گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۰۳۰۳۰۰۰۶۱۳
تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۳ - ۴:۱۲ ب.ظ
سیدافقهی: رژیم صهیونیستی مجبور شد ذخیره استراتژیک روابط پنهانش را رو کند تحلیلگر مسائل غرب آسیا با تشریح وضعیت بسیار شکننده رژیم صهیونیستی در داخل و خارج از سرزمین‌های اشغالی گفت: این رژیم به وضعیتی رسیده که مجبور شده ذخیره استراتژیک روابط پنهان خود با کشورهای حوزه خلیج فارس را رو کند.

سیدهادی سیدافقهی تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس و اینکه ویروس صهیونیسم ریشه کن می‌شود، با بیان اینکه وضعیت رژیم صهیونیستی وضعیت مطلوبی نیست، اظهار داشت: چون در حال حاضر در داخل این رژیم با چند بحران مواجه است.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: بحران فراگیر، الان بحران سیاسی است، قبلا نتانیاهو نخست وزیر رژیم کودک‌کش صهیونیستی یک اشراف و تسلط کامل بر صحنه سیاسی داشت، ولذا به راحتی می‌توانست از مردم رای بگیرد و دولت و کابینه خودش را به کنست ببرد و رای اعتماد بگیرد.

*دوپینگ‌های ترامپ برای نتانیاهو

وی یادآور شد: در یک سال اخیر شاهد عقب نشینی نفوذ سیاسی نتانیاهو هستیم و علیرغم دوپینگ‌هایی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا به نتانیاهو تزریق می‌کند از جمله معامله قرن را مطرح کرد و عملیات تروریستی ناجوانمردانه‌ای ترامپ علیه سردار بزرگوار حاج قاسم سلیمانی انجام داد و به نتانیاهو هدیه کرد، با وجود این اقدامات نتانیاهو نتوانست جایگاه قبلی خود را به دست بیاورد و یک رقیب سرسخت به نام «بنی گانتز» که قبلا رئیس ستاد نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی بود، در قالب حزب سفید - آبی وارد عرصه رقابت شده و چندین بار تاکنون نتانیاهو را ناکام گذاشته است.

سیدافقهی با یادآوری این نکته که البته گانتز جدید الورود در سیاست است، چون نظامی است، گفت: ولی گانتز می‌داند وضع نتانیاهو خیلی خراب است و تاریخ مصرفش پایان یافته و با زور و زر در تلاش است و الان هم یک کابینه موقت تشکیل داده که جابه جا شوند، یک مدت در اختیار نتانیاهو باشد، برای اینکه به زندان نرود و یک مدت هم در اختیار گانتز قرار می‌گیرد.

*وضعیت بسیار شکننده در داخل سرزمین‌های اشغالی/کرونا بیداد می‌کند و صدای مردم را درآورده

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه یک وضع بسیار شکننده‌ای در حال حاضر در داخل فلسطین اشغالی وجود دارد، به وضعیت نظامی این رژیم اشاره کرد و افزود:‌ به لحاظ نظامی بعد از عقب نشینی سال ۲۰۰۰ تاکنون هر زمان این رژیم خواسته وارد معرکه شود، چه در جنگ ۳۳ روزه با حزب الله لبنان و چه در جنگ ۲۲ روزه با حماس و ... مدت درگیری‌ها در این جنگ‌ها کوتاهتر شده و نشان می‌دهد بنیه نظامی این رژیم رو به تحلیل می‌رود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سرزمین‌های اشغالی عنوان کرد: وضع کرونا در داخل سرزمین‌های اشغالی بیداد می‌کند و اعتراضات نسبت به سوء مدیریت دولت نتانیاهو در مقابله با کرونا صدای مردم را در آورده است. 

سیدافقهی همچنین به فساد مالی نتانیاهو و خانواده او اشاره کرد و با بیان اینکه پرونده فساد مالی نتانیاهو و خانواده‌اش هنوز مفتوح است، اظهار داشت: یکی از وحشت‌هایی که نتانیاهو دارد و اصرار دارد در دولت بماند، این است که پست نخست‌وزیری برای او مصونیت قضایی ایجاد می‌کند، لذا وضع مطلوبی ندارد.

