گروه : بین الملل
حوزه : آفریقا
شماره : ۱۳۹۹۰۱۲۰۰۰۰۱۹۱
تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۱۰:۱۴ ق.ظ
سازمان ملل بمباران بیمارستان مبتلایان به کرونا در لیبی را محکوم کرد سازمان ملل متحد حمله نیروهای تحت امر ژنرال «خلیفه حفتر» به بیمارستان محل بستری بیماران مبتلا به کرونا در جنوب طرابلس پایتخت لیبی را محکوم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» بمباران بیمارستان «الخضراء» در طرابلس را محکوم کرد.

گوترش ضمن محکوم کردن استمرار حملات به مراکز بیمارستانی و کادر درمانی تأکید کرد که حمله به کادر درمانی می‌تواند یک جنایت جنگی باشد.

طبق گزارش شبکه الجزیره، «یعقوب الحلو» هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور کمک‌های انساندوستانه در لیبی و «یانس لارکیه» سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد نیز روز سه‌شنبه(دیروز) حمله موشکی نیروهای حفتر به بیمارستان بیماران کرونایی در طرابلس را محکوم کردند.

نیروهای تحت امر خلیفه حفتر روز دوشنبه بیمارستان «الخضراء» ویژه درمان بیماران مبتلا به کرونا در منطقه ابوسلیم در جنوب طرابلس را هدف قرار دادند.

نیروهای شرق لیبی موسوم به «ارتش ملی لیبی» تحت امر ژنرال حفتر از یک سال قبل حملات خود به طرابلس به بهانه آزادسازی این شهر از تروریست‌ها را آغاز کرده و قصد تصرف این شهر را دارند اما با مقاومت نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» مواجه شده و هنوز موفق به نفوذ به این شهر نشده‌اند.

الحلو با اشاره به اینکه از این حمله شوکه شده است، گفت: در حالی‌ که مردم در لیبی به یک خانه امن و نظام سلامت نیاز دارند، این بیمارستان هدف حمله قرار گرفت که نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین‌المللی است.

وی بر مخالفت خود با هر گونه حمله آن هم در شرایطی که سازمان‌های بهداشتی و کادر پزشکی در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، تأکید کرد.

او افزود که ۲۷ مرکز درمانی در نتیجه حملات و درگیری در ماه مارس گذشته در لیبی خسارت دیده و از این تعداد ۱۴ مرکز به طول کامل تعطیل شده‌اند و ۲۳ مرکز نیز در معرض تعطیلی قرار دارند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در لیبی به ۱۹ نفر رسیده است.

پیشتر هیأت سازمان ملل در لیبی همه طرف‌های درگیر در این کشور را به توقف عملیات نظامی و اجرای آتش‌بس انسانی با هدف مهیا کردن زمینه مبارزه با ویروس کرونا، فراخوانده بود.

انتهای پیام/م