳۹۳/۶/۱۶ - ۱۲:۲۵ ق.ظ
۳۳ سال پیش در چنین روزی پیام تسلیت تروریست ها به دولت فرانسه در پی حادثه کشته شدن لوئی دلاما سفیر فرانسه در لبنان ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور مخلوع ایران و مسعود رجوی که از یک ماه پیش در فرانسه پناهنده شده اند پیام های تسلیت به رئیس جمهور و نخست وزیر فرانسه فرستادند.

رخدادهای 16 شهریور 1360

چکیده

بنی صدر و رجوی به دولت فرانسه تسلیت گفتند !

در پی حادثه کشته شدن لوئی دلاما سفیر فرانسه در لبنان ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور مخلوع ایران و مسعود رجوی که از یک ماه پیش در فرانسه پناهنده شده اند پیام های تسلیت به رئیس جمهور و نخست وزیر فرانسه فرستادند.

بنی صدر در پیام خود به عنوان پریزیدنت فرانسوا میتران به نام ملت ایران به رئیس جمهوری فرانسه تسلیت گفته است . رجوی نیز در پیام خود به عنوان پیرموروا نخست وزیر فرانسه نوشته است : سوء قصد جنایتکارانه که به زندگی دلامار پایان داد در سراسر جهان به ویژه در میان اکثریت مردم ایران هیجان شدیدی به وجود آورده است . (1)

پیام تسلیت رجوی و بنی صدر به رئیس جمهور فرانسه به خاطر ترور یک سفیر در بیروت در حالی است که در طول دو ماه گذشته نیروهای مرتبط با این دو نفر از جمله سازمان مجاهدین خلق [منافقین] صد ها نفر از مردم ایران از جمله مقامات کشور از رئیس جمهور گرفته تا نخست وزیر و رئیس دستگاه قضا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را ترور و به شهادت رسانده اند.

گزارش های جدید از زندان انگلیسی ها در ایرلند شمالی

منابع رسمی گفتند خانواده لورانس مک کواین یکی از اعتصاب کنندگان غذای ایرلند شمالی که دیروز هفتادمین روز اعتصاب غذای خود را دنبال می کند از پزشکان زندان میز خواستند بی درنگ او را تحت مداوا قرار دهند.

از سوی دکتر نیک روش، وزیر کشور، دکتر غلامحسین دلجو به سمت سرپرست شهرداری تهران و محمد نبی حبیبی به سمت استاندار جدید خراسان منصوب شد .

بدین ترتیب لورانس مک کواین پنجمین زندانی میز است که با خواست خانواده اش به اعتصاب غذای خود پایان می دهند.

به گفته یک سخنگوی وزیر مشاور در امور ایرلند شمالی لورانس مک کواین که از بامداد دیروز به حال اغما افتاده است با خواست خانواده اش از زندان میز خارج و به یک بیمارستان در بلفاست منتقل شد تا تحت مداوا و مراقبت قرار گیرد. از آغاز اعتصاب غذای زندانیان میز در سال جاری تاکنون ده تن جان خود را از دست داده اند.(2)

تهران تنها 5/1 میلیون نفر جمعیت فعال دارد

نتایج آمارگیری تهران در سال 1359 اعلام شد و بر اساس آن تهران تنها 5/1 میلیون جمعیت فعال دارد . در این بررسی آمده است : توزیع نسبی جمعیت در شهر تهران نشان می دهد که نسبت جوانی جمعیت [تا 14 سال] در تهران 9/35 درصد ، نسبت جمعیت سالخورده [ 65 سال به بالا] معادل 3/3 درصد و بقیه معادل 8/60 درصد است .

همچنین در مورد وضع اشتغال و بیکاری جمعیت آمده است : از جمعیت ده ساله و بالاتر شهر تهران که حدود 4 میلیون و 97 هزار و 891 نفر در سال 59 بوده است حدود 2 میلیون و 476 هزار و 769 نفر را جمعیت غیرفعال مانند زنان خانه دار ، محصل بازنشسته و دارنده درآمد بدون کار تشکیل می داده و جمعیت شاغل و بیکار که جمعیت فعال محسوب می شود معادل 1 میلیون و 631 هزار و 132 نفر گزارش شده است . (3)

شهردار جدید تهران و استاندار خراسان انتخاب شدند

از سوی دکتر نیک روش وزیر کشور همچنین دکتر غلامحسین دلجو به سمت سرپرست شهرداری تهران منصوب شد . دلجو اخیرا به سمت معاون اداری و مالی شهرداری تهران منصوب شده بود . وی مدت ها سمت معاونت شهید دکتر قندی در وزارت پست و تلگراف و تلفن را بر عهده داشت.

از سوی وزیر کشور همچنین محمد نبی حبیبی سرپرست استانداری فارس به سمت استاندار جدید خراسان منصوب شد . (4)

120 اسیر عراقی به تهران منتقل شدند

120 تن از نیروهای رژیم بعث صدام که چهار روز قبل در ارتفاعات الله اکبر به دست سربازان اسلام به اسارت درآمده بودند ساعت ده بامداد دیروز تکبیر گویان با قطار وارد تهران شدند. به هنگام ورود مسافران حاضر در ایستگاه راه آهن و نیز مشایعت کنندگان آنان تکبیرگویان شعار مرگ بر صدام می دادند و اسیران نیز با تکبیر به آن ها پاسخ می دادند.

اسرای عراقی در گفت و گو با خبرنگاران کشور خود را به صورت زندانی توصیف کردند که مردم آن در شرایط فوق العاده و دشوار و سخت زندگی می کنند.(5)

پی نوشت :

1- اطلاعات ، 16 شهریور 1360 ، صفحه 16

2- اطلاعات ، 16 شهریور 1360 ، صفحه 16

3- اطلاعات ، 16 شهریور 1360 ، صفحه 11

4- اطلاعات ، 16 شهریور 1360 ، صفحه 2

5- اطلاعات ، 16 شهریور 1360 ، صفحه 2  

پژوهشگر: سید روح الله امین آبادی

انتهای متن/