گروه : استانها
حوزه :
شماره : ۱۳۹۷۰۷۱۲۰۰۰۹۲۴
تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۶:۱۶ ب.ظ
آلودگی هوای برخی شهرهای خوزستان از مرز گذشت هوای 3 شهر خوزستان روی مدار «خطرناک»/ ماسک فیلتردار بزنید شاخص آلودگی هوا در برخی از شهرهای خوزستان امروز از حد مجاز عبور کرد و در شرایط خطرناک قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، شاخص آلودگی هوا در برخی از شهرهای خوزستان امروز از حد مجاز عبور کرد و در شرایط خطرناک قرار گرفت.

بر اساس سامانه پایش هوای کشور شاخص آلودگی هوا در ساعت 18 امروز در بندر امام 500، رامشیر 500 و شادگان نیز 500 و در وضعیت «خطرناک» است.

این شاخص در شهرهای خرمشهر 221 و در ماهشهر 255 است و در وضعیت «بسیار ناسالم» قرار گرفت.

شهر آبادان نیز در این ساعت در وضعیت «ناسالم» و شهرهای اهواز، امیدیه، حمیدیه و شوشتر نیز در وضع «ناسالم برای گروه‌های حساس» است.

این درحالی است که آلودگی هوای شهر اهواز نسبت به ساعت‌های قبل کاهش یافته است.

بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (AQI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

کارشناسان تأکید می‌کنند که در زمان آلودگی هوا شهروندان باید تا حد ممکن در فضای آزاد حضور پیدا نکنند. سالمندان، کودکان و افرادی که بیماری قلبی و ریوی دارند به طور خاص مورد تاکید هستند که باید حضور در فضای آزاد را به حداقل کاهش دهند و تنها برای انجام کارهای ضروری از خانه خارج شوند.

همچنین افراد در فضای آزاد بهتر است از ماسک استفاده کنند. قابل تأکید است که ماسک‌های کاغذی که معمولا مردم استفاده می‌کنند، اثر بخشی لازم را ندارد و باید در صورت امکان از ماسک‌های فیلتردار استفاده شود.

انتهای پیام/و