گروه : مجله فارس پلاس
حوزه :
شماره : ۱۳۹۷۰۷۲۲۰۰۰۴۰۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲:۰۰ ب.ظ
هزینه جشن‌های 2500ساله بیشتر است یا جام‌جهانی روسیه؟ در جریان جشن‌های 2500 ساله، ریخت و پاش و هزینه‌های غیر ضرور به‌قدری سرسام‌آور و بی‌توجیه بود که برخی میهمانان ویژه، پس از بازگشت به کشور خود، زبان به استهزاء و انتقاد از آن گشودند.

گروه تاریخ؛ رضا آزاد: جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی ایران نام مجموعه جشن‌هایی است که به ادعای رژیم پهلوی، به مناسبت دوهزار و پانصدمین سال تاریخ شاهنشاهی ایران برگزار شد. این جشن‌ها به مدت 5 روز در مهر 1350 در جوار منطقه باستانی موسوم به تخت جمشید برگزار شد. مقدمات و تمهیدات برگزاری جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی از سال 1337 شمسی آغاز شد.

در جریان این جشن‌ها، ریخت و پاش و هزینه‌های غیرضرور به قدری سرسام آور و بی‌توجیه بود که حتی برخی میهمانان ویژه، پس از بازگشت به کشور خود، زبان به استهزاء و انتقاد از آن گشودند.

برای برگزاری این جشن، سازمانی به نام «شورای مرکزی جشن‌های شاهنشاهی» تأسیس شد و اسدالله علم وزیر دربار وقت هم به عنوان رئیس شورای مرکزی جشن‌ها، تعیین شد.

نکته جالب توجه اینجاست در حالی که قرار بود این جشن‌ها نماد تاریخ و تمدن ایران باشد اما در هیچ‌کدام از مراحل برگزاری و تدارکات این جشن از هنر و دسترنج ایرانی‌ها استفاد نشد. برای مثال شرکت فرانسوی‌ مزون ژانسِن، طراحی و دکور خیمه‌های جشن‌های 2500 ساله را برعهده داشت. «زدنیک لیشکا»، آهنگ‌ساز برجسته اهل چک، قطعاتی را برای جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی ایران، تحت عنوان «میراث دوران‌ها» ساخت.

کلیه غذاها نیز از رستوران ماکسیم در فرانسه با 131 نفر کادر سفارش داده شده بود که ویلیام شوکراس فهرست این غذاها را چنین عنوان کرده است: «تخم بلدرچین با مروارید دریای خزر، ته دم خرچنگ با سس نانتوآ، خوراک پشت بازوی بره سرخ شده همچنین خوراک طاووس به سبک شاهنشاهی با سالاد مخلوط و...»

هزینه برگزاری جشن‌ها و ساخت تأسیسات بناهای مراسم آنچنان زیاد بود که هرکس رقمی را مطرح می‌کرد. عبدالرضا انصاری که مسوول مستقیم برگزاری جشن بود هزینه آن را دویست میلیون تومان بود ذکر کرد. با این‌حال ژان لوروریه روزنامه‌نگار فرانسوی هزینه جشن‌ها و پروژه‌های عمرانی مرتبط را پانصد میلیون دلار و ویلیام شوکراس نویسنده کتاب «آخرین سفر شاه» هزینه آن را سیصد میلیون دلار برآورد می‌کند. اسدالله علم وزیر دربار وقت نیز در مصاحبه‌ای هزینه آن را شانزده میلیون و هشتصد هزار دلار ذکر کرد. البته علم در جایی دیگر در پاسخ به اعتراضات نسبت به هزینه‌های جشن‌های 2500 ساله در شرایط فقر شدید مردم گفت که هزینه برگزاری جشن‌های 2500 ساله را نمی‌توان با پول سنجید![1]

شجاع‌الدین شفا که سال‌ها معاونت فرهنگی دربار را بر عهده داشته است و پیشنهاد برگزاری جشن‌های 2500 ساله نیز ارائه کرد، هزینه‌های این جشن را 400 میلیون دلار برای یک هفته می‌داند.

باوجود تفاوت‌هایی که در اعلام هزینه‌های جشن‌ها وجود دارد، به نظر می‌رسد به خاطر مسئولیت داشتن و اثرگذاری شجاع‌الدین شفا، نظر وی را می‌توان دقیق‌تر و درست‌تر قلمداد کرد. اما از آنجا که ارزش واقعی دلار در سال 50 با امروز متفاوت بوده، بد نیست محاسبه کنیم که در حال حاضر این مبلغ چقدر می‌شود.

بهترین شاخص برای سنجش ارزش 400 میلیون دلار در سال 1350 با زمان فعلی، مقایسه قیمت طلا و نفت در آن زمان و در حال حاضر است. آمارهای اقتصادی می‌گوید که در سال ۱۹۷۱ (1350 شمسی) ریچارد نیکسون رییس‌جمهور وقت آمریکا ارتباط طلا با دلار را که از سال ۱۹۴۴ بر اساس پیمان برتون وودز برقرار شده بود از بین برد و قیمت طلا در آن تاریخ به ۳۵ دلار در هر اونس رسید.[2] در حال حاضر قیمت هر اونس طلا 1218 دلار است. این قیمت‌ها بدین معناست که قیمت دلاری طلا از سال 1350 تاکنون 35 برابر شده و به عبارت دیگر ارزش واقعی دلار به همین نسبت کاهش یافته است.

بر اساس آمارها قیمت نفت در سال 1350، 1.7 دلار بوده که در حاضر قیمت نفت حدود بشکه‌ای 80 دلار است که می‌توان گفت که قیمت نفت در این مدت 47 برابر شده است.

حال بر اساس قیمت طلا، ارزش مبلغ 400 میلیون دلار در سال 1350، تا امروز 35 برابر شده؛ یعنی چیزی معادل 14 میلیارد دلار امروز و بر اساس نفت، که  قیمتش در این سال‌ها 47 برابر شده می‌توان نتیجه گرفت که 400 میلیون دلار در سال 1350، معادل 18.8 میلیارد دلار در حال حاضر است.

برای اینکه با این هزینه برای شما ملموس‌تر شود کافی است بدانید که بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، روسیه برای برگزاری جام‌جهانی در سال 2018، 11 میلیارد دلار برای یک‌ماه هزینه و حدود 31 میلیارد دلار سود کرد.[3]

پی‌نوشت:

[1]- http://yon.ir/YMmQw

[2]- http://yon.ir/J0kS2

[3]- http://www.irna.ir/fa/News/82920572

انتهای پیام/