گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۳۹۹۰۳۲۴۰۰۰۸۲۸
تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۲۴ - ۳:۴۷ ب.ظ
فراکسیون بدر: آمریکا با سوء استفاده از شرایط امنیتی عراق نظامیانش را افزایش داده است سخنگوی فراکسیون پارلمانی بدر در عراق گفت که آمریکا با سوء استفاده از شرایط امنیتی عراق نظامیانش را در این کشور افزایش داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولید السهلانی» سخنگوی فراکسیون پارلمانی بدر گفت که هیأت مذاکره‌کننده عراق بایستی به ماهیت مشکلات داخلی عراق در طول حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در این کشور اشراف کامل داشته باشد.

السهلانی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد که آمریکا با سوء استفاده از شرایط امنیتی عراق و بدون موافقت مجلس نمایندگان، تعداد نظامیانش در داخل خاک عراق را افزایش داده است.

او افزود که نیروهای اشغالگر آمریکا بنا به درخواست دولت پیشین وارد عراق شدند و در دولت قبلی نیز ما خروج این نیروها به موجب مصوبه پارلمان را درخواست کردیم.

السهلانی همچنین تصریح کرد که ماهیت گفت‌وگوها بهتر است بر اساس منافع مشترک بین دو طرف آمریکایی و عراقی به دور از هر گونه تعارفات سیاسی باشد.

سخنگوی فراکسیون بدر در ادامه گفت که گفت‌وگوی بین آمریکا و عراق بایستی بر اساس منافع مشترک و به دور از اشغال نظامی باشد.

گفت‌وگوهای راهبردی بین بغداد و واشنگتن از  پنج‌شنبه (۱۱ ژوئن)، به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شد و قرار است روابط دو جانبه و آینده این روابط بین عراق و آمریکا ترسیم شود.

یکی از مهمترین خواسته‌های عراق، خروج نیروهای خارجی به ویژه نظامیان آمریکا از عراق است که برآوردها حکایت از آن دارد که بین شش الی نه هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.

موضوع اخراج نیروهای آمریکا از عراق بعد از آن جدی و تبدیل به خواسته پارلمان این کشور شد که ارتش آمریکا، شماری از نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق را در غرب این کشور هدف قرار داد و بعد از آن در اقدامی جنایتکارانه، شهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همراه «ابومهدی المهندس»، معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی و نیروهای مرتبط به این سازمان را در تاریخ ۱۳ دی ماه گذشته به شهادت رساند.

انتهای پیام/م