گروه : همدان
حوزه :
شماره : ۱۳۹۶۱۰۳۰۰۰۱۷۷۰
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۷:۰۴ ق.ظ
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان خبر داد صرفه‌جویی 35 میلیون مترمکعبی آب از محل نصب کنتور هوشمند سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان از صرفه‌جویی 35 میلیون مترمکعبی آب از محل نصب کنتور هوشمند خبر داد.

منصور ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، اظهار کرد: از سال 95 تاکنون از محل نصب کنتور هوشمند و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های غیرمجاز 35 میلیون و 954 هزار و 397 مترمکعب در مصرفه آب صرفه‌جویی شده است.

وی بیان کرد: از ابتدای سال 95 تاکنون از اضافه‌برداشت 329 حلقه چاه‌های استان همدان شناسایی شده که برخوردهای لازم با آنها صورت گرفته و کنتور هوشمند برای آنها نصب شده است.

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان تصریح کرد: بیشترین چاه‌های دارای اضافه برداشت مربوط به شهرستان اسدآباد با 86 حلقه، شهرستان نهاوند با 85 حلقه و شهرستان ملایر با 56 حلقه بوده است.

وی بیان کرد: سال گذشته اضافه برداشت 272 حلقه چاه در سطح استان همدان مورد شناسایی قرار گرفت که با نصب کنتور هوشمند 27 میلیون و 873 هزار و 649 مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شد.

ستوده عنوان کرد: بیشترین میزان صرفه‌جویی آب از محل نصب کنتورهای هوشمند مربوط به شهرستان‌های اسدآباد با 8 میلیون و 46 هزار مترمکعب و شهرستان نهاوند با 7 میلیون و 178 هزار مترمکعب بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال 57 مورد اضافه‌برداشت از چاه‌های استان همدان شناسایی شده است، تصریح کرد: از محل نصب کنتورهای هوشمند امسال 8 میلیون و 85 هزار و 749 مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها جزو طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی استفاده از آب‌های زیرزمینی همدان است، اظهار کرد: اجرای این طرح و توسعه نصب کنتور هوشمند در سطح استان همدان نیازمند همکاری و تعامل کشاورزان با شرکت آب منطقه‌ای است.

وی عنوان کرد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب سبب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

ستوده با بیان اینکه کنتور هوشمند مزایایی بالایی دارد، اظهار کرد: اساسی‎ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان دیگر بیشتر از پروانه بهره‎برداری نمی‎توانند از چاه‎ها آب برداشت کنند.

وی تاکید کرد: اگر کشاورزی بیش از میزان تعیین‎شده آب از چاه برداشت کند برق به صورت خودکار قطع شده و امکان برداشت آب از چاه تا زمانی که کارشناسان آب منطقه‌ای و برق اقدام نکنند وجود ندارد.

سرپرست شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه کنتورهای هوشمند و کارت‌های شارژ همچون کارت سهمیه‌بندی بنزین است، عنوان کرد: کشاورزان باید نسبت به نصب این کنتورها اقدام کنند چراکه تکلیفی قانونی است و کار باید اجرایی شود.

انتهای پیام/ 89056/ 40