گروه : علمی و دانشگاهی
حوزه :
شماره : ۱۳۹۸۰۸۲۹۰۰۰۷۷۱
تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۴:۳۲ ب.ظ
جهرمی: کاهش 90 درصدی سطح تراکنش کسب وکارها/ شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع کامل اینترنت نیست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکلات محدودیت اینترنت گفت: برخی از کسب و کارهای مجازی تا 90 درصد کاهش سطح تراکنش داشته اند و دانشگاهیان در جستجوی منابع درسی و تحقیقاتی دچار مشکل شده اند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد پیرامون محدودیت اینترنت توضیح داد.

 وی تأکید کرد: به خاطر سوء استفاده‌هایی که رخ داد شورای امنیت کشور تشخیص داد، محدودیت هایی در اینترنت بین الملل اعمال شود که این موضوع  به اپراتورها ابلاغ شد. البته  شورای امنیت دغدغه مشکلات ناشی از این محدودیت ها را دارد و ما هم به طور مستمر گزارش شکایت های مردم و پیگیری های نمایندگان مجلس در این خصوص را به شورا منعکس می کنیم.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: من در خصوص وصل شدن دوباره اینترنت برآورد زمانی ندارم اما این امیدواری وجود دارد که هر چه سریعتر مشکلات برطرف شود و به نظر من  اینترنت به زودی وصل خواهد شد.  زندگی امروز مردم به فضای مجازی وابسته است. به عنوان مثال امروزه حدود ۲.۳ میلیون نفر راننده در تاکسی های اینترنتی مشغول به کار هستند. در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون ایرانی از تاکسی های اینترنتی استفاده می کنند. ما هم بر این اساس زیرساخت شبکه ملی اطلاعات را به شکلی طراحی و برنامه ریزی کردیم که فعالیت های اینترنتی داخلی وابسته به اینترنت بین الملل نباشد تا زیان مردم به کمترین میزان خود برسد.

وی گفت: مثلا همین مسیریاب های داخلی کاملا وابسته به نقشه هستند، در سال های اخیر توانسته اند به خوبی فعالیت و با نمونه های مشابه خارجی خود رقابت نمایند و امروز هم پاسخگوی نیاز کاربران هستند.البته ضعف هایی هم وجود دارد. به عنوان مثال در خصوص موتور جستجو باید بپذیریم که دستاوردهای ما در این حوزه از آنچه پیش بینی می کردیم و گزارش شده بود عقب تر است و ما در این حوزه باید توجه و سرمایه گذاری بیشتری انجام بدهیم.

وزیرارتباطات اضافه کرد: ما همه تلاشمان را کرده ایم که صاحبان کسب و کارهای مجازی در شرایط حاضر زیان نبینند. اما می دانم که برخی از این کسب و کارها تا 90 درصد کاهش سطح تراکنش داشته اند. دانشگاهیان در جستجوی منابع درسی و تحقیقاتی دچار مشکل شده اند. عده ای از کسب و کارهایی که به اینترنت بین الملل متصلند معطل مانده اند.

وی گفت: دیروز خانمی با وزارتخانه تماس گرفته بود و اظهار می کرد که برای شرکت در یک آزمون در یکی از کشورها سه چهار هزار یورو هزینه کرده و حالا برای پیگیری نتیجه آزمون نیازمند دسترسی به ایمیل است و اظهار می کرد که زمان و زحمت و پولی که برای این کار صرف کرده در حال از بین رفتن است.

جهرمی ادامه داد: می دانم که مسؤولان ذیربط خودشان از محدودیت های فعلی ناراضی اند و من شخصا به صورت مستمر در حال پیگیری هستم که با صلاح دید مراجع امنیتی و شورای امنیت کشور بتوانیم ارتباطات را مثل قبل برقرار کنیم. اما باید قبول کنیم که امنیت فاکتور بسیار مهمی است که در صورت فقدان آن، هیچ فعالیتی در کشور قابل انجام نیست. در این شرایط که عده ای دنبال سوءاستفاده بودند و ممکن بود به امنیت کشور خدشه وارد کنند، بایستی ملاحظات دستگاه های امنیتی را مدنظر قرارد داد.

وی درپایان خاطر نشان کرد: اینکه عده ای تصور کنند راه اندازی شبکه ملی اطلاعات مساوی است با قطع کامل اینترنت و قطع ارتباط با شبکه جهانی اینترنت، تصوری اشتباه و مغایر با مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اصول عقلانی است. هیچ کس موافق نیست که ما خودمان را از داده های موجود در شبکه جهانی اینترنت محروم کنیم و در عین حال نتوانیم گفتمان انقلاب اسلامی را مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حضور جریان ساز در جهان، در سطح اینترنت جهانی منتشر نکنیم.

انتهای پیام/