*رژیم صهیونیستی در درجه اول اولویت برای آمریکا

این کارشناس مسائل منطقه به وضعیت این رژیم در خارج از سرزمین‌های اشغالی نیز پرداخت و گفت: در خارج از فلسطین اشغالی اینها خیلی امید داشتند که محور مقاومت را تضعیف و رو به تحلیل ببرند و این محور را به مسائل تروریستی و مبارزه با تروریسم سرگرم کنند. یا مثلا با محاصره و با تحریم‌ها بتوانند ایران را تضعیف کنند که دست از دشمنی با رژیم صهیونیستی بردارد و به سمت سازش و میز مذاکره با ترامپ برود و آنجا آقای ترامپ منتظر هیأت ایرانی است که به محضی که بروند در ابتدا بحث رژیم صهیونیستی را مطرح خواهد کرد و می‌گوید شما کاری به رژیم صهیونیستی نداشته باشید.

وی با بیان اینکه در حقیقت روح مذاکره همین است، یادآور شد: وگرنه بقیه موارد مهم نیست و بحث رژیم صهیونیستی برای آمریکا از اولویت اول برخوردار است. 

سیدافقهی به وضعیت محور مقاومت در شرایط کنونی نیز پرداخت و افزود:  از آن طرف دیگر محور مقاومت، ایران پایداری کرده و در بحث کرونا خوب درخشید و در حال حاضر اقدام به اعزام کشتی‌های حامل سوخت به ونزوئلا و چین کرده و روابط خوبی را کم کم با همسایگان برقرار می‌کند. حالا بستگی به مدیریت اقتصادی داخلی دارد که بحث مبارزه با قاچاق و مفسدان اقتصادی را انشاءالله بتواند حل کرده و قوی‌تر بشود.

*اوضاع یمن، سوریه و عراق

وی به پیروزی‌های خوبی که در این مدت در سوریه به وقوع پیوست نیز اشاره کرد و افزود: نبرد در جنوب حلب و ادلب و عقب نشینی تروریست‌ها و الان کرونا، وضعیت آتش بسی در سوریه ایجاد کرده است.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا به اوضاع یمن و عراق نیز اشاره کرد و گفت: یمن به عنوان یکی از حلقه‌های مهم محور مقاومت، ضربات کوبنده و کمرشکنی به نیروهای مزدور عربستان سعودی وارد کرده و در عراق هم بحمدالله مردم عراق و احزاب و گروه‌های سیاسی به اجماعی برسند و آقای مصطفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شده و باید ببینیم ایشان چگونه از عهده مشکلات سنگین و جدی که در عراق وجود دارد از جمله بحث کرونا، سقوط قیمت نفت، تروریسم و خروج آمریکا از عراق برخواهد آمد.

*رژیم صهیونیستی رو به تحلیل است

سیدافقهی خاطرنشان کرد: در مجموع رژیم صهیونیستی رو به تحلیل است، درست است بحث معامله قرن را دارد علم و مطرح می‌کند و می‌گوید می‌خواهم بخشی از کرانه غربی را به اسرائیل ملحق کنم. این احتمالا برای مصرف داخلی است که وضعیت سیاسی خود را بهبود ببخشد. 

وی خاطرنشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری اشاره کردند که رژیم صهیونیستی رو به اضمحلال است و محور مقاومت تقویت می‌شود؛ اتاق عملیات مشترک هماهنگ و منسجم باید در دل کشورهای محور مقاومت و سازمان‌های عضو محور مقاومت تاسیس شود تا بتوانند کمک‌ها و تمرکز خود و قطب‌نما را به سمت آزادی قدس شریف برگردانند.

*ورقی که در حال برگشتن است/رژیم صهیونیستی مجبور شد ذخیره استراتژیک روابط پنهان خود را رو کند

سیدافقهی در خصوص بخش دیگری از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره سیاست آمریکا برای عادی‌سازی حضور رژیم صهیونیستی در منطقه نیز عنوان کرد: عادی سازی یکی از سرفصل‌های اجرای با موفقیت و تضمین شده معامله قرن است. به هر جهت بدون مقدمات و بسترسازی، امکان عملیاتی شدن این طرح نیست.

