گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۳۹۹۰۵۰۲۰۰۰۲۹۸
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲ - ۱۲:۲۰ ب.ظ
وبگاه آمریکایی: تسلط حوثی‌ها بر مأرب، پایان دولت منصور هادی است نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یک قدم دیگر به آزادسازی مأرب نزدیک شده و به گفته یک پایگاه خبری-تحلیلی آمریکایی، آزادی این شهر، فصل جدیدی در تاریخ جنگ یمن رقم خواهد زد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، استان مأرب در مرکز یمن از روز گذشته بار دیگر شاهد افزایش درگیری‌هاست و یک وبسایت آمریکایی پیش بینی کرد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در آینده نزدیک کنترل شهر مأرب را در دست بگیرند.

به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، نیروهای ارتش و انصارالله یمن روز گذشته توانستند یورش عناصر وابسته به دولت مستعفی یمن در شهرستان «الماهلیه» را دفع کرده و در منطقه «العبدیه» پیش روی کنند.

این دو منطقه که اخیرا به دست نیروهای یمنی افتاده است، از مهم‌ترین گذرگاه‌ها برای پیشروی به سمت آزادی مناطق باقی مانده شهر مأرب به به حساب می‌آید.

در مقابل نیز جنگنده‌های ائتلاف سعودی بیش از ۱۰ مرتبه مناطق «صرواح» و «مجزر» را با هدف مقابله با پیشروی نیروهای یمنی بمباران کردند.

بنابر این گزارش، در حال حاضر یمنی‌ها تسلط نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی بر شهر مأرب را قطعی می‌دانند و از زمان آغاز عملیات در این استان، مناطق بسیاری در اطراف شهر مأرب از اشغال عناصر وابسته به ائتلاف سعودی خارج شده است..

در این راستا وبسایت آمریکایی «اینساید عربیا» در گزارشی نوشت که در سایه عقب‌نشینی وسیع عناصر وابسته به دولت منصور هادی در مناطق «نِهِم» و «الجوف»، «حوثی‌ها» پیروزی بزرگی در مأرب به دست آورده‌اند.

این وبگاه با تأکید بر اینکه مأرب دارای اهمیت استراتییک و اقتصادی در جنگ یمن است؛ نوشت که کنترل نیروهای صنعاء بر شهر مأرب، پایان دولت منصور هادی در یمن و آغاز یک فصل جدید در تاریخ این کشور محسوب می‌شود و یک درگیری مرگ و زندگی برای هر دو طرف به شمار می‌رود.

استان مأرب که سرشار از منابع نفتی و گازی است، مهم‌ترین مرکز حضور حزب اخوانی «الاصلاح» که بخش اصلی پیاده‌نظامی دولت منصور هادی را تشکیل می‌دهد نیز محسوب می‌شود. با تسلط نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی بر این شهر، دولت مستعفی صرفا مناطقی در استان تعز و بخشی از استان المَهَره و حضرموت را در کنترل خواهد داشت و باقی استان‌ها نیز در کنترل نسبی شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) قرار دارد.

انتهای پیام/خ