گروه : استانها
حوزه : خراسان جنوبی
شماره : ۱۳۹۷۱۲۲۱۰۰۱۱۸۳
تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۱ - ۱۱:۱۵ ق.ظ
نوروز مهمان کویرنشینان خراسان جنوبی باشید/۹ بهشت گمشده‌ای در دل کویر/ پیوند شالیزار و نخلستان در «ازمیغان» در گوشه‌ای دورتر از شهر طبس و در میان کویر، روستایی به نام «ازمیغان» قرار دارد که سرسبزی نخلستان‌ها، وجود شالیزارها و جریان دائمی آب، این روستا را به بهشتی در میان کویر تبدیل کرده که هر نگاهی را به سوی خود خیره می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از طبس، روستاها تجلی‌گاه سادگی و بی‌آلایشی بوده و به‌دلیل زیبایی و سنتی بودن محیط حاکم بر روستاها، امروزه گردشگری روستایی در ایران رونق بسیاری یافته و گردشگران بسیاری همه روزه برای بهره‌مندی از جاذبه‌های روستاها به این مکان ها سفر می‌کنند، یکی از روستاهای زیبا روستای ازمیغان شهرستان طبس بوده که به دلیل برخورداری از چشم‌اندازهای زیبای فراوان و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر از مخاطبان بسیاری برخوردار است.

در گوشه‌ای دورتر از شهر طبس و در میان کویر، روستایی به نام «ازمیغان» قرار دارد که در ارتفاع یک‌هزار متری از سطح دریا جا خوش کرده و به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس، از آن یاد می‌شود، سرسبزی نخلستان‌ها، وجود شالیزارها و جریان دائمی آب این روستا را به بهشتی در میان کویر تبدیل کرده که هر نگاهی را به سوی خود خیره می‌کند.

پیوند شالیزار و نخلستان

ازمیغان تنها جایی است که در آن می‌توانید شاهد کشت خرما و برنج در کنار یکدیگر باشید، در این روستا دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک قرار دارد که در یکی خرما به عمل می‌آید و دیگری مناسب کاشت برنج است، قرارگیری روستا در یک دره کم‌عمق و وفور آب در ابتدا تا انتهای این دره باعث شده تا ازمیغان از جغرافیای گرم و خشک ایران فاصله بگیرد و به سبب بیشتر بودن آب نسبت به زمین کشاورزی محل خوبی برای شالیکاری باشد.

درختان نخل این روستا که به‌صورت خودرو و گروهی رشد کرده‌اند، دارای بافت ردیف و منظم نیستند و به صورت گروه‌های چهار یا پنج تایی در کنار یکدیگر قرار دارند، زمین‌های حد فاصل این درختان نخل به‌ صورت پلکانی شکل گرفته‌اند تا از شیب منطقه کاسته و مکانی برای شالیکاری به وجود آید.

طبیعت تماشایی ازمیغان

ازمیغان در دل یک منطقه کویری قرار دارد اما سبزی نخلستان‌ها و شالیزارهایش حال و هوایی متفاوت را در آن ایجاد می‌کند، این روستا به سبب برخورداری از رودخانه‌های دائمی، متفاوت از روستاهای دیگری است که در مناطق کویری به چشم می‌خورند، در اینجا مهم‌ترین عنصر حیات یعنی آب وجود دارد و باعث شده تا از میغان چهره سبز و مرطوبی به خود گیرد.

با قدم زدن در کوچه باغ‌های ازمیغان که سرشار از زیبایی می‌توانید زیبایی‌های بیشتری را در گوشه‌گوشه این روستا کشف کنید، بوی برگ درختان و عطر میوه‌های نوبرانه شوق حضور را در خیابانی که درختانش سر به فلک کشیده‌اند بیشتر می‌کند.

اینجا درختان کهنسال شاخه در شاخه هم تنیده‌اند تا سایه‌ای بر سر مسافران و گردشگران شوند، باد در میان شاخه و برگ درختان می‌وزد و صدای دلنوازی به گوش می‌رسد، سرسبزی کوچه باغ‌ها مناظر بهشتی را در نظر تداعی می‌کند.

در اینجا خشت و گل و خاک با چوب به هم گره خورده‌اند و ازمیغان را روستایی پر نعمت و سرزنده ساخته‌اند. درهای تمام خانه‌های این روستا به روی مهمان باز است، راه رفتن در کوچه پس کوچه‌های روستا و قدم زدن در معابر سنگ‌فرش شده‌ای که برخی با شیبی ملایم امتداد یافته‌اند لذتی بی‌اندازه دارد، دیدار از مزارع و عبور از کنار باغات سرسبزی که در بافت کویری روستا همچون نگین سبزی می‌درخشد، موهبت بسیار ارزشمندی است که روستای ازمیغان به شما می‌دهد.

این روستا به یمن وجود رودخانه همیشه پرآبش چهره‌ای دگرگون از دیگر روستاهای کویری دارد، اینجا باران و ابر و آب دست دوستی با خاک داده‌اند و باغ‌هایش را این‌گونه پر میوه‌ و زمین‌هایش را این‌گونه پر محصول کرده‌اند.

مزار سید محمد بن جعفر طیار

در سمت چپ جاده اصلی به ازمیغان راه خاکی وجود دارد که در ابتدای آن به تابلوی مزار برمی‌خورید، این راه ما را به بقعه متبرک سید محمد ابن جعفر طیار (ع) می‌رساند، بنای این آرامگاه بر روی یک بلندی قرار دارد و مشرف به روستای ازمیغان می‌باشد، مزار اصلی و اولیه این آرامگاه مربوط به زمان ورود اسلام به ایران بوده اما در طول تاریخ بارها تخریب شده و مورد بازسازی قرار گرفته است.

مردم اعتقاد قلبی خاصی به این امامزاده دارند و گفته می‌شود که هر ساله تا 10 هزار نفر برای زیارت و ادای نذر به این منطقه می‌آیند، در کنار این زیارتگاه مزار شهدای ازمیغان قرار دارد که چهار شهید هستند و از احترام خاصی در میان مردم برخوردارند.

از آب‌بازی تا جاذبه‌های روستا

تعجب نکنید! ازمیغان گرچه در دل کویر است اما می‌تواند فضای مناسبی را برای آب‌بازی و شنا و تجربه شیرجه به شما بدهد، اگر خواستید که خستگی پاهایتان در برود می‌توانید آن‌ها را در آب بگذارید تا ماهی‌های کوچک به سراغتان بیایند.

این روستا از نظر پوشش گیاهی یکی از منحصر به‌فردترین مناطق کویری است و در آن خرما، انگور، سیب، پرتقال، نارنگی، نارنج، خرمالو، آلو، زردآلو، شلیل، هلو، گلابی، به، گردو، بادام، خیار، خربزه، هندانه، طالبی، جو، گندم، برنج، انواع سبزیجات، کاج، اکالیپتوس، بیشه، لاله وحشی و گل محمدی یافت می‌شود. شالیزارهای ازمیغان در تابستان به دیدنی‌ترین حالت خود در می‌آیند و بسیار زیبا هستند.

از جاذبه‌های روستایی و باغات تا شالیزارها، نخل‌های به بار نشسته از دامنه‌های ییلاقی تا چشمه‌های گوارا و زلال، از بافت قدیمی با معماری بومی با یادمان‌های تاریخی و فرهنگی همه و همه از مجموعه‌های جذاب برای گردشگران محسوب می‌شود.

 انتهای پیام/69039/ج/ح