گروه : دفاتر منطقه ای
حوزه : آسیای مرکزی و روسیه
شماره : ۱۳۹۹۰۴۱۰۰۰۰۱۸۶
تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۲:۴۹ ب.ظ
تحکیم روابط محور گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان در گفت‌وگویی تلفنی بر تحکیم روابط دوستی، حسن همجواری و شراکت راهبردی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان گفت‌وگوی تلفنی انجام دادند. 
در ابتدای این گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور ازبکستان به قربان‌قلی بردی ‌محمداف سالروز تولدش را تبریک گفت و برای وی سلامتی، رفاه و موفقیت آرزو کرد. 
رؤسای جمهور دو کشور با اشاره به تحکیم روابط دوستی، حسن همجواری و شراکت راهبردی ازبکستان و ترکمنستان بر ضرورت گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل سودمند در زمینه‌های بازرگانی، صنعتی، انرژی، کشاورزی، حمل‌و نقلی و ترانزیتی و گردشگری تاکید کردند.   
آنان بر تداوم ارتباطات موثر مناطق مرزی و همچنین توسعه تبادلات آموزشی و فرهنگی و انسانی نیز تاکید کردند. 
طرفین در مورد تنظیم برنامه‌های مشترک و طرح‌ همکاری‌های متقابل در چارچوب فعالیت کمیسیون بین دولتی دوجانبه به توافق رسیدند. 
رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان همچنین گفت‌وگو و هماهنگی نزدیک سازمان‌های مقابله با کروناویروس در دو کشور را مهم و کاربردی دانستند.
در پایان این تماس تلفنی بر پایبندی متقابل خود بر توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط برادرانه دو کشور تاکید شد.
مبادلات بازرگانی دو کشور در سال 2019 میلادی با 78 درصد افزایش نسبت به سال قبل میلادی در سطح 541 میلیون و 900 هزار دلار قرار گرفته است.
هم اکنون در ازبکستان 10 شرکت مشترک و یک شرکت با سرمایه‌گذاری ترکمنی در زمینه‌های بازرگانی و خدمات، نساجی، تولید مصالح نمای ساختمان و مبلمان فعالیت می‌کنند.
در ترکمنستان نیز 2 شرکت با سرمایه‌گذاری ازبک‌ها در زمینه صادرات فرآورده‌های صنعتی به ترکمنستان ثبت شده است. 
 ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ 7 ژانویه  سال 1993 میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است. 

انتهای پیام/ح