گروه : هنر و رسانه
حوزه : رادیو و تلویزیون
شماره : ۱۳۹۶۱۱۰۲۰۰۱۵۸۳
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۸:۳۰ ق.ظ
محسن یزدی در گفت‌وگو با فارس: «خارج از دید» پاسخ دقیقی برای ابهامات تاریخی دارد/ مدیران جسارت بیشتری در پخش آثار مستند داشته باشند مدیر مرکز مستند حوزه هنری گفت: امروز مطالبه مستندسازان پخش است چراکه کار خوب تولید می‌شود و ما در پخش دچار مشکل می‌شویم، مانند آنچه که برای مستند «خارج از دید» اتفاق افتاد.

«محسن یزدی» مدیر مرکز مستند حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، ‌گفت: مستند «خارج از دید» در ادامه مستندهای خوبی است که در این مدت اخیر از اتفاق‌های کشور و حوزه های تاریخ معاصر و تاریخ انقلاب دیدیم.
وی با اشاره به ویژگی‌های این مجموعه مستند گفت: ویژگی این مستند اطلاع رسانی است؛ یعنی اینکه تاریخ را از ابتدا روایت می‌کند و مسائل را یکی به یکی بیان کرده و سعی در رفع ابهامات مخاطب دارد. این یکی از نیازهای مهم ما درباره اتفاق‌های مهم کشور است. افرادی در آن زمان بودند که از لایه‌های اتفاق‌ها با خبر نبودند، یا افرادی بودند که بعدا متولد شده و یا آن موقع ها را درک نکردند حق دارند که ابهاماتشان برطرف شود.‌ خصوصا اینکه آن اتفاق‌ها آنقدر مهم باشند که در سرنوشت کشور موثر باشند.
یزدی ادامه داد: این مستند خیلی خوب و روان یک اتفاق را بیان می‌کند و سعی دارد تا سوال‌های مخاطب را درباره آن دوره پاسخ دهد.
وی با اشاره به اینکه تولید این دست مستندها تا چه میزان می‌تواند در روشنگری وقایع تاریخی به ویژه اغتشاشات سال ۸۸ تاثیر داشته باشد،‌ گفت: تاریخ همیشه تکرار می‌شود. تا به حال از این اتفاق‌ها در تاریخ زیاد افتاده است و شما به خوبی می‌توانید نشان دهید که بی قانونی یک عده آدم‌های سیاسی که صاحب قدرت و تریبون هستند می‌تواند مملکت را به کجا برساند.
مدیر مرکز مستند حوزه هنری در ادامه گفت: ما درباره قاجار و پهلوی دوره‌های مختلف تاریخی داشتیم. امروز در منطقه و کشورهایی مثل سوریه، افغانستان، عراق و ... را هم داریم و می توانیم متوجه شویم که چطور با بی کفایتی یک عده، کل یک ملت سالها وارد یک جنگ داخلی می‌شود.
یزدی ادامه داد: ما به مردم هیچی نمی‌گوییم و برایشان توضیح نمی‌دهیم و استدلالی نمی‌آوریم. اینطور نمی‌شود و برخی‌ها ممکن است شبهه پیدا کنند. در مورد فتنه ۸۸ برخی‌ها شبهه پیدا کرده بودند که واقعا در انتخابات تقلب شده و باید به سوال‌های اینها پاسخ داده میشد و راهش کار رسانه‌ای درست بوده و هست.
وی با انتقاد از پخش نامناسب مجموعه خارج از دید در تلویزیون گفت: یکی از کارهای درست در این حوزه ها مجموعه «خارج از دید» است که متاسفانه تلویزیون با آن برخورد مناسبی نداشت.
یزدی ادامه داد: ما سالها دلمان می‌سوخت و منتظر بودیم که مجموعه‌ها و مستندهایی درباره مسائل کشور ساخته شود و همیشه آقایون من و تو و بی بی سی را توی سر ما می‌زدند که نگاه کنید و ببینید که این شبکه‌ها چه تولیداتی دارند، حالا که بالاخره مستندهایی ساخته می‌شود که سطح کیفی مناسبی دارد و مخاطب جذب می‌کند آقایان در پخش آن دچار تردید شده و جسارت لازم را برای پخش ندارند و یا اگر هم پخش کنند تکه پاره پخش می‌کنند.
یزدی با اشاره به پخش نشدن قسمت پایانی «خارج از دید» گفت: متاسفانه این اتفاق در مورد همین مستند هم افتاد و بدون اینکه به سازندگانش اعلام شود قسمت آخر را پخش نکردند.
وی گفت: چرا هیچکس در این باره پاسخ نمی‌دهد و آیا تا به حال مسئولین با سازندگان کار تماس گرفتند تا برایشان توضیحی بدهند؟ کاری که تولید می‌شود قطعا زحمت‌های فراوانی برایش کشیده شده است و باز هم اشکالی ندارد شاید موانعی برای پخش بوده اما باید برای سازندگانش توضیح دهند.
یزدی در ادامه گفت: امروز مطالبه مستندسازان پخش است چراکه کار خوب تولید می‌شود و ما در پخش دچار مشکل می‌شویم. به نظرم مدیریت‌ها در پخش همپای مستندسازان جسور و دلسوز ما حرکت نمی کنند و اتفاقا همین است که ضرب تاثیرگذاری بر مخاطب را می گیرد.
انتهای پیام/