گروه : دیگر رسانه ها
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۰۴۱۴۰۰۰۷۹۴
تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۴ - ۳:۵۳ ب.ظ
کرونا یک میلیارد دلار به گردشگری سلامت آسیب زد/ پذیرش بیمار خارجی: تقریبا هیچ! تقریبا تعداد بیمارانی که به قصد درمان وارد کشور می شوند به صفر رسیده است و این بزرگترین ضربه‌ای بوده که به دنبال شیوع کووید 19 بر گردشگری سلامت وارد شده است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، «بهداشت‌ نیوز» در گفت‌وگویی با دکتر سعید هاشم زاده، رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت به بررسی خسارات وارده به صنعت گردشگری سلامت پرداخته است که مهم‌ترین بخش‌های آن در ادامه می‌آید.

تعداد بیماران خارجی به صفر رسیده است

- با شیوع کرونا ویروس، به طور طبیعی گردشگری سلامت از اولویت مراکز درمانی خارج شده است. با افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا، توجه مراکز درمانی به این سمت جلب شده که خود را با شرایط جدید تطبیق داده و بتوانند خدمات بهتری به مردم خودمان ارائه دهند.

- از طرف دیگر مرزهای کشور بسته شده و بیماری به طور رسمی وارد کشور نمی شود و تقریبا تعداد بیماران خارجی که به قصد درمان وارد کشور می شوند به صفر رسیده است و این بزرگترین ضربه ای بوده که به دنبال شیوع کووید 19 بر گردشگری سلامت وارد شده و این بخش را دچار رکود کامل کرده است.

خسارت کرونا به گردشگری سلامت تا یک میلیارد و 750 میلیون دلار

- سال 98 در مجموع حدود 650 تا 700 هزار نفر گردشکر سلامت داشته ایم که از این تعداد 129 هزار نفر آن ها در مراکز درمانی ما پرونده تشکیل داده و بستری شده اند و باقی بیماران سرپایی درمان شده اند. اگر هر مریض بین 2 هزار تا 2 هزار و 500 دلار هر مریض ارز آوری به کشور ما داشته است، عدد قابل توجهی یعنی حدودا چیزی بین 1 میلیارد و 300 میلیون دلار تا یک میلیارد و 750 میلیون دلار  بدست خواهد آمد.

- گردشگری سلامت نباید از اولویت برنامه ریزی ها، تصمیم گیری ها و حمایت ها خارج شود. در همین حال کرونا ویروس، باب جدیدی را برای گردشگری سلامت ما باز کرده و آن برنامه ریزی در جهت توسعه Tele medicine و استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برای گردشگری سلامت است و این مسأله در چند بخش می تواند اثرگذار باشد.

- چه در بخش تصمیم گیری بیمار برای ورود به کشور، با توجه به تبلیغاتی که در فضای مجازی از اقداماتی که در کشورمان برای کنترل و مدیریت کرونا صورت گرفته، انجام می دهیم و چه از نظر اطمینان بخشی به بیماران خارجی در منطقه و کشورهای اروپایی در خصوص پروتکل های درمانی مورد استفاده برای درمان بیماران مبتلا به کرونا ویروس که در صورت باز شدن مرزها برای درمان، با خاطری آسوده به کشور وارد شوند.

توسعه تله _ رادیولوژی و ارزآوری برای کشور

- همچنین در بخش ارائه‌ی خدمات درمانی مجازی، در این دوران می توانیم بسیار مؤثر و سودآور باشیم. خیلی از کشورهای منطقه به طور جدی با کرونا درگیر هستند در حالی که زیرساخت های مناسبی ندارند و ما مثلا می توانیم با توسعه تله – رادیولوژی به این کشورها کمک کنیم.

- کرونا ویروس، باب جدیدی را برای گردشگری سلامت ما باز کرده و آن برنامه ریزی در جهت استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برای گردشگری سلامت است.

- ما رادیولوژیست های بسیار خوبی در کشور داریم و غالب سیستم های تصویربرداری ما دیجیتال هستند  و اغلب ظرفیت این را دارند که به هر کدام از مراکز معتبر کشورهای همسایه و باقی کشورها خدمات ارائه دهند.

- به این ترتیب و در مورد همین مثال ما می توانیم با مراکز سی تی اسکن در بسیاری کشورها لینک شویم و در گزارش دهی  تصاویر رادیولوژی در سطحی بالا به مردم کشورهای همسایه کمک کرده و از این طریق برای کشور درآمد کسب کنیم.

تلاش های بخش خصوصی و استارت آپ ها برای توسعه تله مدیسین

- بحث Tele medicine  علاوه بر رادیولوژی، در بخش آزمایشگاه و دادن مشاوره در این خصوص هم مطرح است. همچنین اگر مرزها باز شود و بیماران وارد کشور شوند در حوزه پیگیری این بیماران می توانیم از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم تا نیاز بیمار به مراجعه مجدد کمتر شود.

- برخی شرکت های تسهیل گر و برخی بیمارستان های کشور اقداماتی را در حوزه ی اطلاع رسانی و ارائه ی آمار و اطلاعات مربوط به اقدامات انجام شده در کشور در جهت کنترل اپیدمی کووید 19 شروع کرده اند.

- در کنار آن تعدادی استارت آپ هم هستند که در بخش medicine  Tele شروع به کار کرده اند. اخبار مربوط به برگزاری وبینارهای مربوط  به تله مدیسین مؤید تلاش بخش خصوصی در راستای توسعه Tele medicine  در کشور در آینده ای نزدیک است.

افزایش چند برابری اپلیکیشن‌های مشاوره خدمات درمانی آنلاین

- کشورهای پیشرو در حوزه Tele medicine  شامل کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی از سال های قبل خدمات درمانی مجازی ارائه می کردند و گزارش ها و مقالاتی هم وجود دارد که در دوره شیوع کرونا این گونه خدمات به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

- اخبار مربوط به برگزاری وبینارهای مربوط  به تله مدیسین مؤید تلاش بخش خصوصی در راستای توسعه Tele medicine در کشور در آینده ای نزدیک است.

- در طول 6 ماه اخیر که با شیوع کووید 19 مواجه بوده ایم، در کشور خودمان نیز تعداد اپلیکیشن هایی که مشاوره و خدمات آنلاین به بیماران می دادند، چندین برابر شده است.

- توسعه ی tele medicine  نیاز به یک سری زیرساخت و ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری دارد. در بخش زیر ساخت ها اقدامات اساسی باید صورت گیرد که بعد از کرونا تا حدودی در کشور با توجه به افزایش کاربران اینترنتی شروع شده است.

نیاز به اصلاح نگاه و استراتژی نسبت به گردشگری سلامت داریم

- از لحاظ بقیه مسائل یعنی ابزارهای لازم که باید در اختیار بخش دولتی و خصوصی قرار گیرد، نیاز به اقداماتی داریم. مثلا در بخش دولتی، آیین نامه های ارائه ی خدمات درمانی مجازی چه برای استارت آپ ها و چه برای کلینیک های مجازی توسط معاونت محترم درمان به سرعت در وزارت بهداشت در حال تهیه است.

- بیماری کرونا به هر صورت ظرف یکی دو سال آینده با ساخت واکسن و داروی مؤثر کنترل می شود ولی درسی که از آن می گیریم این است که امکان دارد در آینده بیماری دیگری همه گیر شود پس باید جهت گیری کلی خود را اصلاح کنیم و استراتژی اصلی ما در بخش گردشگری سلامت باید با نگاهی علمی و با در نظر گرفتن تجربیات سایر کشورها طراحی شود.

منبع: بهداشت نیوز

انتهای پیام/