گروه : علمی و دانشگاهی
حوزه : آموزش
شماره : ۱۳۹۹۰۵۰۷۰۰۰۲۳۰
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۱:۰۸ ق.ظ
فرصت‌های نوین برای همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی در عصر کرونا قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با وزیر مختار سفارت جمهوری اتریش در تهران و معاون آموزشی و قائم مقام انجمن فرهنگی اتریش دیدار کرد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، با الکساندر ریگر، وزیر مختار سفارت جمهوری اتریش در تهران و فرهاد نجفی، معاون آموزشی و قائم مقام انجمن فرهنگی اتریش دیدار و گفت‌گو کرد.

در این دیدار که حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی و معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی نیز حضور داشتند، همکاری‌های پژوهشی و آکادمیک بین دانشگاه‌های ایران و اتریش به خصوص در قالب اجرای ۱۷ طرح مشترک پژوهشی میان محققان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

سالار آملی با تاکید بر وجود تحلیل‌های متفاوت از شیوع کووید ۱۹ و جهانی بودن این مشکل فراگیر، اظهار داشت: رفع این معضل در سایه همکاری بین المللی و هوشیاری ملت‌ها امکان‌پذیر است.

وی افزود: فضای جدید ایجاد شده بستر خوبی برای نوآوری و فناوری فراهم کرده و امید است نوآوران و فناوران بتوانند در این شرایط با کوشش‌های مجدانه خود پاسخ‌گوی مشکلات باشند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل علاقه‌مندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در مورد برگزاری سومین کارگروه مشترک دو کشور در زمینه آموزش عالی و همکاری های پژوهشی، اکادمیک بین وزارت آموزش، علوم و تحقیقات فدرال اتریش و وزارت عتف، به صورت ویدئو کنفرانس، اعلام کرد و افزود: در شرایط همه‌گیری یا پاندمی ویروس کرونا، برگزاری کنفرانس روسای دانشگاه‌های دو کشور به صورت وبینار توصیه می‌شود.

در این نشست، حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی علاقه‌مندی و آمادگی خود را به منظور ارزیابی وضعیت و نقشه راه همکاری‌های دو کشور در بخش آموزش عالی و پژوهشی و نیز اجرای فاز سوم طرح‌های پژوهشی مشترک ایران و اتریش در چارچوب برنامه IMPULSE؛ به عنوان مرجع ملی هماهنگی و پیگیری همکاری‌های علمی بین‌المللی با اتریش، اعلام کرد.

وی همچنین، خواستار استفاده مناسب از ظرفیت همکاری با EU و بهره‌مندی از برنامه‌های Erasmus + به ویژه در زمینه تبادل دانشجو، استاد و محققان بین دو کشور در شرایط کرونا شد.

الکساندر ریگر، وزیر مختار سفارت جمهوری اتریش در تهران نیز که پس از گذشت ۴ سال فعالیت، به‌زودی کشورمان را ترک خواهند کرد، ضمن ابراز خوشوقتی و تبریک به همکاران ایرانی و اتریشی به خاطر طرح‌ها و برنامه‌های توسعه همکاری‌های بین‌المللی با فدرال اتریش، به اقدامات انجمن فرهنگی سفارت اتریش (ÖKF) برای برگزاری دوره‌های زبان آلمانی و برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی جهت تبادلات فرهنگی بین ایران و اتریش اشاره کرد و فعالیت‌های این انجمن را به‌عنوان پلی ارتباطی بین دانشمندان و هنرمندان دو کشور دانست.

وی یادآور شد: در حال حاضر، فراگیری زبان در انجمن فرهنگی اتریش،، به صورت آنلاین جهت شرکت در مصاحبه و نام‌نویسی انجام می‌شود.

وزیر مختار سفارت فدرال اتریش در تهران، همچنین تاکید کرد: کشورش، از زمان شیوع کووید ۱۹ درصدد کشف منابع یادگیری آنلاین و مجموعه‌ای از منابع و ابزارهای برخط برای همکاری میان دانشمندان، پژوهشگران، و مربیان، تسهیلات ویزا و نیز فراگیری زبان آموزان به صورت آنلاین بوده و امیدوار است دانشگاه‌های دو کشور بتوانند علاوه بر تمایل به برقراری ارتباطات آکادمیک، این قبیل فعالیت‌های بین المللی را در برنامه‌های راهبردی خود قرار داده و از قابلیت و امکانات آموزش و پژوهش های الکترونیک برای تداوم فعالیت‌های بین‌المللی بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/