گروه : استانها
حوزه : اردبیل
شماره : ۱۳۹۸۰۸۰۲۰۰۰۳۳۶
تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۲ - ۱۲:۲۷ ب.ظ
۴۸ درصد از جمعیت استان تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: تعداد ۶۰۶ هزار نفر در کل استان اردبیل که ۴۸ درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، قادر برجی پیش از ظهر امروز در مراسم بازدید از پروژه‌های عمرانی تأمین اجتماعی استان اردبیل که در سالن کنفرانس بیمارستان سبلان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: تعداد کل افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی استان اردبیل به ۶۰۶ هزار نفر می‌رسد که این میزان ۴۸ درصد از جمعیت کل استان را شامل می‌شود اما امکانات موجود در استان جوابگوی این تعداد از افراد تحت پوشش نبوده به همین دلیل توسعه امکانات موجود در استان اردبیل مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در سال ۹۸، مقدار ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبارات درمانی مستقیم و ۱۸۰ میلیارد تومان دیگر به صورت غیر مستقیم در حوزه درمان استان تجهیز شده است.

افزایش ۲۳ درصدی زایمان طبیعی در استان اردبیل

مدیردرمان سازمان تأمین اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: ضریب اشتغال تخت در استان اردبیل ۸۱ درصد است و در طول سال گذشته تعداد بستری‌ها ۲۴ هزار نفر بوده است که افزایش ۱۴ درصدی نسبت به گذشته داشته و تعداد کل جراحی‌های انجام یافته با ۹ درصد افزایش به ۱۱ هزار جراحی رسیده است و کل زایمان‌ها نیز ۵ هزار مورد بوده که در خصوص زایمان طبیعی افزایش ۲۳ درصدی را شاهد بوده‌ایم.

برجی بیان کرد: کل ویزیت‌های انجام یافته در استان توسط پزشکان متخصص، عمومی و دندانپزشکان یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر بوده که یعنی به نوعی کل افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی استان حداقل دو بار به پزشک مراجعه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۷۵ تخت فعال در استان اردبیل موجود است که تعداد ۲۰۳ تخت در اختیار تأمین اجتماعی است که این تعداد میزان ۹.۷۸ درصد از کل تخت‌های موجود است؛ با توجه به جمعیت افراد تحت پوشش امکانات در سطح پایین‌تری قرار دارند و البته استارت توسعه فضای فیزیکی درمانی استان اردبیل زده شده و اقداماتی در راستای توسعه آن انجام یافته است.

مدیر درمان سازمان تأمین اجتماعی استان اردبیل تصریح کرد: در راستای توسعه فضای فیزیکی و امکانات و تجهیزات درمانی استان اردبیل پروژه‌هایی از قبیل پروژه توسعه اورژانس بیمارستان سبلان از ۵۰۰ مترمربع به ۲ هزار مترمربع با اعتبار ۸۵ میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد و با اجرای آن تعداد تخت‌های اورژانسی از ۸ تخت به ۳۲ تخت اورژانسی افزایش خواهد یافت.

راه‌اندازی بروزترین دستگاه سنگ شکن شمالغرب کشور در اردبیل

برجی ادامه داد: بخش سنگ شکن با اعتبار ۲۷ میلیارد ریال در فضایی به مساحت ۱۵۰ مترمربع انجام یافته که بروزترین دستگاه‌ سنگ شکن شمالغرب کشور بوده و تا به امروز نیز تعداد ۲۰۰ مورد سنگ شکنی در این مرکز انجام یافته است و در کنار آن توسعه درمانگاه عمومی و تخصصی به متراژ ۵ هزار مترمربع با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال از دیگر اقدامات در راستای افزایش امکانات درمانی بوده است.

وی تشریح کرد: بهسازی واحد رادیولوژی و ایجاد بخش ام آر آی بیمارستان سبلان اردبیل که به عنوان تنها دستگاهی است که در برنامه خرید در کل کشور برای بیمارستان‌های ملکی قرار دارد و خرید دستگاه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان و ایجاد بخش با هزینه ۲ میلیارد تومان انجام می‌گیرد.

مدیر درمان سازمان تأمین اجتماعی استان اردبیل عنوان کرد: ایجاد بخش لاندری بیمارستان سبلان اردبیل به عنوان استان پایلوت با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال انجام می‌گیرد و در کنار آن راه‌اندازی اتاق‌های ایزوله بیمارستان سبلان به مساحت ۹۰ مترمربع با اعتبار ۵ میلیارد ریالی اجرا شده است.

حجم مراجعات به مراکز درمانی ۳ برابر ظرفیت موجود در درمانگاه‌ها است

برجی با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام مدیریت درمان سازمان تأمین اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر حجم مراجعات به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی اردبیل سه برابر ظرفیت درمانگاه‌های موجود بوده و در این راستا راه‌اندازی درمانگاه شماره ۲ اردبیل در مجموعه‌ای به مساحت ۵ هزار مترمربع در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: در کنار اجرای طرح‌های توسعه‌ای در مرکز استان اردبیل در سایر شهرستان‌ها نیز پروژه‌های متعددی در حال انجام است که از قبیل آن می‌توان به کلنگ زنی احداث درمانگاه شهرستان گرمی، تعیین تکلیف احداث درمانگاه نمین، راه‌اندازی بلوک زایمان بیمارستان ارس پارس‌آباد با اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی به مساحت ۳۰۰ مترمربع و... اشاره کرد.

انتهای پیام/3463/717