گروه : استانها
حوزه : فارس
شماره : ۱۳۹۹۰۶۲۶۰۰۰۵۱۳
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۲:۴۸ ب.ظ
تبدیل شهرداری‌ها از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی/ شیراز شایسته عنوان نامزد پایتختی کتاب در دنیا رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: شهرداری‌ها هنوز خود را نهاد خدماتی می‌دانند و بخش عمرانی را تقویت می کنند در حالی که عمده ماموریت فرهنگی در شهر برعهده شهرداری بوده و باید از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی مبدل شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پیش از ظهر امروز سی و نهمین نشست کمیسیون فرهنگی اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران به میزبانی شیراز برگزار شد.

محمد عیدی در این نشست گفت: دو رویکرد انسان‌مدارانه و انسان‌وارانه در حوزه فرهنگ وجود دارد که در دنیا رویکرد انسان‌وارانه درحال کنار زدن رویکرد انسان مدارانه می باشد.

وی در توضیح رویکرد انسان‌وارانه عنوان کرد: تاثیر متقابل است و برای مثال همانگونه که ما شهر را می سازیم, شهر نیز ما را می سازد.

 رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران بیان کرد: شهرداری‌ها هنوز خود را نهاد خدماتی می‌دانند و بخش عمرانی را تقویت می کنند و از فرهنگ و اقتصاد فرهنگ غافل شده اند.

وی اظهار داشت: عمده ماموریت فرهنگی در شهر برعهده شهرداری بوده و باید شهرداری از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی تبدیل شده و همچنین نباید ملزم به گزارش به جایی باشیم.

شیراز؛ شایسته نامزد پایتختی کتاب در سطح بین‌الملل است

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این نشست گفت: آزمون کرونا تجربه مهم و تکرارنشدنی بود که کلانشهرها بیشتر مورد آزمایش قرار گرفتند.

 مرتضی جعفری ادامه داد: در بحران کرونا آستین را بالا زده و تلاش کرده با استفاده از بستر و شبکه‌های اجتماعی و ظرفیت‌های مردمی, رویدادهایی را متناسب با شان و جایگاه مردم و کلانشهر شیراز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال جاری می باشد, عنوان کرد: با شعار "خواندن برای همه با احترام به تفاوت ها" شیراز نامزد پایتختی کتاب در دنیا می باشد.

وی بیان کرد: در راستای شعار انسان محوری, سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با توسعه فضاهای فرهنگی اندیشه ای جز تعالی و رشد شهروندان ندارد.

در سه سال گذشته هیچ طرحی از دبیرخانه کلانشهرها نرسیده است

رئیس شورای شهر شیراز در این نشست با تاکید بر مهمان نوازی شیرازی ها اظهار داشت: روحیه همزیستی مسالمت آمیز از ویژگی‌های مهم شهروندان شیرازی بوده به نحوی که همیشه افراد و ادیان مختلف به خوبی در کنار یکدیگر زندگی می کرده اند.

 عبدالرزاق موسوی با اشاره به هفته دفاع مقدس تصریح کرد: امرکز بیش از هر زمان دیگری به فرهنگ هشت سال دفاع مقدس نیاز داریم و نوع برخورد جامعه فرهنگی با شهدا و ایثارگران بسیار مهم و تعیین کننده می باشد.

وی در خصوص مشکلات شهرداری ها و شوراهای سطح کشور بیان کرد: طبق آمارها و گزارشاتی که رسیده, همه شهرداری‌ها و شوراها دچار مشکل نیروی انسانی می باشند و اگر می‌خواهیم سازمانی پویا داشته باشیم اولین نکته توجه به نیروی انسانی است.

موسوی با ذکر اینکه یکسری از اولویتها در تمام نقاط کشور مشترک است, اذعان کرد: امروز باید از ظرفیت دولت و مجلس برای فعالیت ها در راستای مشکلات کشور بویژه شهرداری بهره بگیریم.
عضو شورای عالی استان ها در پایان با گلایه گفت: طی سه سال حضور بنده در شورای عالی استان ها هیچ طرح و برنامه ای از سمت دبیرخانه کلانشهرها دریافت نکرده ایم.

دولت‌ها در فرهنگ و اقتصاد موفق نبوده‌اند

رئیس کمیسیون فرهنگی, اجتماعی و ورزشی شورای شهر شیراز با بیان اینکه ابتدا باید علت مشکلات و سپس مسئول حل مشکلات کشور را مشخص کنیم, اظهار داشت: بلوک شرق حل مشکلات را در اقتصاد دانسته و بلوک غرب حلال مشکلات را سیاست می داند اما ما معتقدیم بخش عمده مشکلات ریشه در فرهنگ دارد.

سیداحمدرضا دستغیب ادامه داد: اگر از فرهنگ غافل شدیم هرچند سیاست و اقتصاد درست باشد مشکلات حل نمی شود و تاکنون حاکمیت, دولت و شهرداری مسئول مسائل فرهنگی بوده که موفق نبوده اند.

وی با اشاره به اینکه دولت ها در اقتصاد و فرهنگ موفق عمل نکرده, خاطر نشان کرد: پیش از این فکر می کردم اگر دولت را درست کنیم, جامعه درست می سود اما اشتباه بوده و باید خود, خانواده ها و مردم را درست کنیم.

دستغیب با بیان اینکه سازمان فرهنگی نباید به برنامه های تقویمی صرف نگاه داشته, متذکر شد: در سازمان های فرهنگی آمار تعداد پوستر, تراکت و بنر می دهند اما رسالت فرهنگی شهرداری ها باید ارتقا فرهنگ شهروندان باشد.

در این مراسم پوستر رویداد فرهنگی نخستین شهرواره ایران شهر رونمایی و حکم انتصاب حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز در شورای سیاستگذاری شهرهای ایران اعطا شد.

انتهای پیام/ س