گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۳۹۹۰۵۱۹۰۰۰۸۳۲
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۹ - ۴:۳۲ ب.ظ
ضرر 50 میلیارد دلاری 5 شرکت بزرگ نفتی جهان به خاطر کرونا شیوع ویروس کرونا باعث شده است تا در سه ماهه دوم سال جاری ارزش دارایی‌های 5 شرکت بزرگ نفتی جهان 50 میلیارد دلار کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، در سه ماهه دوم سال جاری ارزش مجموع دارایی‌های 5 شرکت بزرگ نفتی جهان 50 میلیارد دلار کاهش یافت و این شرکت مجموعا یک میلیون بشکه در روز از تولید نفت خود کم کردند.

این حجم کاهش ارزش دارایی و همچنین پایین آمدن تولید نفت نشان‌دهنده عمق فاجعه‌ای است که برای شرکت‌های نفتی رخ داده است. 

اوضاع به قدری در بحبوحه کرونا برای شرکت‌های نفتی سخت شد که در برهه‌ای از زمان شاهد سقوط 30 درصدی تقاضا برای حامل‌های انرژی در جهان بودیم و هنوز هم سطح آن به دوران پیش از کرونا بازنگشته است. این 5 شرکت نفتی شامل شرکت اگزونمبیل آمریکا، شورن آمریکا، توتال فرانسه، رویال داتشل هلند و بریتیش پترولیوم انگلیس هستند. 

از این میان ارزش دارایی‌های شرکت بریتیش پترولیوم 17 میلیارد دلار کاهش یافت و این شرکت اعلام کرده است که قصد دارد طی سال‌های آینده سرمایه گذاری کمتری در حوزه نفتی و گازی داشته و بیشتر به سمت تولید انرژی های تجدیدپذیر برود.

لی مگینیس، مدیر اجرایی موسسه آلارز اند مارسال، می‌گوید: تقاضای ضعیف نفت به این معناست که شرکت‌های نفتی مجبور خواهند در طرح‌های تجاری خود تجدیدنظر کنند. 

وی می‌گوید:‌ حداقل تا پایان سال 2021 شاهد رفتن شرکت‌ها به سمت تولید نفت ارزان خواهیم بود و  برای سال 2022 شاهد طرح‌های توسعه جدید هستیم. 

شرکت بریتیش پترولیوم البته پیشتر اعلام کرده است که می‌خواهد تا سال 2030 تولید نفت خود را نسبت به 3.6 میلیون بشگه در روز کنونی یک میلیون بشکه کاهش دهند. از میان این شرکت،‌ شرکت اگزون مبیل با تولید 3.64 میلیون بشکه در روز نفت بزرگ‌ترین تولیدکننده به شمار می‌رود. تولید نفت این شرکت آمریکایی در ماه‌های نخست سال جاری 408 هزار بشکه در روز پایین آمده است. 

انتهای پیام/