گروه : استانها
حوزه : آذربایجان غربی
شماره : ۱۳۹۹۰۵۱۲۰۰۰۳۰۴
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۲ - ۱۱:۴۴ ب.ظ
تعیین عرصه و حریم 21 محوطه تاریخی آذربایجان‌غربی معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی از آغاز عملیات تعیین عرصه و حریم برای 21 محوطه تاریخی شهرستان‌های مختلف استان خبر داد.

حسن سپهرفر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  در ارومیه با اشاره به آغاز عملیات تعیین عرصه و حریم برای 21 محوطه تاریخی شهرستان‌های مختلف استان اظهار داشت: به منظور تعیین تکلیف عرصه و حدود آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و پیشگیری از احتمال وجود مشکلات برای اشخاص همجوار با تپه‌های تاریخی و همچنین ضرورت تدوین چارچوب قانونی حفاظت و صیانت از این تپه‌ها، پروژه تعیین حریم و عرصه این آثار شروع و در دست اقدام است.

وی افزود: در این پروژه، تصاویر ماهواره‌ای گذشته با وضعیت حال حاضر محوطه‌ها برای شناسایی عوامل و حجم آسیب‌ها توسط باستان‌شناسان مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفته تا گمانه‌های متعددی به دور این تپه‌ها ایجاد و مورد بررسی قرار داده شود.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی عنوان کرد: محوطه‌های در دست مطالعه و تعیین حریم، مربوط به شهرهای مختلف استان هستند که از آن جمله می‌توان به آثاری در ارومیه،میاندوآب و تپه‌هایی در شهرستان‌های چالدران، خوی و سلماس اشاره کرد.

سپهرفر تصریح کرد: تعیین حریم در این پروژه‌ها با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور بوده و توسط باستان‌شناسان مورد تایید پژوهشکده باستان‌شناسی و با نظارت فنی و کارشناسی اداره‌کل میراث‌‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی انجام می‌شود.

انتهای پیام/