گروه : استانها
حوزه : آذربایجان غربی
شماره : ۱۳۹۹۰۱۱۷۰۰۰۶۸۵
تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۱۷ - ۲:۵۶ ب.ظ
درخواست رد طرح ادغام دانشگاه فرهنگیان توسط هیئت اندیشه ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان‌غربی از شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای هیئت اندیشه ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان‌غربی طی نامه‌ای از وزیر آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی، عدم ادغام دانشگاه فرهنگیان با دانشگاه پیام نور را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، اعضای هیئت اندیشه‌ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان غربی از وزیر آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درخواست عدم ادغام دانشگاه فرهنگیان با دانشگاه پیام نور طی نامه‌ای تقدیر کردند.

در بخشی از این نامه خطاب به رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، آمده است: نظر به مطرح‌شدن بحث ادغام دانشگاه فرهنگیان با دانشگاه پیام نور به استحضار می‌رساند همان‌گونه که مستحضرید دانشگاه فرهنگیان همچون صدف، دانشجو معلم را در دل خود پرورش می‌دهد و این دانشگاه تا به آنجا مورد عنایت رهبر معظم انقلاب هستند که ایشان می‌فرمایند "دانشگاه فرهنگیان با همه دانشگاه‌های دیگر فرق دارد، به این دانشگاه باید بیشتر اهمیت داد، امتیاز تولید مختص این دانشگاه است".

در بخش دیگری از این نامه طرح ادغام دانشگاه فرهنگیان مورد توجه قرار گرفته و اعلام شده است: این طرح مانند ممنوعیت اعمال سوابق تحصیلی فرهنگیان بیش از یکبار، کاری بس اشتباه است، چراکه با مدنظر قرار دادن یک هدف آنهم صرفه‌جویی در بودجه و هزینه صدمه بزرگی با ساحت تعلیم و تربیت است.

در بخشی از این نامه سوالی مبنی بر اینکه، صرفه‌جویی به چه قیمتی و از کدامین راه انجام می‌شود؟، پرسیده شده است: مگر می‌شود به معلمی که متولی آموزش است گفت دانش خود را به‌روز نکند؟! اینک نیز با رویکرد کیفی سازی و نبود امکانات دانشگاه فرهنگیان را با دانشگاهی ادغام می‌کنند که روح حاکم بر آن با روح دانشگاه فرهنگیان کاملاً متفاوت است.

هیئت اندیشه ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان غربی در این نامه به شیوه آموزش دانشگاه پیام نور در 30 سال گذشته اشاره و اعلام کرده است: دانشگاه پیام نور به‌صورت آموزش باز، از راه دور، نیمه‌حضوری بوده و شیوه تحصیل دانشجویان و تدریس اساتید به گونه متفاوت با دانشگاه فرهنگیان بوده و کاملاً مبرهن است که دانشگاه فرهنگیان برای تداوم مأموریت خود مشکلاتی دارد، اما تربیتِ معلم، اصولی دارد که در حال حاضر تصمیم ادغام، چاره آن نیست و نیازی نیست که این دانشگاه را با چالش‌های جدید و متعدد دیگری درگیر کرد که سالها نتواند در اقصا نقاط کشور به دلیل مالکیت املاک و تقسیم میز مدیریت مأموریت خود را پیگیری کنند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: باور وزیر آموزش‌وپرورش بر این است که بار تحول نظام تعلیم و تربیت و اجرای دقیق سند تحول بنیادین بر عهده دانشگاه فرهنگیان است، قلب آموزش‌وپرورش در دانشگاه فرهنگیان می‌تپد و ...، حال انتظار است که آقای وزیر برای افزایش اعتبار دانشگاه فرهنگیان و به‌عنوان متولی دانشگاه فرهنگیان، مدافع این دانشگاه باشند تا حال دانشگاه فرهنگیان بیش‌ازپیش بهبود یافته و فعالیت بهتر از سال‌های گذشته داشته باشد.

در این نامه از شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز درخواست شده تا با امعان نظر، اجازه دهند دانشجو معلمان را در سایه همین دانشگاه فرهنگیان تربیت کنیم، اما انتظار است که یکبار برای همیشه تکلیف دانشگاه فرهنگیان را در بحث دو متولی بودن ( وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت آموزش عالی) مشخص کند.

در پایان این نامه آمده است: هیئت اندیشه‌ورز  بسیج فرهنگیان آذربایجان غربی با الهام از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد روحیه مطالبه گری در جامعه، ضمن اعلام آمادگی برای همکاری همه‌جانبه، خواستار حذف طرح ادغام دانشگاه فرهنگیان بوده و نیز درخواست عنایت خاص برای تقویت این دانشگاه دارد تا شاهد موفقیت روزافزون در دانشگاه باشیم و امید آن داریم با سعه صدر و امعان نظر نسبت به رفع دغدغه‌های همکاران فرهنگی استان اقدام کرده تا در آستانه چهل و یکمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی، موجبات رضایت بیش‌ازپیش مردم قدرشناس ایران اسلامی و همکاران استان باشیم.

انتهای پیام/