گروه : اجتماعی
حوزه : شهری
شماره : ۱۳۹۹۰۱۱۷۰۰۰۲۱۸
تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۷ - ۱۰:۵۳ ق.ظ
هزینه نگهداشت پایتخت هر ماه 1100 میلیارد تومان است عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه هزینه‌های نگهداشت پایتخت هر ماه 1100 میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد، گفت: تسریع در اصلاح ساختار شهرداری ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، حسن رسولی در دویست و ششمین جلسه شورای شهر تهران درباره بیماری کرونا و شیوع آن در پایتخت اظهار داشت: برخلاف آنچه بارها از سوی برخی از مقامات ارشد کشور بیان شده، مبنی بر اینکه به زودی مصیبت کرونا به پایان می‌رسد ولی به نظرم نیمه اول امسال دوره بحران کرونا است.

وی افزود: مدیریت شهری تهران از ابتدا در مرکز مقابله با کرونا بوده و باید برای گذر کم آسیب از این شرایط خود را مسئولانه و با ابتکار عمل تجهیز کنیم و شرایطی را فراهم سازیم که بحران کرونا با این ابتکار عمل به صورت کم هزینه سپری شود.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد:‌نقش ما در مدیریت بحران امدادی است اما در تامین خدمات شهری و اداره شهر وظیفه منحصر به فرد و قانونی داریم.در این راستا اعمال مدیریت به ویژه در بخش تامین و تخصیص مالی درآمد و هزینه‌های جاری اهمیت ویژه‌ای دارد.

رسولی با اشاره به اینکه تحقق درآمدهای نقدی و غیرنقدی بودجه سال 98 بدون احتساب متمم تقریبا 95 درصد است گفت: عدم قطعیت اوضاع جاری شرایطی را ایجاد می‌کند و ما شاهد این موضوع خواهیم بود که تا سه برابر عدم تحقق درآمدی حداقل در 6 ماهه اول امسال خواهیم داشت. و این سیر نزولی در حالی ادامه می‌یابد که هزینه اداره شهر حداقل تحت تاثیر تورم حدود 40 درصد بیشتر می‌شود.

وی بیان داشت« شهرداری برخلاف سایر دستگاه‌های اجرایی با اتکا به مدل اقتصاد بنگاهی امرار معاش می‌کند و هیچ مساعدت مالی از سوی منابع مالی عمومی و دولتی متوجه بلدیه نیست. 

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: واقع گرایی حوزه مدیریت شهری در پایتخت و انتخاب و اعمال سیاست ریاضت اقتصادی و کاستن از هزینه‌های غیرقابل اجتناب ضرورت دارد همچنین باید بیان صریح و دقیق تنگناها و محدودیت‌ها اعلام شود.

رسولی خاطرنشان کرد: اقدام شهردار به مطالبه و وصول شهرداری از انتظارات صد هزار میلیاردی مصوب مدیریت بحران کرونا و رایزنی گزارش دهی کارآمدی شهرداری با رئیس قوه قضائیه و تقاضا از ایشان جهت کمک به حل معضل 17 هزار حکم صادره ضرورت دارد.

وی  گفت: ورود شجاعانه شهردار به موضوع پروژه‌های مشارکتی و اقدام به مولد سازی دارایی‌های راکد شهرداری همچنین زمینه سازی انتشار اوراق مشارکت شهری دوره کرونا و کوچک سازی حد و اندازه شهرداری همچنین تسریع در اصلاح ساختار باید مدنظر باشد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر کمیسیون برنامه و بودجه در شورا با حناچی  جهت برون رفت از وضعیت پیش آمده برنامه‌هایی را داشته است، گفت: نباید فراموش کنیم که فقط برای تامین هزینه‌های ضروری نگهداشت شهر ماهیانه هزار و صد میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است.

انتهای پیام/