گروه : استانها
حوزه : آذربایجان غربی
شماره : ۱۳۹۹۰۵۱۳۰۰۱۱۶۲
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۴ - ۱۰:۴۳ ق.ظ
پرداخت مطالبات کلزاکاران آذربایجان‌غربی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت : تمام مطالبات کلزاکاران استان که نزدیک به 250 میلیارد ریال بود، به حساب آن‌ها واریز شد .

 رسول جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به اینکه طی زمان برداشت محصول امسال، پنج هزار و ۴۵۴ تن دانه روغنی کلزا توسط مراکز خرید دولتی مستقر در 9 شهرستان استان خریداری شده است، اظهار داشت: امسال، سه هزار و 686 هکتار از مزارع استان به کشت کلزا اختصاص یافته است که از این مقدار 2 هزار و 700هکتار قابلیت برداشت محصول را دارد.

وی افزود: برای خرید تضمینی این محصول از کشاورزان 6 مرکز خرید اصلی در شهرستان‌های پلدشت، خوی، نقده، پیرانشهر، میاندوآب و بوکان و سه مرکز خرید فرعی در شهرستان‌های ارومیه، سلماس و مهاباد راه‌اندازی شده است.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: در بین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، پلدشت با ‌هزار و600 هکتار، جایگاه اول کشت کلزا را در استان به خود اختصاص داده و بوکان با550 هکتار، نقده با 447 هکتار، میاندوآب با 231 هکتار و پیرانشهر با 168 هکتار در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

وی تصریح کرد: کشاورزان با توجه به خشکسالی‌های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی و کمک به روند احیای دریاچه ارومیه، باید به سمت کشت‌های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه‌های روغنی از جمله کلزاست.

جلیلی یادآور شد: امسال بذر یارانه‌ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه‌‍‌های ریز کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه ای در اختیار زارعان قرار داده شده است و 40 دستگاه کمباین نیز در این زمینه آماده سازی شده است .

وی بیان کرد: امسال400 هکتار مزارع الگویی در شهرستان‌های میاندوآب و بوکان با استفاده از بذرهای داخلی و خارجی (فرانسه) کشت شده که پیش‌بینی برداشت محصول در این مزارع بیش از میانگین استان و حدود 3.5 تُن در هکتار است.

این مقام مسوول اضافه کرد: امسال دولت برای تشویق کشاورزان برای کشت کلزا قیمت تضمینی 46 هزار و 602 ریال را تعیین کرده بود که علاوه بر اولویت توزیع کود شیمیایی در بین کلزاکاران استان، 770 لیتر سم آفت بذرخوار کلزا نیز در بین کشاورزان استان به صورت رایگان توزیع شد.

جلیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خرید کلزا به صورت تضمینی بوده و محصول تولید شده تنها با این قیمت باید تحویل کارخانه‌های تولید روغن داده شود، فرصتی برای ورود دلالان به بازار کلزا وجود ندارد.

خاطرنشان‌می‌شود که کشت کلزا در اوایل شهریورماه آغاز می‌شود و برای جوانه‌زدن و رویش اولیه نیازمند آبیاری است؛ این محصول با شروع بارش‌های پاییزه نیازی به آبیاری ندارد و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر سال بعد انجام می‌شود و تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

انتهای پیام/