گروه : استانها
حوزه : خراسان رضوی
شماره : ۱۳۹۷۱۲۰۷۰۰۱۲۲۱
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۱:۵۸ ب.ظ
امام جمعه موقت تهران: جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین بزرگداشت مدرسه اهل بیت(ع) است امام جمعه موقت تهران گفت: جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین در حقیقت بزرگداشت مدرسه اهل بیت(ع) و فراهم آوردن انس، ارتباط، معرفت و محبت فاطمه زهرا(س) و فرزندان او است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی امشب در مراسم رونمایی از پوستر فراخوان جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین که در هتل هما 1 مشهد برگزار شد، گفت: شخصیت خاندان پیامبر اکرم(ص) شخصیت ممتازی در نگاه امت اسلامی است، جایگاه این خاندان، جایگاه برجسته مورد اجماع علما و دانشمندان شیعه و اهل سنت است.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: فخر رازی، دانشمند برجسته و مفسر قرآن کریم در ذیل آیه ۶۱ سوره آل‌عمران در مورد مباهله اشاره می‌کند که پیامبر اکرم هنگامی در میدان مباهله حاضر شدند که حضرت فاطمه زهرا(س)، حسنین و علی ابن ابی‌طالب(ع) آن حضرت را همراهی می‌کردند، بعد می‌گوید «گویا اهل تفسیر و حدیث بر این روایت اجماع دارند که خمسه طیبه در این میدان وارد شدند».

وی افزود: زمخشری ، عالم بزرگ اهل سنت ذیل این آیه شریفه جمله مهمی را نوشته است که «خداوند در این آیه شریفه ابناء و نساء را بر انفس مقدم داشت تا منزلت ویژه آنان را نسبت به پیامبر اکرم(ص) بیان کند و این موضوع محکم ترین دلیل بر فضیلت اصحاب کسا است.»

ابوترابی تاکید کرد: این مجلس و رونمایی از مسابقه پیش رو در حقیقت بزرگداشت مدرسه اهل بیت(ع) و فراهم آوردن انس، ارتباط، معرفت و محبت فاطمه زهرا(س) و فرزندان او است.

خراسان در اظهار ارادت به حضرا زهرا(س) جایگاه ویژه‌ای دارد

در ادامه یکی از اعضای شورای شهر تهران گفت: پیام حضرت زهرا(س) یک پیام جهانی است و تجلیل از این پیام در واقع تجلیل از آن بزرگواری است که همه مردم را مورد خطاب قرار داد، شأن والای ایشان در صلوات خاصه‌ای که مکرر خوانده می‌شود به‌خوبی نمایان است.

احمد مسجد جامعی افزود: در این صلوات هنگامی که می‌خواهد فاطمه(س) را معرفی کند، ایشان در جایگاهی قرار می‌دهد که امامت، نبوت و ولایت همه حول محور ایشان شکل می‌گیرد و پیوند دهنده این ساحت‌های متعالی است.

وی با بیان اینکه خراسان در اظهار ارادت به حضرا زهرا(س) جایگاه ویژه‌ای دارد، اظهار کرد: اگر شعر و هنر را زبان دل مردم بدانیم و بگوییم هنرمند علاوه بر اینکه علایق خودش را منعکس می‌کند، آیینه‌ای است که زمان و جهان خودش را روایت می‌کند، خراسان از این جهت جایگاه ویژه‌ای دارد.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: قدیمی‌ترین شعر در مدح حضرت زهرا(س) از ابوعبدالله رودکی سمرقندی، پدر شعر فارسی است.

رونمایی از آثار برجسته خط و خوشنویسی در زمینه حضرت زهرا(س)

در ادامه مراسم مؤسس جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین گفت: مؤسسه فرهنگی هنری یاس یاسین در 10 سال گذشته آثاری را از مفاخر ایران در رابطه با حضرت زهرا(س) جمع‌آوری کرده است و این آثار در سال گذشته در شام ولادت حضرت زهرا(س) رونمایی شد، این کار همچنان ادامه دارد و امیدواریم نتیجه این حرکت منجر به یک کار بین‌المللی شود.

مقداد صالحی افزود: از سال گذشته به دلیل استقبال گسترده اساتید و هنرمندان برجسته خط و خوشنویسی به این نتیجه رسیدیم که در قالب یک جایزه بین‌المللی این مراسم را هر سال برگزار کنیم و در قالب این جایزه کتابت اسماء مقدس حضرت صدیقه طاهره(س) و مفاهیمی که مرتبط با این حضرت هست را داشته باشیم تا جمع بیشتری در این جشنواره شرکت کنند.

وی ادامه داد: امسال نخستین فراخوان این جشنواره است و در سال آینده در شام ولادت حضرت زهرا(س) نیز مراسم اهدای جوایز این فراخوان و فراخوان دوم را خواهیم داشت، تلاش می‌کنیم در هر سال دو رشته خط را به رقابت بگذاریم که امسال رشته‌های نستعلیق و نسخ را در زمینه کتابت و قطعه‌نویسی خواهیم داشت و در انتها جمع این آثار به یک موزه تخصصی تبدیل می‌شود.

مدیر موسسه میراث یاس یاسین اظهار کرد: به‌دلیل اینکه این رقابت در سطح اساتید نباشد و هنرجویان نیز در آن شرکت‌ کنند، 18 هدیه را به نیت سن حضرت صدیقه طاهره(س) به 18 نفر که از نظر داوران رتبه‌ای نمی‌آورند اما استعدادهای درخشانی هستند که امکان رشد و پیشرفت را دارند، هدیه می‌کنیم.

صالحی با بیان اینکه تمام سعی‌مان را کردیم که از برجسته‌ترین اساتید داخلی و خارجی در زمینه داوری استفاده کنیم، بیان کرد: امیدواریم که کتابت و نگارش نسبت به مفاهیم فاطمی در سطح کشور و بین‌المللی بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: تابلوهای بسیار خوبی را از سال گذشته در زمینه خط و خوشنویسی با موضوع مفاهیم فاطمی جمع‌آوری کرده‌ایم که امشب از آن‌ها رونمایی می‌کنیم.

گفتنی است؛ در این مراسم از تقویم سال 1398 که مزین به آثار اساتید بزرگ خوشنویسی با موضوع حضرت زهرا(س) بود، رونمایی شد.

این مراسم با حضور هنرمندان و اساتید پیشکسوت ملی و بین‌المللی از کشورهای جهان اسلام از جمله ترکیه، عراق، سوریه، بحرین، امارات و اندونزی برگزار شد.

آخرین مهلت دریافت آثار 11 دی ماه سال 98 و همزمان با ولادت حضرت زینب کبری(س) است و 5 بهمن ماه سال آینده نیز نتایج اعلام می‌شود.

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز 25 بهمن ماه سال 98 و مطابق با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(ع) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ 70051