گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۳۹۹۰۱۳۰۰۰۰۷۲۱
تاریخ : ۱۳۹۹/۱/۳۰ - ۳:۳۱ ب.ظ
تصاویر | تجمع هزاران آمریکایی علیه فرمانداران ایالتی به دعوت ترامپ روز جمعه در دست‌کم 4 ایالت آمریکا و به دعوت ترامپ تظاهراتی علیه مقررات محدودکننده که از سوی فرمانداران محلی وضع شده است برگزار شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در یکی از تظاهراتی که علیه مقررات محدودکننده در آمریکا که در پی شیوع کرونا برقرار شده‌اند، برگزار شد حدود ۱۰۰ معترض در ساحل «هانتینگتون» در ایالت کالیفرنیا تجمع کردند و خواستار پایان قرنطینه شدند.

پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارش داد در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا هم ده‌ها نفر با در دست داشتن عکسهای ترامپ خواستار بازگشایی این ایالت شدند. در مرکز ایالت کنتاکی و همچنین در ایالت مینه‌سوتا هم تجمعاتی برگزار شد.

دونالد ترامپ روز جمعه از هوادارانش خواست سه ایالتی که به دست دموکراتها اداره می‌شوند را آزاد کنند، درخواستی که به روشنی کسانی را که مخالف محدودیتهای تردد و اجبار به خانه ماندن بودند، به اعتراض بیشتر تشویق کرد.

یک روز بعد از آن که ترامپ دستورالعمل خود برای بازگشایی اقتصاد فلج شده آمریکا را اعلام کرد، در توئیتر با کلماتی که این روزها هوادارانش برای نشان دادن اعتراض خود به محدودیتها از آنها استفاده می‌کنند، نوشت: «میشیگان را آزاد کنید!»، «ویرجینیا را آزاد کنید!» و «مینه‌سوتا را آزاد کنید!».

او همچنین در رشته‌توئیتی به «آندرو کوومو» فرماندار ایالت نیویورک به دلیل انتقاد از عملکرد دولت فدرال در مقابله با کرونا تاخت. ترامپ نوشت: «فرماندار کوومو باید زمان بیشتری را صرف کار انجام دادن و زمان کمتری را برای شکوه کردن سپری کند. از این خارج شوید و کار انجام دهید. حرف زدن را متوقف کنید.»

ترامپ در واکنش به تقاضای فرماندارها برای دریافت کمک از واشنگتن به منظور انجام آزمایشهای تشخیصی بیشتر، این وظیفه را به گردن آنها انداخت و نوشت: ایالتها باید روند آزمایش‌گیری را تسریع کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون بارها برای بازگشایی هر چه سریعتر فعالیتهای اقتصادی ابراز تمایل و در روزهای گذشته ادعا کرده که او برای انجام این کار اختیار تام دارد، گرچه قرنطینه و محدودیتها از سوی فرمانداران ایالتها و مقامات محلی برقرار شده و نه واشنگتن.

فرماندار واشنگتن، «جِی اینسلی»، روز جمعه درباره توئیت ترامپ در خصوص آزادسازی ایالتها گفت این پیام جان هزاران آمریکایی را در معرض خظر ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌دهد.

اینسلی در بیانیه‌ای اعلام کرد ترامپ مردم را به انجام اقدامات غیرقانونی و خطرناک تشویق می‌کند. او همچنین گفت که یاوه‌گویی ترامپ و درخواستش از مردم برای آزاد کردن ایالتها ممکن است به خشونت ختم بشود.

فرماندار واشنگتن در ادامه انتقاد از ترامپ، گفت وی با این وجود که از واقعی و مرگبار بودن تهدید ویروس کرونا آگاه است، در حال ایجاد شورش داخلی و دروغ‌پراکنی است.

واشنگتن اولین مورد ابتلا به کرونا را در ماه ژانویه ثبت کرد. همچنین اولین گروه تلفات این بیماری در این ایالت در همین ماه در یک خانه سالمندان گزارش شد. تاکنون آزمایش کرونای ۱۱ هزار و ۱۵۰ نفر در واشنگتن مثبت اعلام شده و ۵۸۰ نفر جان باخته‌اند.

آمریکا همچنان با ۷۱۰ هزار و ۲۱ مبتلا و ۳۷ هزار و ۱۵۸ قربانی در میان سایر کشورهای درگیر با ویروس کرونا در جایگاه نخست قرار دارد. بعد از آمریکا، اسپانیا با ۱۹۰ هزار و ۸۳۹ ابتلا در جایگاه دوم جدول کشورهای کرونازده قرار گرفته است.

خبرگزاری اسپوتنیک بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه «جانز هاپکینز» گزارش داد حدود ۳۲ هزار مورد جدید ابتلا و ۳ هزار و ۸۵۷ فوت در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/م