گروه : دفاتر منطقه ای
حوزه : آسیای مرکزی و روسیه
شماره : ۱۳۹۸۰۸۰۳۰۰۰۱۲۱
تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۳ - ۲:۴۶ ب.ظ
اتحادیه اقتصادی اوراسیا و آفریقا سند همکاری امضا کردند موافقنامه همکاری بین اتحادیه اقتصادی اروسیا و اتحادیه آفریقا در قالب کنفرانس بین‌المللی «روسیه- افریقا» به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اتحادیه افریقا در قالب کنفرانس بین‌المللی «روسیه- افریقا» موافقنامه همکاری امضا کردند.

این سند توسط «تیگران سارکیسیان» رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا و «موسی فکی محمد» رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا به امضا رسید.

در این مراسم «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و رؤسای سایر کشورهای افریقایی حضور داشتند.

همچنین طرفین در قالب موافقنامه مذکور خواهان همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، کشاورزی، تجارت، سرمایه گذاری، همگرایی منطقه‌ای و غیره هستند و نقشه راه تقویت تعاملات اقتصادی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کمیسیون اتحادیه افریقا شدند.

پوتین در این کنفرانس اظهار داشت: ما خواستار تقویت همکاری با سازمان‌های افریقایی هستیم که موفقنامه بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کمیسیون اتحادیه افریقا منجر به توسعه روابط تجاری می‌شود.

عملیات برای ایجاد بستر حقوقی برای همکاری‌های اتی بین اوراسیا و افریقا در سال 2016 اغاز و اقدامات در این زمینه ادامه خواهد داشت.

اتحادیه افریقا مؤسسه بین‌المللی 55 عضو فعال را دارد و دارای اختیارات گسترده در بخش همگرایی منطقه‌ای است.

تبادلات تجاری بین اتحادیه اوراسیا و کشورهای افریقایی از سال 2010 برای 2.7 برابر افزایش یافت که تبادلات تجاری در سال 2018 به 21.7 میلیارد دلار رسید.

تعاملات اوراسیا بیشتر با الجزایر، مصر، مراکش، نیجریه و تونس توسعه یافته است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم اکنون از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند.

اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.  

انتهای پیام/ح