گروه : علم و پیشرفت
حوزه :
شماره : ۱۳۹۶۰۷۰۱۰۰۱۱۶۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱ - ۲:۴۶ ب.ظ
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان: وزیر علوم باید فردی انقلابی، علمی و مستقل از جریان‌های سیاسی باشد/ لزوم در اولویت قرار دادن مطالبات رهبری در مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اعلام کرد: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل از جریان‌های سیاسی باشد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرد: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل باشد که از هیچ یک از جریان‌های سیاسی تاثیر نپذیرفته و با استقلال فکری و در کمال آرامش فضای دانشگاه را به نقطه مطلوب هدایت کند.

در ابتدای این بیانیه آمده است: با شروع سال تحصیلی جدید بابی دیگر از ابواب کشف معرفت الهی بر جویندگان آن گشوده شده است شروعی که با هفته دفاع مقدس و دهه عزاداری سرور و سالار شهیدان مقارن شده و جبهه علمی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها را با روحیه جهاد، ایثار و شهادت مانوس نموده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: تولید علوم اسلامی مطابق با علم روز و پیشرفت در حوزه علم، فناوری، صنعت و دستیابی به مراتب عالی آموزشی یقینا یکی از اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و می باشد، بدین جهت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی کشور، بر خود لازم می‌داند برخی محورهای اساسی که باید در نوشتن و اجرای برنامه‌ها در حوزه نظام آموزش عالی کشور ( علی الخصوص وزارت علوم ) در دولت دوازدهم مد نظر قرار گیرد را به مسئولین مربوطه گوشزد کند.

در ادامه تاکید شد: بررسی نیازهای اساسی کشور، تولید علوم متناسب با این نیازها و شرایط بومی کشور و ایجاد شرایط لازم برای تبدیل نیروی این افراد متخصص از بالقوه به بالفعل آن هم از طریق حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استقبال از ایده‌های دانشجویی از مسائل مهمی است که باید مدنظر در آموزش عالی کشور قرار گیرد و در کل باید اشاره کرد که در دانشگاه باید هم علم و عالم تولید شود و هم به علم و عالم جهت درست داده شود. 

این اتحادیه دانشجویی ادامه داد: توجه و تولید علوم انسانی_اسلامی و جلوگیری از ادامه روند فعلی، یعنی ارائه علم ترجمه ای به فراگیران؛ توجه بیش از پیش به مسائل معنوی و گسترش ارزش ها و شعائر دینی در سطح دانشگاه های سراسر کشور باید مورد توجه قرار گیرد چرا که تربیت متخصص متعهد از اهداف و نیازهای اصلی انقلاب اسلامی است و در این مورد سخنان بنیان گذار کبیر انقلاب بسیار راه گشاست: «دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود. دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند و دانشگاه غیر اسلامی، دانشگاه بد، یک ملت را به عقب می زند.» از همین جمله امام (ره) می‌توان اهمیت جهاد در دانشگاه‌ها و تلاش برای شکل گیری دانشگاه اسلامی را دریافت. اگر دانشگاه را رها کنیم و اساتید، دانشجویان و کارگزاران با روحیه جهادی در محیط علمی کار نکنند، همین دانشگاه به مخرب انقلاب تبدیل می شود.

در ادامه آمده است: توجه ویژه به مسائل فرهنگی- اجتماعی در دانشگاه‌های سراسر کشور، آن هم طبق ارزش‌ها و معیارهای اسلامی و در اولویت قرار دادن مطالبات مقام معظم رهبری در حیطه فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، جلوگیری از گسترش برخی نمونه‌های بارز ضد فرهنگی در سطوح دانشگاه‌ها، که متاسفانه سال گذشته به کرات اتفاق افتاد؛ مبارزه با نفوذ فرهنگی و رسوخ تفکرات غربی و مخالف با عرف جامعه مسلمان ایرانی در دانشگاه‌ها هم از مسائلی است که باید مورد توجه باشد.

در ادامه آمده است: باید نگاه مطالبه گری و آرمان گرایانه دانشجو آن هم با میدان دادن و تحمل نظرات مخالف و ایجاد آزادی‌های مشروع در فضای دانشگاه‌ها حفظ شود. توجه به فعالیت‌های دانشجویی و حمایت گسترده از تشکل‌ها و مجموعه های انقلابی در سطح دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد چرا که که طبق بیانات مقام معظم رهبری، تدوام راه و ارزش های اصیل انقلاب در حمایت همه جانبه از تشکل‌های انقلابی‌است.

در قسمت دیگری تصریح شده است: باید در دانشگاه‌ها از اساتید و نیروهای جوان که با اصول و ارزش‌های نظام اسلامی آشنایی کامل و به آن اعتقاد دارند؛ استفاده شود چرا که نیل به اهداف والای انقلاب اسلامی محقق نخواهد شد مگر با کادری جوان و چالاک و انقلابی، بدین ترتیب کلاس‌های درس دانشگاه‌ها در جمهوری اسلامی ایران نباید محلی برای تدریس اساتید ضد ارزشی و ترویج تفکرات ناقص غربی که سال هاست منسوخ و با شکست مواجه شده است، باشد. 

این اتحادیه دانشجویی در این بیانیه آورده است: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل که از هیچ یک از جریان‌های سیاسی تاثیر نپذیرفته و با استقلال فکری و در کمال آرامش فضای دانشگاه را به نقطه مطلوب هدایت کنند. در راستای رشد علمی در دانشگاه‌ها، از یک سو باید افراد به فکر متخصص و دانشمند شدن بیفتند و در این راه بکوشند و از سوی دیگر دولت نیز وسایل و امکانات چنین کاری را به انحای مختلف فراهم آورد و با هدایت و تشویق لازم، کارها را جهت دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و دانشگاه‌ها در این راستا عمل نکنند، دوباره کشور به اجانب منفعت‌طلب وابسته می‌شود و آنها زمام امور علمی، اقتصادی و بالأخره سیاسی و فرهنگی ما را دردست می‌گیرند. اما این جهت و این کارها برای «خودشدن» و «خود را یافتن» کافی نیست، بلکه باید با عامل دوم ترکیب شوند و در کنار هم به پیش روند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در خاتمه اعلام کرد: امید است با تحقق نکات مذکور، دانشگاه‌های ما در سراسر ایران با عظمت، به مرکزی برای تربیت کادر انقلابی جهت خدمت روزافزون و منشاء پیشرفت هر چه بیشتر ایران اسلامی، تبدیل شود و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اعلام می‌دارد، تمامی مطالبات مذکور را تا زمان تحقق کامل، پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/