گروه : اقتصادی
حوزه : صنعت ، تجارت ، بازرگانی
شماره : ۱۳۹۹۰۱۱۹۰۰۱۰۶۴
تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۹:۵۳ ق.ظ
فارس من| خودروسازان هم برای اجرا نکردن استاندارد یورو5 به جهانگیری نامه نوشتند بعد ازنامه نگاری وزیر صنعت با معاون اول رئیس جمهور برای لغو الزام خودروسازان به تولید خودرو با استاندارد یورو5، این بار مدیران ایران خودرو و سایپا نیز برای لغو این الزام قانونی با جهانگیری مکاتبه کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نوزدهم اسفند سال گذشته رضا رحمانی وزیر صنعت در نامه ای به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از وی خواست تا الزام خودروسازان به تولید خودرو با استاندارد یورو 5 لغو و به 6 ماه پس از رفع تحریم های صنعت خودرو موکول شود. حال در شرایطی که جهانگیری هنوز پاسخی به این در خواست وزیر صنعت نداده است، این بار مدیران ایران خودرو و سایپا در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور سه درخواست را مطرح کرده اند که اولین آنها لغو مصوبه الزام خودروسازان به تولید خودرو با استاندارد یورو5 از ابتدای سال جاری و موکول شدن اجرای آن به 6 ماه پس از لغو تحریم های صنعت خودرو است.

مقیمی و سلیمانی مدیران عامل ایران خودرو و سایپا دلیل این درخواست خود را هزینه بالای تامین و تولید کاتالیست و همچنین عدم تولید و توزیع سوخت یورو 5 عنوان کرده اند.

افزایش تخصیص ارز از سیستم بانک مرکزی به خودروسازان و همچنین تسهیل واردات قطعات به ویژه از چین همزمان با شیوع ویروس کرونا از دیگر خواسته های خودروسازان از معاون اول رئیس جمهور است.

رحمانی وزیر صنعت نیز در نامه خود به جهانگیری، دلیل درخواست لغو اجرای استاندارد یورو 5 را افزایش قیمت تمام شده تولید خودرو عنوان کرده بود. این در حالی است که به گفته مدیران صنعت خودرو و قطعه سازی، تولید با استاندارد یورو5 باعث افزایش قیمت خودرو نمی‌شود.

فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران خودرو که حالا در نامه به جهانگیری، به افزایش قیمت تمام شده تولید خودرو با اجرای استاندارد یورو 5 اشاره کرده است، اواخر سال گذشته در مراسم رونمایی از محصولات یورو۵ این شرکت، تاکید کرده بود: ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها و تولید با استاندارد یورو5 افزایش قیمتی را در پی نخواهد داشت.

مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان نیز در این مورد گفته بود: برخلاف صنایع دیگر که ممکن است، تغییرات در آنها با افزایش قیمت همراه باشد، اما ارتقای پیشرانه این خودروها منجر به گران‌شدن خودرو نمی‌شود.

* اذعان قطعه سازان و خودروسازان به عدم افزایش قیمت خودرو

علاوه بر مدیرعامل ایران خودرو و دبیر انجمن قطعه سازان، حبیب هاشمی‌فرد، عضو انجمن قطعه‌سازان که تولیدکننده قطعات با استاندارد یورو 5 است، نیز در این مورد با تشریح جزئیات ارتقاء استاندارد خودروهای داخلی به یورو 5 گفته بود:‌ بابت این ارتقاء هیچ افزایش قیمتی در قطعات تحویلی به خودروسازان نداشته‌ایم.

به گفته وی، این تغییرات طوری صورت گرفته که قیمت هیچ یک از قطعات خودرو بابت آن تغییر نمی‌کند و ما نیز هیچ افزایش قیمتی بابت ارائه سیستم کنترل موتور با استاندارد یورو 5 به خودروسازان نداشته‌ایم.

وی گفته بود: ایران‌ خودرو این شرط را برای ما گذشته بود که استاندارد خودروها از یورو 4 به یورو 5 طوری تغییر کند که هیچ قطعه‌ای در خودرو نیاز به تغییر نداشته باشد و همه قطعات با نرم‌افزار جدید و کالیبراسیون جدید همخوانی پیدا کنند، در این مورد حتی کاتالیست خودروها نیز ثابت بوده است.

هاشمی فرد ادامه می‌دهد: به گفته هاشمی‌فرد، تفاوت خودروهای دارای استاندارد یورو 5 با خودروهای دارای استاندارد یورو 4 در کم بودن مصرف سوخت خودرو و همچنین پایین بودن سطح آلاینده‌های زیست‌محیطی است.

* بازی مرغ و تخم مرغ خودروسازان و وزارت نفت

وزیر صنعت و مدیران ایران خودرو و سایپا در حالی در نامه خود به جهانگیری، عدم امکان تولید و توزیع سوخت یورو 5 را عاملی برای تخریب کاتالیزور خودروها عنوان کرده اند که مسئولان وزارت نفت از برنامه‌ریزی برای تولید بنزین با استاندارد یورو5 خبر داده‌اند.

وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد اخیراً در این مورد در پاسخ به این سؤال فارس که به گفته خودروسازان، نبود بنزین یورو 5 باعث آسیب دیدن خودرو و کاتالیست آن می‌شود، گفته بود: این‌طور نیست، این همان داستان مرغ و تخم‌مرغ است که بین خودروسازان و وزارت نفت تکرار می‌شود، زیرا خودروسازان مدعی معیوب شدن خودرو در اثر استفاده از بنزین یورو 4 در خودروی یورو 5 هستند و در عین حال، وزارت نفت نیز معتقد است، استفاده از بنزین یورو 5 در خودروی یورو 4 باعث اتلاف منابع انرژی می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست مُصر بر اجرای استاندارد یورو ۵ در تولید خودروها است، گفته بود: این موضوع، مصوبه دولت است و سازمان محیط زیست نیز بر آن تاکید دارد. سازمان استاندارد هم مصر است و خودروسازان باید آن را اجرا کنند.

در هر حال، به گفته کارشناسان صنعت خودرو و محیط زیست، ارتقاء استاندارد تولید خودرو نقش بسیار مهمی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا و کیفیت خودروها دارد و در این شرایط درخواست بالاترین مقام وزارت صنعت و مدیران دو شرکت بزرگ خودروساز از دولت برای تعویق طولانی مدت در اجرای مصوبات دولتی ارتقاء استانداردها اقدامی تعجب برانگیز است.

به گزارش فارس، پیش از این مخاطبان فارس من نیز با ثبت سوژه‌ای در این باره خواهان پیگیری فارس شده بودند.

انتهای پیام/