گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۳۹۴۱۰۰۲۰۰۰۵۰۷
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲ - ۸:۲۶ ق.ظ
آنکارا اخراج یکی از رهبران حماس را تکذیب کرد سخنگوی نخست‌وزیر ترکیه اخبار منتشر شده مبنی بر اخراج یکی از رهبران جنبش حماس از این کشور را تکذیب کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نعمان کورتولموش» سخنگوی نخست‌وزیر ترکیه خواستار عدم توجه به اظهارنظر‌های اخیر مقامات رژیم صهیونیستی درباره عادی سازی روابط میان تل‌آویو و آنکارا و اخراج رهبران حماس از ترکیه شد.

وی اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ترکیه «صالح العاروری» یکی از رهبران جنبش حماس را اخراج کرده‌ است، صحت ندارد و این خبرسازی‌ها برای مصرف داخلی در اسرائیل منتشر می‌شود.

سخنگوی نخست‌وزیر ترکیه در یک برنامه تلویزیونی گفت: مذاکرات میان دو طرف اسرائیلی و ترکی، در سطح کارشناسان است و به شکل مثبتی این روند در جریان است و پس از گذشت زمانی مشخص، مذاکرات میان طرفین در سطوح سیاسی نیز انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: آنکارا از همان روز نخست حمله اسرائیل به کشتی ترکی «ماوی مرمرة»، 3 شرط برای بازگشت به روابط دیپلماتیک با تل‌آویو، گذاشت که عبارت بودند از: عذرخواهی از ترکیه، پرداخت غراکت و رفع محاصره غزه. اسرائیل در سال 2013 عذرخواهی کرد و تحولاتی نیز در مورد دو شرط باقی‌مانده صورت گرفت. پرداخت غرامت اسرائیل به ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به این معناست که اسرائیل مسئولیت کشتن فعالان ترک را برعهده گرفته است و این اقدام، گامی مثبت به شمار می‌رود.

کورتولموش افزود: ترکیه مذاکرات را برای تحقق دو شرط دیگر ادامه خواهد داد و مسئله رفع محاصره غزه از اهمیت زیادی برخوردار است. لذا امیدواریم که این شروط محقق شوند و روابط با اسرائیل بهبود یابد.

انتهای پیام/غ