گروه : استانها
حوزه : کردستان
شماره : ۱۳۹۹۰۶۰۲۰۰۰۵۵۰
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲ - ۱۲:۵۳ ب.ظ
باشگاه کتابخوانی ریحانه کردستان رتبه برتر جام باشگاههای کشور را کسب کرد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: باشگاه کتابخوانی ریحانه استان رتبه برتر جام باشگاههای کتابخوانی کشوری را بین باشگاههای کتابخوانی کشور کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، عبیدالله رستمی پیش از ظهر امروز در یکصد و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که با موضوع نقش امر به معروف در اصلاح جامعه برگزار شد، اظهار کرد: در استان کردستان برنامه‌هایی در حوزه فرهنگی به ویژه امر به معروف و نهی از منکر انجام شد که برپایی نمایشگاه پوشیدگی هنر نیست در فضای مجازی، تجلیل از بانوان محجبه، تهیه ۱۳ نوع پوستر حجاب و عفاف از جمله این برنامه‌ها بود.

وی بیان کرد: برپایی کارگاه تخصصی حجاب و عفاف در سروآباد، برگزاری کارگاه آموزشی آنلاین با موضوع عفاف و حجاب، برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی ویژه بانوان در استان، برگزاری آئین مهرورزی رضوی به مناسبت دهه کرامت، تجلیل از نوجوان هنرمند روستای مالوجه که در عصر جدید شرکت کرد از دیگر این اقدامات بوده است.

وی تجلیل از 19 کودک و نوجوان روستای قروچای شرکت کننده در جشنواره هنری شفا، آغاز ساخت پردیس سینمایی سقز، اهدای کمک مومنانه به اعضای کانون مساجد استان و تولیدمحتوا و انتشار گسترده به مناسبت دهه کرامت از دیگر فعالیت‌های انجام شده در استان در سالجاری است.

چاپ 76 عنوان کتاب در کردستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان عنوان کرد: برگزاری تور رسانه‌ای به منظور بازدید از پروژه‌های عمرانی استان، بازدید از دفاتر نشریات و روزنامه‌ها، پیگیری نام نویسی مسکن ملی اهالی فرهنگ و هنر استان، چاپ ۷۶ عنوان کتاب در سالجاری، اعلام فراخوان جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و تجلیل از اصحاب رسانه استان از دیگر اقداماتی بوده که در استان انجام شده است.

رستمی اقدام برای پرداخت تسهیلات کرونایی به 455 نفر از اهالی فرهنگ و هنر رسانه و  حضور فیلم‌های کوتاه و بلند در جشنواره‌های استانی و ملی و جهانی را از دیگر اقدامات این اداره‌کل عنوان کرد.

وی برگزاری سه‌شنبه‌های تکریم شهدا و ایثارگران استان و دیدار و تجلیل از آزادگان فرهنگی و هنری، برگزاری آئین گرامیداشت روز خبرنگار در جوار شهدا را نیز از دیگر برنامه‌های فرهنگی استان دانست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد: برگزاری طرح‌های تابستانه و بهارانه کتاب با حضور بیش از 80 کتابفروشی در استان که منجر به خرید یک میلیارد کتاب شده از اقدامات موثر در حوزه فرهنگی بوده که استان کردستان در این طرح جزو 10 استان برتر کشور است.

رستمی اهدای خون توسط خبرنگاران استان، برگزاری مسابقات کتابخوانی امر به معروف و نهی از منکر، برگزاری مسابقه پیامکی حیدر کرار و همچنین رسم عاشقی، کسب رتبه اول باشگاه کتابخوانی کشور توسط باشگاه کتابخوانی ریحانه استان از دیگر اقدامات انجام شده توسط این اداره‌کل در سالجاری به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: فعال بودن 300 باشگاه کتابخوانی در کردستان، برگزاری انتخابات اتحادیه موسسات قرآنی، اعلام برندگان سراسری مسابقات انسان، هنر و بحران و اعلام فراخوان جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و تولید یک هزار و 833 اثر با موضوع پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و در خانه بمانیم از دیگر اقدامات فرهنگی و هنری استان در سالجاری بوده است.

لزوم آموزش معروفات و منکرات از سنین کودکی و نوجوانی

 استاد دانشگاههای کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای فردی و اجتماعی است و باید از پایه به افراد جامعه آموزش داده شود.

 اسدالله ویسی با بیان اینکه باید چه در خانواده و چه در آموزش و پرورش به مقوله امر به معروف توجه شود، افزود: در بسیاری از کشورها امر به معروف انجام می‌شود که آثار فردی این فریضه سلامت دنیا و اخرت، عزت، نجات از بلایای الهی و شرکت در ثواب دیگران است.

وی خاطر نشان کرد: عدالت اجتماعی، حلال شدن درامدها، عمران و آبادانی زمین از اثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر به شمار می‌رود.

استاد دانشگاه کردستان به عناصر اصلی ارتباط اجتماعی در امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و گفت: منبع ارتباط، ماهیت پیام و محتوا و گیرندگان پیام از عناصر اصلی ارتباط اجتماعی به شمار می‌رود.

انتهای پیام/2330/72