گروه : سیاسی
حوزه : مجلس
شماره : ۱۳۹۹۰۶۲۶۰۰۰۸۱۹
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۳:۴۳ ب.ظ
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: تحرکات آمریکا با برجام منافات دارد/ طرحی را در مجلس پیگیری می‌کنیم زهره الهیان با اشاره به تلاش آمریکا برای بازگشت خودکار تحریم‌ها در قالب فعال سازی مکانیسم ماشه تاکید کرد: ایران قبل از پایان شهریور، ماشه خروج از برجام را بچکاند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من» با عنوان «ماندن در برجام برای چیست؟» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

در همین راستا با زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت‌ؤگو کردیم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تهدید آمریکا مبنی بر فعال سازی مکانیسم ماشه با وجود خروج این کشور از برجام اظهار داشت: تحرکاتی که آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای بازگشت خودکار تحریم‌ها انجام می‌دهد خلاف مفاد برجام است؛ این در حالی است که ایالات متحده از برجام خارج شده و ترامپ توافق آنرا هم پاره کرده اما هم اکنون مدعی مشارکت در آن است. 

وی گفت: ادعای آمریکا مبنی بر مشارکت این کشور در برجام مورد موافقت جامعه جهانی قرار نگرفته و موجب انزوای این کشور شده است. این در حالی است که ایالات متحده اخیرا پیشنهاد فعال سازی خودکار مکانیسم ماشه را کرده و به جز جمهوری دومینیکن کشوری دیگری نسبت به این پیشنهاد آمریکا اقبالی نداشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: اقدامات و تحرکات اخیر آمریکا با برجام منافات دارد و اگر ایالات متحده موفق به بازگشت خودکار تحریم‌ها شود دیگر چیزی به نام برجام نخواهیم داشت و قطعا جمهوری اسلامی  ایران تعهداتی که ذیل متن برجام و الزام به اجرای آن داشته را کنار خواهد گذاشت.

الهیان گفت:‌ مجلس شورای اسلامی مصمم است که در صورت بازگشت تحریم‌ها در پایان شهریور ماه تعهدات جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام را کنار گذاشته و مجددا صنعت صلح آمیز هسته‌ای کشورمان فعالیت خود را بدون محدودیت‌های مطرح در برجام ادامه دهد و قاعدتا مجلس یازدهم در قبال تحرکات ایالات متحده آمریکا و همراهان آن ساکت نخواهد نشست.

وی با اشاره به طرح سه فوریتی اقدام متقابل ایران نسبت به بازگشت مجدد تحریم‌ها با فعال سازی مکانیسم ماشه خاطرنشان کرد: ما این طرح را پیگیری کرده و نسبت به مفاد و مواد آن بررسی‌های لازم را انجام خواهیم داد اما در مجموع نگاه مجلس آن است که باید یک بار برای همیشه اقتصاد کشورمان از چنگال برجام رها شود و وضعیت صبر و انتظار و رکود از گریبان اقتصاد جمهوری اسلامی ایران برداشته شود.

نماینده تهران در مجلس افزود: اگر صبر و انتظار اقتصاد که از برجام تاثیر گرفته را کنار بگذاریم موجب شکوفایی و به فعلیت رسیدن پتانسیل‌های داخلی شده و در آینده تاثیرات مثبتی را خواهیم دید ضمن اینکه در صنعت هسته‌ای محدودیت‌هایی که تاکنون علیرغم توانمندی‌های داخلی و دانشمندان جوان هسته‌ای و ظرفیت‌های موجود قائل شده‌ایم را هم کنار خواهیم گذاشت.

الهیان گفت:‌ برجام زنجیری بر تکنولوژی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بوده و قفلی بر فعالیت‌های صلح‌آمیزمان است که اگر اقدامات آمریکا در باره بازگشت خودکار تحریم‌ها اتفاق بیفتد مجلس شورای اسلامی مصمم است که محدودیت‌های تکنولوژی هسته‌ای و تعهدات هسته‌ای را کنار گذاشته و بر اساس توانمندی‌ها و دانش عمومی، این صنعت را مجددا با قدرت بیشتری دنبال کرده و فعال کنیم. 

انتهای پیام/