گروه : استانها
حوزه :
شماره : ۱۳۹۶۱۱۰۱۰۰۰۸۷۰
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۲:۱۵ ب.ظ
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: انقلاب اسلامی مباحث مربوط به حکومت دینی را متحول ساخت عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: انقلاب اسلامی موجب رخ دادن یک نقطه عطف خاصی در مباحث مربوط به حکومت دینی شد و آن‌ها را متحول ساخت.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام اکبر اقوام‌کرباسی در نشست علمی «مبانی کلامی الگوهای مختلف حکومت دینی» اظهار کرد: بعد از انقلاب ما اندیشمندان زیادی تلاش کردند که نظریاتی را برای تبیین اندیشه سیاسی اسلام مطرح کنند و اتفاقاً مباحث زیادی را بیان کرده‌اند و از این رو امروز شاهد نظریات مختلفی در این حوزه هستیم که هریک با نقدها و نقاط مثبتی روبه‌رو هستند.

وی افزود: هدف ما در این نشست این است که رابطه بین فقه سیاسی و کلام سیاسی را تبیین کنیم و این اندیشه را برای فعالیت‌های بعدی بارور سازیم، چراکه می‌دانیم همه این نظریه‌ها باید دارای پشتوانه قوی کلامی باشند تا بتوانند جای خود را در علوم دینی باز کنند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه اندیشه‌های فقهی، نیاز به پشتوانه‌های قوی کلامی دارد، ادامه داد: برای ورود کلام سیاسی در عرصه فقه و حکومت سیاسی، آنچه مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد آن است که اندیشه‌های فقهی نیاز به پشتوانه‌های قوی کلامی دارد.

وی بیان کرد: از ابتدای سابقه تفکر اسلامی این بحث مطرح بوده و جریان‌های مختلف فکری یا حتی سیاسی که در نخستین دوره‌های تفکر اسلامی حضور داشتند هر کدام در قبال بحث مسأله امامت و رهبری جامعه موضع‌گیری‌های متفاوتی داشتند.

اقوام‌کرباسی افزود: همه تلاش می‌کردند، رفتارهای کلامی خود را تئوریزه کنند، همچنان که در جریان‌های صدر اسلام یا خلافت عثمان و یا جنگ جمل این چراها و موضع‌گیری‌ها دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: این بحث همچنان در طول تاریخ ادامه داشته و امروز هم بعد از انقلاب اسلامی این مسأله به صورت جدی‌تری مطرح شده است.

انتهای پیام/ی