گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۳۹۹۰۴۲۵۰۰۰۵۵۶
تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۵ - ۱:۰۸ ب.ظ
سالگرد کودتای نافرجام| دادستانی ترکیه حکم جلب ۶۰ نفر را صادر کرد دادستانی ترکیه حکم جلب ۶۰ نفر را به اتهام ارتباط با تشکیلات «فتح الله گولن» در 30 شهر مختلف صادر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادستانی ترکیه امروز (چهارشنبه) در سالروز کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ حکم جلب ۶۰ نفر دیگر را به اتهام ارتباط با تشکیلات «فتح‌الله گولن» در ۳۰ شهر مختلف صادر کرد.

بازداشت‌های گسترده که از فردای کودتای ۱۵ جولای (۲۵ تیر ۱۳۹۵) آغاز شده کماکان ادامه دارد به طوریکه از آن زمان بیش از حدود ۸۰ هزار نفر بازداشت و محاکمه شده یا در انتظار محاکمه هستند و حدود ۱۵۰ هزار کارمند، نیروی نظامی و افراد دیگر اخراج یا از کار تعلیق شده‌اند.

شب گذشته همچنین دادستانی استان «غازی عینتاب» در جنوب شرق ترکیه حکم بازداشت ۳۳ تن از اعضای حزب کردی «دموکراتیک خلق» را صادر کرد. جنبش «گولن» و حزب «دموکراتیک خلق» مهم‌ترین هدف بازداشت‌ها در سال‌های گذشته در ترکیه بوده‌اند.

مقام‌های مختلف ترکیه شامل رئیس‌جمهور این کشور بارها از آمریکا خواسته‌اند که گولن را به ترکیه تحویل دهند اما واشنگتن تا کنون توجهی به این خواسته نکرده است.

در جریان کودتای سال ۲۰۱۶ که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

 انتهای پیام/م