گروه : ویژه نامه ها
حوزه : بازار
شماره : ۱۳۹۸۱۰۲۱۰۰۰۸۶۳
تاریخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۵:۲۳ ب.ظ
در خرید اسپیکر به چه معیار هایی باید توجه کرد؟ در هر سیستم صوتی کیفیت نهایی صدا به اسپیکر و یا بلندگوی سیستم بستگی دارد. در هر سیستم صوتی، مادامی که اسپیکر کیفیت نداشته باشد، کل سیستم صوتی نیز به چشم نمی آید. امروزه اسپیکرها در انواع طرح ها و اندازه های گوناگون و متنوع تولید شده اند که متناسب با نیاز خریداران است.

با گسترش فناوری، نسل اسپیکرها نیز به سرعت عوض شد و اسپیکرها دیگر وسیله ای جهت بالا بردن میزان صدا نبودند، بلکه امروزه افزایش کیفیت تجربه شنیداری نیز جزئی از اصول بسیار مهم شرکت ها به شمار می آید. بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا صدایی با کیفیت مشابه سالن سینما و یا کنسرت در منزل خود داشته باشند. به همین منظور اسپیکرهایی بسیار با کیفیت طراحی شده تا حسی مشابه سالن های حرفه ای به خریداران خود هدیه دهند.

اسپیکرهایی که مناسب منازل هستند به اسپیکرهای خانگی معروفند که خود به دو دسته اسپیکرهای ایستاده و کتابخانه ای طبقه بندی می شوند. اسپیکرهای ایستاده همان طور که از اسم آن ها پیدا است، مناسب فضای منزل و طبق دکوراسیون منازل طراحی شده اند و می بایست در عین ظرافت حداکثر کیفیت صدا را داشته باشند. اسپیکرهای کتابخانه ای نیز به اسپیکرهای کوچکی می گویند که بر قفسه کتاب و یا مکان هایی به این شکل قرار می گیرند و از لحاظ ظاهری بسیار کوچک تر از اسپیکرهای ایستاده هستند. طراحی اسپیکرها به گونه ای است که از طریق بلوتوث نیز می توان به دستگاه های پخش صدا وصل شد و با کیفیت بیشتری فیلم دید و یا به موسیقی گوش کرد.

استفاده از تکنولوژی صدای استریو، اسپیکرهای ایستاده را به انتخابی محبوب در بین خریداران تبدیل کرده، به خصوص ووفر اسپیکر ایستاده از صداهای با فرکانس کم و پایین نیز حمایت کرده و وضوح صدای قدرتمندتری را ایجاد می کند. کیفیت و قدرت اسپیکرهای ایستاده به حدی است که می توان خانه شما را به یک سالن سینما تبدیل کند.

از سویی دیگر بسیاری از خریداران به دنبال خرید اسپیکرهای کتابخانه ای و یا رومیزی هستند. بلندگوهای رومیزی بیش از همه انتخاب گیمرها و افرادی است که با موسیقی سر و کار دارند. یکی از مهم ترین معیار های خرید اسپیکرهای رومیزی علاوه بر وضوح و کیفیت صدا، کوچک و جمع و جور بودن آن ها است؛ چراکه یکی از اصلی ترین مشکلات گیمرها مشکل کمبود فضا است. بنابراین اندازه بلندگوهای رو میزی مساله ای مهم برای آن به شمار می رود. بلندگوهای رومیزی را نیز می توان از طریق کابل و یا بلوتوث به دستگاه های پخش صدا متصل کرد.

علاوه بر نوع طراحی، کیفیت و قدرت صدا و اندازه اسپیکرها، قیمت آن ها نیز مساله ای مهم در انتخاب خریداران است. برخی از کمپانی های سازنده از برند های لوکس هستند و به طبع آن محصولاتی که تولید می کنند نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردار است. اما برخی دیگر به تولید محصولات با کیفیت با قیمتی مناسب تر اقدام می کنند.

از سویی دیگر، تنوع مدل اسپیکرها به حدی زیاد است که برخی از کاربران در انتخاب آن ها گمراه می شوند. به همین دلیل بسیاری از سایت های اینترنتی نظیر یونید اقدام به معرفی و خرید و فروش اسپیکرها می کنند. این سایت ها و فروشگاه های آنلاین، مطالب متنوعی از مشخصات این محصولات ارائه می دهند به طوری که کاربران تنها با چند دقیقه مطالعه می توانند بهترین بلندگوی مورد نیاز خود را پیدا و سپس خریداری کنند.

اما نحوه خرید اسپیکرها، ضمانت اصل بودن کالا و خدمات پس از فروش این محصولات، همگی سوال هایی است که مداوما ذهن خریداران آنلاین را به خود درگیر کرده است. پاسخ این قبیل سوالات، در اختیار فروشگاه های آنلاین معتبر مانند یونید است. وب سایت و اپلیکیشن یونید این فرصت را در اختیار خریداران می گذارد تا با مقایسه قیمت و کیفیت کالا و خدمات فروشندگان در اسرع وقت، اسپیکرهای مورد نظر خود را خریداری کرده و نگران اصالت کالا و امنیت پرداخت خود نباشند.