وی با بیان اینکه ما می‌دانستیم و می‌گفتیم و می‌دیدیم که روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای حوزه خلیج فارس روابط گسترده ولی پنهانی است، اظهار داشت: امروز این رژیم به درجه‌ای رسیده که مجبور شده ذخیره استراتژیک روابط پنهان خود را رو کند. اینها هم احساس خطر کردند، چیزی که با تقویت داعش و تضعیف ایران انتظار داشتند محقق شود شاهدند ورق در حال برگشتن است، ولذا هم اینها دچار خطای محاسباتی شدند که اگر به سمت رژیم صهیونیستی بروند و به سمت آمریکا بیشتر بغلتند، تاج و تختشان محفوظ‌تر می‌ماند.

سیدافقهی اضافه کرد: آمریکا هم فکر می‌کرد که اگر این پیمان و نزدیکی بین کشورهای عربی خلیج فارس و رژیم صهیونیستی صورت بگیرد، مردم تبعیت کرده و دیگر کشورها سرازیر می‌شوند. در حالی که این قطعا محقق نخواهد شد.

این تحلیلگر مسائل منطقه یادآور شد: به یاد داریم زمانی انورسادات رفت و کمپ دیوید را با صهیونیست‌ها امضا کرد، یکی از اهداف مهمش این بود که عادی سازی بین مردم و مردم اسرائیل ایجاد شود، ولی امروز شاهدیم که رژیم صهیونیستی علیرغم اینکه سفارت در قاهره دارد، ولی می‌ترسد اعلام کند و مراجعه کننده بپذیرد.

*حکامی که مجبور شدند برگ‌هایشان را بسوزانند

وی افزود: حتی در اردن هم بعد از امضای معاهده وادی عربه توسط ملک حسین باز مردم اردن به هیچ وجه رغبت و روی خوشی به صهیونیست‌ها برای عادی سازی نشان ندادند، در خلیج فارس باز مردم خیلی خوششان نیامده و استقبال نکرده و احساس شرم می‌کنند.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا عنوان کرد:‌این حکام مزدور که به قول ترامپ اگر حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی نبود نمی‌توانستند به تاج و تخت خود ادامه دهند، مجبور شدند بقیه برگ‌هایشان را بسوزانند، از طریق جنگ نرم و ساختن سریال‌های موهن بر علیه قضیه فلسطین و ملت فلسطین، محور مقاومت و تحریف تاریخ و جغرافیا و فرهنگ و سریا‌ل‌هایی که باعث آبروریزی بیشتر آنها شد.

سیدافقهی اضافه کرد: شبکه ام.بی.سی سریال ام هارون را پخش کرد و سریال مخرج هفت را پخش کردند و جهان عرب نیز نسبتا عکس العمل خوبی نشان دادند و این تحرکات نرم کشورهای حوزه خلیج فارس برای حمایت از رژیم صهیونیستی و سرکوب کردن مردم فلسطین را محکوم کردند.

*غوغایی که روز جمعه به پا شد

وی افزود: در کنار این دیدیم دیروز یک غوغایی در فضاهای مجازی، سایت‌ها، فیس بوک، تلگرام و اینستاگرام و شبکه‌های تلویزیونی به پا شد و روز قدس گرچه تظاهرات کف خیابان نبود، ولی بی سابقه‌ترین حضور را در ارتباط با احیای روز قدس به شکل ویدیو کنفرانس و سخنان رهبران جبهه مقاومت به صورت هشتگ‌ها، تصاویر، صوت‌ها و انیمیشن‌ها شاهد بودیم و یک کار خیلی سنگینی بود که بعدا باید بازتاب آن را ارزیابی کنیم.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: باید در فضای مجازی بیشتر حضور داشته باشیم و از این فضا علیه دشمن خود استفاده کنیم.

سیدافقهی در پایان عنوان کرد: اشاره رهبر معظم انقلاب به خباثت این کشورهاست که فرمودند شما دچار خطا می‌شوید و فکر می‌کنید این رژیم می‌تواند شما را از خشم مردم خودتان و خشم مردم منطقه حفظ کند.

انتهای پیام/