گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۳۹۹۰۶۰۱۰۰۱۲۳۵
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱ - ۱۰:۵۵ ب.ظ
الکاظمی در راس یک هیئت بلندپایه امنیتی وارد بصره عراق شد نخست وزیر عراق به دنبال تشدید اعتراضات و تنش‌های امنیتی روزهای اخیر در بصره در راس یک هیئت بلندپایه امنیتی وارد این شهر شد.

به گزارش گروه بین الملل  خبرگزاری فارس، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به محض بازگشت از سفرش به آمریکا امروز در راس  یک هیئت بلند پایه امنیتی به استان بصره رفت.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، الکاظمی به همراه وزیر کشور و تعدادی از مقامات امنیتی به منظور اطلاع از تحولات اوضاع در بصره که طی روزهای اخیر شاهد بروز ناامنی‌ و چند عملیات ترور بوده است، وارد این شهر شد.

الکاظمی در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح روز چهارشنبه به دنبال ترور شدن چند فعال مدنی در بصره تاکید کرد که دستگاه‌های امنیتی برای حفظ امنیت جامعه  هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهد.

الکاظمی در توئیتر گفته بود: «رئیس پلیس بصره و تنی چند از مدیران امنیتی را به دنبال عملیات ترور اخیر برکنار کردم و هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهیم تا نیروهای امنیتی به وظایفشان عمل کنند».

نخست وزیر گفت: «همدستی با قاتلان یا تسلیم شدن در برابر تهدیدهایشان مردود است و هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهیم تا وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی به ماموریت خود در حفظ امنیت جامعه در برابر تهدیدهای قانون شکنان عمل کنند».

یک پزشک فعال در اعتراضات بصره عراق روز چهارشنبه در تیراندازی افراد ناشناس به خودروی وی در این شهر ترور شد.

در پی افزایش ترور معترضان و فعالان رسانه‌ای در استان‌های ذی‌قار، کربلاء، نجف، بصره و میسان، بر شدت اعتراض‌های خیابانی در این استان‌ها افزوده شده است و اغلب معترضان خیابان‌ها و جاده‌های بین‌المللی منتهی به بغداد را می‌بندند.

با گذشت یکصد روز از تشکیل دولت الکاظمی، معترضان عراقی می‌گویند که شاهد اقدام قابل ملاحظه‌ای از سوی دولت برای پاسخگویی به مطالباتشان احساس نکرده‌اند. مطالباتی که مهمترین آنها بهبود سطح خدمات رسانی، اقدام برای ایجاد فرصت‌های شغلی و پیگری پرونده فساد و کشته شدن تظاهرات‌‌کنندگان است.

در چنین شرایطی، دولت و فرماندهی عملیات مشترک عراق بارها بر حق تظاهرات و اعتراض مسالمت آمیز مردم در استان‌های مختلف تاکید کرده‌اند اما هم در بغداد و هم در استان بصره، این اعتراض‌ها به خشونت کشیده شد و شماری از معترضان کشته شدند.

انتهای پیام/.